Znečistenie ovzdušia spôsobené veľkým európskym priemyslom naďalej výrazne poškodzuje životné prostredie, klímu a zdravie ľudí. Podľa aktualizovanej analýzy Európskej environmentálnej agentúry (EEA) sa však náklady na toto znečistenie za posledné desaťročie znížilo približne o tretinu. Zo zverejnenej analýzy vyplýva, že len malá časť najviac znečisťujúcich firiem – mnohé z nich sú uhoľné elektrárne – spôsobuje polovicu celkových škôd, referuje portál.
Polovica nákladov na znečistenie pochádza z uholných elektrární
Aktualizácia brífingu agentúry EEA s názvom „Náklady na zdravie a životné prostredie v dôsledku priemyselného znečistenia ovzdušia v Európe v roku 2024″ predstavuje najnovšie hodnotenie trendov v oblasti externých vplyvov priemyselného znečistenia ovzdušia z približne 10 000 najväčších fieriem v Európe v rokoch 2012 až 2021. Tieto firmy nahlasujú údaje o vypúšťaní a prenose znečisťujúcich látok na Európsky portál priemyselných emisií.
Z analýzy agentúry EEA vyplýva, že náklady zo znečistenie ovzdušia spôsobené najväčšími priemyselnými firmami v Európe sú značné a v priemere dosahujú 268 až 428 miliárd EUR ročne. V roku 2021 tieto náklady zodpovedali približne 2 % HDP EÚ. Len jedno percento najviac znečisťujúcich priemyselných firiem – mnohé z nich sú uhoľné elektrárne – spôsobili polovicu celkových škôd.
Vďaka normám došlo k zníženiu znečistenia
Z analýzy EEA však tiež vyplýva, že náklady európskeho priemyslu na životné prostredie a zdravie sa od roku 2012 do roku 2021 znížili o tretinu (-33 %). Energetický sektor EÚ sa na celkovom znížení podieľal prevažnou väčšinou – približne 80 % – najmä vďaka prijatiu najlepších dostupných techník a prechodu na obnoviteľné zdroje energie a menej znečisťujúce palivá, čo bolo do veľkej miery výsledkom opatrení EÚ.
Európska zelená dohoda podporila ekologizáciu a digitalizáciu európskeho priemyslu. Najnovšie sa revízia smernice o priemyselných emisiách a nové nariadenie o portáli priemyselných emisií (IEPR) zameriavajú na smerovanie veľkého európskeho priemyslu k dekarbonizácii, nulovému znečisťovaniu, obehovému hospodárstvu a inováciám. Očakáva sa, že posilnenie smernice EÚ o kvalite ovzdušia ďalej podporí tento vývoj priblížením limitov znečistenia k zdravotným usmerneniam Svetovej zdravotníckej organizácie.
EEA spolu s Európskou komisiou ešte tento rok uverejní 2. správu o monitorovaní a výhľade nulového znečistenia. S cieľom poukázať na výzvy a príležitosti pri prechode na energetiku v EÚ bude tohtoročná správa mapovať 100 veľkých spaľovacích továraní (LCP) v EÚ, ktoré najviac znečisťujú životné prostredie.