Marián Áč, riaditeľ Správcu zálohového systému: Slováci sú v zálohovaní vzorom pre zahraničie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Titul fotka.jpg
Foto: Správca zálohového systému

Systém zálohovania na Slovensku funguje úspešne už druhý rok. Správca zálohového systému sa tento systém snaží neustále vylepšovať a rozširovať. Spoločne sme od jeho spustenia vyzbierali už viac ako 1,7 miliardy plastových fliaš a plechoviek a miera návratnosti vychádzajúca z dát za rok 2023 presahuje úroveň 90 %. Aktuálne už máme viac ako 900 miliónov vyzbieraných obalov, čo znamená, že už teraz sme vrátili viac ako za celý minulý rok.

Ako hodnotíte fungovanie zálohového systému? Aká je jeho návratnosť?

Systém zálohovania funguje na Slovensku od 1. januára 2022. Systém môžeme smelo hodnotiť ako veľmi úspešný. Čo sa týka roku 2023, tak k dnešnému dňu sa nám podarilo vyzbierať viac ako 900 miliónov zálohovaných obalov. Tieto výsledky indikujú to, že sa nám v tomto roku podarí nielenže splniť zákonné ciele návratnosti, ale ich vďaka spoločnému úsiliu aj výrazne prekonáme. Čísla, ktoré momentálne evidujeme, nám hovoria, že návratnosť v roku 2023 presahuje 90%. Návratnosť vychádzajúca z dát od spustenia systému presahuje už teraz pre tento rok zákonom stanovený cieľ 80%.

Vidíme, že Slováci našli v zálohovaní zmysel. Systém zálohovania si osvojili a prekonali všetky očakávania aj zákonom stanovenú mieru návratnosti. Je veľmi podstatné, aby ľudia tento zodpovedný prístup k životnému prostrediu unifikovali na celkový prístup k odpadu a rovnako zodpovedne pristupovali k triedeniu zberu, ktoré je dôležité pre zabezpečenie recyklácie odpadov.

Aktuálne dáta zálohové systému:

3226 odberných miest:

  • z toho 64% percent sa zapojilo dobrovoľne
  • automatizovaný odber v podobe zálohomatu využíva 73% predajní
  • vyzbierané tento rok viac ako 900 miliónov zálohovaných obalov
  • vyzbierané od spustenia viac ako 1,7 miliardy obalov
Marian ac do textu.jpg
Marián Áč. Foto: Správca zálohového systému

Čo Slovákov podľa vás najviac motivuje k zálohovaniu a vidia v ňom stále zmysel?

Najnovší prieskum Správcu, ktorého bližšie výsledky čoskoro predstavíme, dokazuje, že podstatnou motiváciou k zálohovaniu stále ostáva snaha ľudí o zníženie množstva voľne pohodeného odpadu v prírode. Ochota vracať zálohované obaly je dokonca ešte výraznejšia, čo potvrdzuje aj stále rastúce množstvo vyzbieraných obalov.

Dominantný zmysel, ktorý si ľudia so zálohovaním spájajú súvisí s ochranou životného prostredia. To len opäť potvrdzuje, že systému, ktorý má preukázateľne pozitívne dopady na našu prírodu, porozumeli. Už spomínaný prieskum ale napovedá, že aj finančný faktor je na pozadí veľmi dôležitou motiváciou k opakovanému zálohovaniu u spotrebiteľov.

Novinky v oblasti logistiky

Pre správne fungovanie zálohového systému a jeho úspechy je dôležité nielen zapojenie spotrebiteľov, ale aj proces po odovzdaní obalu do odberných miest. Logistika je preto podstatnou súčasťou systému, ktorá má výrazný vplyv na efektivitu systému, na spokojnosť zapojených odberných miest, spokojnosť samotných spotrebiteľov a v neposlednom rade výrobcov. V roku 2023 sa preto Správca zálohového systému bližšie pozrel na zlepšenie infraštruktúry medzi-skladov, prekladísk a triediaceho centra, ktoré sú základom pre čo najkratšie zvozové trasy. Na základe vývoja objemu tak správca navýšil sieť medzi-skladov o strategickú lokalitu Strečno. Správca tak disponuje 4 internými medzi-skladmi, 2 prekladiskami a 1 triediacim centrom. Vďaka reálnym dátam a dobre nastavenej logistickej infraštruktúre sa v tomto roku podarilo navýšiť kapacity jednotlivých prepravných áut o takmer 20 %. To vedie k celkovo lepšej vyťaženosti prepravy, ktorá prešla optimalizáciou vozového parku na jednotlivých úrovniach prepravy. Predpoklad pre rok 2023 je tak dosiahnutie nižšieho nájazdu napriek väčšiemu objemu vyzbieraných obalov, čím znižujeme aj produkované emisie. Pre tento rok však ešte nekončíme. Aktuálne sa testuje aj špeciálne smetiarske vozidlo, ktoré by mohlo priniesť ďalšie možnosti zefektívnenia logistiky. Správca pristúpil aj k zväčšeniu skladových priestorov triediaceho centra o približne 4000 m2, vďaka čomu sa zefektívni nielen pohyb materiálu smerom z medzi-skladov do triediaceho, ale triediace centrum plnohodnotne naplní funkciu ďalšieho medzi-skladu.

