Kompenzácia uhlíkových emisií sa stáva hlavnou tému diskusií v súvislosti s ochranou klímy. Kompenzácia emisií je proces, kde jednotlivci či firmy financujú projekty zamerané na znižovanie emisií, avšak na to, aby bola táto náhrada naozaj efektívna k nej treba zaujať ten správny postoj.
Čo znamená kompenzácia uhlíkových emisií?
Kompenzácia uhlíkových emisií sa zvyčajne deje prostredníctvom investícií do projektov, ktoré majú pracovať s obnoviteľnými zdrojmi energií, dbať na obnovu lesov, a využívať technológie na zachytávanie uhlíka. Tento proces umožňuje organizáciám alebo jednotlivcom „vyrovnať“ ich uhlíkovú stopu.
Ochrana klímy alebo zásterka pre neobmedzený rast podnikov?
V praxi je však táto činnosť problematická. Mnohé z veľkých podnikov kompenzovanie využívajú len ako zásterku – tvrdia, že sú uhlíkovo neutrálne tým, že kompenzujú viac emisií ako ich produkujú, pričom pokračujú v neobmedzenom obchodnom raste. Preto by tento krok nemal byť iba priepustkou, ktorá umožňuje firmám pokračovať v zabehnutých praktikách. Mal by dopomôcť k tomu, aby sa znižovala uhlíková stopa.
Aký spôsob kompenzovania je ten najlepší?
Kompenzácia nevymaže priamo nevymaže dopad emisií, ktoré vyprodukujeme, no aspoň pomôže znížiť celkové množstvo emisií. Existuje mnoho spôsobov ako správne pristupovať k tejto činnosti.
- Aplikácia – Stiahnite si aplikáciu, ktorá vám bude zaznamenávať kompenzáciu alebo kalkulačku, ktoré vám pomôžu vyznať sa v možnostiach kompenzovania a to nielen pri cestovaní ale aj pri iných činnostiach.
- Dôveryhodné organizácie – Vyberajte si také spoločnosti ktoré sú nezávsile akreditované a vedia preukázať pozitívny dopad ich činností dátami z minuloti.
- Overte si spoločnosť – Preverte si organizáciu v ktorej máte v úmysle kompenzovať svoje emisie. Mala by byť transparentná a mala myť jasný cieľ realizácie. Okrem toho by vás mala pravidelne informovať o zmenách a mala by podporovať miestne komunity a nie im škodiť.
- Zamerajte sa na certifikáty – Označenie „certifikované kompenzovanie uhlíka“ predstavuje finančné certifikáty, ktoré financujú veterné a solárne projekty.
Ako je na tom s uhlíkovými emisiami Slovensko?
Slovensko v súčasnosti čelí viacerým výzvam aj príležitostiam v oblasti uhlíkových emisií a klimatickej politiky. Krajina je viazaná na splnenie klimatických a energetických cieľov Európskej únie do roku 2030, ako aj na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. „Z predikcií napríklad vyplýva, že Slovensko do roku 2030 dokáže znížiť emisie CO2 o 55 % v porovnaní s rokom 1990,“ informoval na svojom webe rezort Ministerstva životného prostredia.