Júl bol druhým najteplejším mesiacom v celosvetovej histórii. Podľa údajov, ktoré zverejnil program Copernicus, bola priemerná teplota vzduchu 16,91 °C, čo je takmer rovnako, ako v prípade najteplejšieho mesiaca – júla 2023, kedy bola teplota len o 4 desatiny vyššia ako tento rok, referuje portál Euronews.
Uplynulý mesiac však stanovil ďalší rekord
„Zaznamenali sme dva najteplejšie dni v histórii. Júl bol teda svojím spôsobom tiež rekordný mesiac, aj keď priemer za celý mesiac je o niečo nižší ako priemer za júl 2023,“ vysvetľuje Julien Nicolas, klimatológ zo spoločnosti Copernicus.
Týmito údajmi sa končí cyklus 13 po sebe nasledujúcich mesačných rekordov globálnych teplôt, ktorý sa začal v júni minulého roka. Podľa odborníkov z Copernicus je však rozdiel medzi údajmi v pozorovaniach v rokoch 2023 a 2024 taký malý, že nespochybňuje fakt prítomnosti globálneho otepľovania.
„Dôsledky globálneho otepľovania sa nezačali sériou týchto rekordov. Pozorujeme ich už niekoľko rokov a ani koniec tejto série nebude znamenať koniec globálneho otepľovania. Vlny horúčav a extrémne výkyvy počasia sa začali pred touto sériou rekordov a budú pokračovať aj po nej,“ upozorňuje Julien Nicolas.
Obdobie prechodu
Pre klimatológa existuje vysvetlenie vysokých teplôt v posledných mesiacoch. Julien Nicolas poukazuje na to, že tento globálny nárast sa zhoduje s rozvojom javu El Niño v Tichom oceáne, ktorý má tendenciu otepľovať povrch oceánov a planétu.
Fenomén El Niño sa však pred niekoľkými mesiacmi skončil. V Tichom oceáne teraz panuje neutrálne počasie pred príchodom La Niña, chladného náprotivku El Niña, v nasledujúcich mesiacoch.
„Skutočnosť, že pozorujeme teploty, ktoré sú o niečo nižšie ako tie, ktoré sme pozorovali pred rokom, je súčasťou tohto prechodu medzi teplejšími ako priemernými podmienkami v rovníkovom Pacifiku spojenými s El Niño a chladnejšími ako priemernými podmienkami, ktoré sa očakávajú koncom roka,“ poznamenáva Julien Nicolas.
Čo bude predstavovať príchod La Niña?
Príchod obdobia La Niña bude brzdou priemerných globálnych teplôt. Modely a predpovede sa však líšia, pokiaľ ide o intenzitu tohto javu, ktorý sa má objaviť.
Tento rekordný cyklus predstavuje zlomový bod, pretože priemerná globálna teplota dosiahla alebo sa priblížila k nárastu o 1,5 °C oproti predindustriálnej úrovni, čo je limit stanovený Parížskou dohodou. Ide o hranicu, ktorá sa nesmie prekročiť, „aby sa zabránilo najkatastrofálnejším dôsledkom globálneho otepľovania“, zdôrazňuje Julien Nicolas.