Do textu 1.jpg
Foto: Správca zálohového systému

Triediace centrum – miesto pokročilej optickej technológie, zväčšuje svoje skladové kapacity

Triediace centrum v Kočovciach predstavuje príklad toho, ako technológia a inovácie môžu prispieť k udržateľnému hospodáreniu s odpadom. Triediace centrum, ktoré zároveň slúži aj ako medzi-sklad, využíva pokročilú optickú technológiu na triedenie vyzbieraných obalov podľa materiálu a farby. Týmto spôsobom sa pripravujú hotové balíky stlačeného vytriedeného materiálu z plastových fliaš a plechoviek, ktoré následne smerujú k recyklátorovi na ďalšie spracovanie. Zálohový systém umožňuje vyzbierať materiál vyššej kvality, ktorý sa dá efektívne využiť pri výrobe nových obalov. To nielenže šetrí prírodné zdroje, ale tiež znižuje množstvo použitej energie a tým pádom aj produkované emisie oxidu uhličitého do ovzdušia.

Aj v oblasti výroby evidujeme zefektívňovanie fungovania. V porovnaní s rokom 2022 v mesiacoch hlavnej sezóny, júl a august, sme v triediacom centre spracovali o približne 14 % ton materiálu z plechoviek. Podobný trend sme zaznamenali aj pri spracovaní materiálu z vyzbieraných plastových fliaš. V hlavnej sezóne sa tak podarilo spracovať o viac ako 27 % ton materiálu z plastových fliaš ako v prvom roku fungovania zálohového systému, čo je veľmi dôležité pre plynulý tok materiálu v systéme.

Infografika magazin do textu.png
Foto: Správca zálohového systému

Sme vzorom pre zahraničie

Slovensko je po intenzívnej príprave dvanástou krajinou, ktorá sa do zálohovania zapojila v rámci Európy a prvou krajinou v našom regióne, ktorá sa pridala k myšlienke cirkulárnej ekonomiky a spustila zálohový systém. Vďaka úspešnému zavedeniu zálohovania sa Slovensko stalo krajinou, ktorá inšpiruje ostatných na ceste k zavedeniu zálohovania. Tak, ako sme pred rokmi zbierali inšpiráciu od krajín so zavedeným zálohovým systémom, dnes podporujeme šírenie myšlienky obehového hospodárstva v Európe poskytovaním podpory krajinám, kde systém zálohovania zavádzať plánujú.

V tomto smere prebehla počas uplynulého obdobia séria stretnutí, kde sme sa v rámci spolupráce podelili o cenné informácie o zálohovom systéme. Intenzívne komunikujeme s krajinami ako Slovinsko, Anglicko, Maďarsko, Česko, Rakúsko, Bulharsko, Poľsko či Rumunsko.

Slovensko sa prvýkrát stalo miestom stretnutia Asociácie zálohových systémov v Európe, ktoré sa koná každoročne za účelom zefektívnenia spolupráce a odovzdávania skúseností.

Poctou bola aj návšteva holandského kráľovského páru, ktorý tým podporil šírenie myšlienky cirkulárnej ekonomiky nielen v Európe. Úspešnosť zálohového systému prezentoval riaditeľ Správcu Marián Áč, ktorý v krátkosti previedol kráľovskému páru a pani prezidentke Zuzane Čaputovej praktickú ukážku zálohovania.

Pre šírenie myšlienky cirkulárnej ekonomiky je veľmi dôležité, aby fungovala spolupráca medzi krajinami. Vďaka vzájomnej podpore krajín, efektívnejším nastavením procesov a správnemu nastaveniu zálohovania pre nové krajiny dosiahneme viac vyzbieraného materiálu, znížime voľne pohodený odpad od nápojových obalov a budeme šetriť prírodné zdroje.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Správca zálohového systému


Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Správca zálohového systému