Mimovládne organizácie na ochranu životného prostredia zastúpené Klimatickou koalíciou, My sme les a Greenpeace Slovensko vyjadrujú veľké obavy z vývoja v rezorte životného prostredia. Takto ohodnotili vládu prvých sto dní v envirorezorte.
Zákony majú veľký vplyv na ochranu životného prostredia
Podľa nich vláda predkladá zákony spôsobom a v podobe, ktoré významne ohrozujú celkový systém ochrany životného prostredia. Vláda podľa nich postupne navrhuje zákony, ktoré majú veľký vplyv na ochranu životného prostredia. Zákony sú predkladané v zrýchlených konaniach, bez akýchkoľvek expertných konzultácií a mimo legislatívny plán vlády.
Náklady z priemyselného znečistenia v Európe klesajú
Organizácie s obavami očakávajú aj zverejnenie novely zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA), ktorý je jedným z kľúčových zákonov v rezorte. Zároveň dodávajú, že po chaose so stavebnou legislatívou tak vzniká neprehľadná situácia, ktorá môže viesť k ohrozeniu čerpania finančných prostriedkov z EÚ.
Kritika ministra Tarabu
„Minister Taraba sa správa skôr ako minister hospodárstva. Koaliční politici nechápu, aké náročné úlohy spojené so sociálne citlivou zelenou transformáciou ekonomiky budeme musieť plniť. Klimatický zákon je v nedohľadne. Minister avizuje podporu nezmyselným spaľovniam odpadu, obnoveniu výstavby vodných diel Slatinka a Tichý Potok, ignoruje potrebu zavedenia obehového hospodárstva a ohrozuje ochranu prírody a krajiny,“ uviedla Lucia Szabová, koordinátorka Klimatickej koalície.
Špinavé tajomstvo módnych značiek: Viete, koľko odevov končí na skládke?
Ako ďalej informovala, obrovským problémom je aj spôsob výmeny vedúcich predstaviteľov na ministerstve a v dôležitých rezortných inštitúciách, ktorý podľa nej, až na pár výnimiek, riadiace posty organizácií, ktoré spadajú pod MŽP, ovládli stranícki nominanti.
Boj s mimovládkami
Organizácie tiež uviedli, že špeciálnou kapitolou je pretrvávajúci boj s mimovládnym sektorom.
Ako efektívne znížiť energie na pracovisku? Vieme ako na to
„Konštruktívne navrhovanie funkčných riešení a ich realizácia zo strany politikov sú často nahrádzané slovnými útokmi na tretí sektor. Politici, ktorí označujú zástupcov mimovládnych organizácií a nezávislých odborníkov za pijavice a ekoteroristov, výrazne pomáhajú šíriť nenávisť v spoločnosti. Experti z neziskových organizácií dlhodobo nahrádzajú štát pri zapájaní verejnosti, vypracovaní odborných podkladov, prepájaní ministerstiev, kontrole politikov, a to všetko väčšinou zdarma. Organizácie, na ktoré útočia, nahrádzajú štát aj v praktickej ochrane prírody,” dodal Ondrej Kameniar, ekológ z Iniciatívy My sme les.