Recyklácia nie je len ekologickým krokom, ale stáva sa kľúčovým riešením v zabezpečovaní surovín pre priemysel. Ťažba zlata, striebra a ďalších komodít z vyradeného tovaru má pre Európsku úniu významné priemyselné, geopolitické a environmentálne výhody.
Až 97 percent horčíka sa dováža
Európske high-tech hospodárstvo je závislé od surovín ako kobalt, platina, paládium a zlato, ktoré sú súčasťou výroby od mobilných telefónov po solárne panely. Avšak často tieto nerasty dovážajú z iných krajín a ich ťažba má značný dopad na životné prostredie.
Napríklad Čína dodáva až 97 percent horčíka, ktorý sa využíva v ľahkých kovových výrobkoch, ako sú bicykle, rebríky a notebooky. Čína je tiež hlavným zdrojom vzácnych kovov, ktoré sa používajú v magnetoch. Ide o kľúčovú súčasť elektrických áut a veterných turbín.
Jedným z riešení pre Európu je recyklácia týchto kritických surovín a extrahovať ich z vyradených produktov. Avšak tento proces nie je jednoduchý, pretože niektoré materiály sú prítomné v takých malých množstvách, že ich recyklácia je náročná alebo nemožná.
Ako znížiť svoju uhlíkovú stopu: 4 jednoduché kroky, ktoré môžeme urobiť dnes
Cieľom je znížiť závislosť
Okrem výhod pre životné prostredie by úspech v oblasti recyklácie kritických surovín posilnil aj geopolitickú pozíciu EÚ. Tým by sa EÚ stala menej závislou od dovozu surovín z krajín ako Rusko, Konžská demokratická republika a iné.
Podľa Elisabet Andres Garcia, projektovej manažérky v TECNALIA, v súkromnom centre pre aplikovaný výskum a technologický rozvoj v Španielsku, je recyklácia najlepším spôsobom, ako zabrániť tomu, aby pokrok Európy bol závislý od zahraničných zdrojov.
Ruská invázia na Ukrajinu v roku 2022 spôsobila nárast cien paládia, dôležitého kovu pre výrobu automobilov, elektronických komponentov a dokonca aj zubných výplní. Preto sa EÚ snaží zvýšiť domácu produkciu týchto surovín a výskum v oblasti recyklácie.
Novodobí alchymisti
V súčasnosti prebieha projekt PEACOC, ktorý má za cieľ získavať drahé kovy, ako je zlato, platina a striebro, z elektronického odpadu. Projekt trvá štyri roky a zahŕňa 19 účastníkov z rôznych krajín. Tieto kovy sa vedci pokúšajú získať napríklad zo starých televízorov či inej elektroniky.
Recyklácia kritických surovín sa stáva jednou z najdôležitejších tém pre Európu, ktorá potrebuje zabezpečiť prístup k týmto surovinám pre svoje high-tech odvetvia a energetickú transformáciu. Každý gram zlata získaného z elektronického odpadu je cenným prínosom pre európsku ekonomiku. Isté je, že Európa si už nemôže dovoliť nechať cenné zdroje nevyužité v nespočetných hromadách vyradeného tovaru, ktoré vytvárajú moderné ekonomiky.