Predstavte si mesto, kde odpadová voda nie je problém, ale cenný zdroj. V berlínskej štvrti Kreuzberg sa táto vízia stáva skutočnosťou. Pozrite sa s nami, ako jedna berlínska štvrť mení pohľad na budúcnosť mestského života a efektívne využívanie zdrojov.
Inovatívny projekt Roof Water-Farm ukazuje, ako môžeme premeniť to, čo považujeme za odpad, na zelenú budúcnosť. Od pestovania zeleniny bez pôdy až po chov rýb pomocou recyklovanej vody, tento experiment nielen produkuje potraviny, ale aj znižuje náklady na vodu a energiu, zlepšuje mikroklímu a otvára nové možnosti pre udržateľný rozvoj miest.
História a vznik projektu
V berlínskej štvrti Kreuzberg sa nachádza inovatívny projekt Roof Water-Farm, ktorý sa zameriava na efektívne využívanie odpadovej vody z bytového komplexu Blok 6, postaveného v roku 1987 ako súčasť Medzinárodnej výstavy budov (IBA).
Tento experimentálny projekt sa zameriava na oddelené zbieranie sivej a čiernej odpadovej vody, pričom sivá voda z kuchýň a kúpeľní je čistená a následne využívaná na zavlažovanie a domáce potreby, zatiaľ čo čierna voda je spracovávaná na výrobu NPK hnojiva.
Systém, ktorý fungoval do roku 1993, bol revitalizovaný v roku 2006 a dnes opäť slúži ako technický experiment, ktorý dokazuje, že recyklácia odpadových vôd môže byť bezpečná a efektívna pre produkciu potravín. Projekt Roof Water-Farm využíva moderné metódy ako hydropónia a akvaponia, čím umožňuje pestovanie rastlín bez pôdy a chov rýb v recyklovanej vode.
Okrem toho prispieva k zlepšeniu mikroklímy v meste a poskytuje ekonomické úspory pre obyvateľov. Tento projekt tak predstavuje významný krok smerom k udržateľnému mestskému rozvoju a efektívnemu využívaniu vodných zdrojov.
Ako táto farma funguje?
Roof Water-Farm predstavuje komplexný systém, ktorý využíva inovatívne technológie na efektívne spracovanie a využitie odpadových vôd v mestskom prostredí. Kľúčovým prvkom tohto systému je oddelené zbieranie a spracovanie rôznych typov odpadových vôd.
Sivá voda, ktorá pochádza z kuchýň, kúpeľní, umývadiel a spŕch, prechádza cez zariadenie na predúpravu, kde sa usadzuje kal. Následne je čistená v mokraďovom filtračnom bazéne pomocou húb a rastlín. Vyčistená sivá voda sa potom využíva na zavlažovanie záhrad a pre domáce potreby.
Čierna voda, pochádzajúca z toaletných zariadení a obsahujúca fosfor a dusík, je spracovávaná v špeciálnom zariadení, ktoré ju premieňa na NPK hnojivo (dusík, fosfor, draslík). Toto hnojivo sa následne používa pri pestovaní rastlín. Dažďová voda je zachytávaná a čistená v samostatnom systéme a využíva sa v hydroponickom a akvaponickom systéme.
Farma využíva dve hlavné metódy pestovania: hydropóniu a akvapóniu. Pri hydropónii sú rastliny pestované bez pôdy, priamo vo vode obohatenej o živiny. Tento systém je vysoko efektívny a vyžaduje len 10% vody v porovnaní s tradičným poľnohospodárstvom. Akvapónia kombinuje chov rýb s pestovaním rastlín, kde voda z chovu rýb, bohatá na živiny, sa používa na výživu rastlín, ktoré zase čistia vodu, ktorá sa vracia späť k rybám.
Okrem produkcie potravín systém prispieva aj k zlepšeniu mikroklímy. V centre dvora je umiestnená meracia stanica, ktorá sleduje mieru odparovania. Rastliny ako trstina a pálka sú využívané na efektívne odparovanie vody, čo pomáha znižovať teplotu v letných mesiacoch.
Celý systém je navrhnutý tak, aby bol energeticky efektívny a udržateľný. Hoci pôvodný plán zahŕňal aj zariadenie na obnovu tepla zo sivej vody, toto nebolo realizované z ekonomických dôvodov.
Roof Water-Farm tak predstavuje komplexný ekosystém, ktorý nielen produkuje potraviny, ale aj významne prispieva k udržateľnosti mestského prostredia a efektívnemu využívaniu vodných zdrojov.
Aké sú ekologické prínosy?
Roof Water-Farm nielenže podporuje udržateľné poľnohospodárstvo, ale tiež významne prispieva k zlepšeniu mikroklímy v mestskom prostredí. Od roku 2006 sa tu uplatňuje inovatívny koncept „Zadržiavanie prostredníctvom odparovania“, ktorý využíva vegetáciu na reguláciu teploty a vlhkosti vzduchu.
V srdci bloku 6 sa nachádza záhrada s rozlohou 1000 štvorcových metrov, kde meracia stanica monitoruje odparovanie vody, pričom výsledky ukazujú, že rastliny ako trstina a pálka dokážu odpariť až 20 litrov vody na štvorcový meter za deň.
Tento proces odparovania je kľúčový pre ochladzovanie okolitého prostredia, pretože absorbuje teplo a znižuje teplotu vzduchu, čo je obzvlášť dôležité počas horúcich letných mesiacov. Okrem toho rastliny poskytujú tieň a zvyšujú vlhkosť vzduchu, čím prispievajú k celkovému zlepšeniu pocitovej teploty pre obyvateľov a návštevníkov oblasti.
Systém Roof Water-Farm tak nielen efektívne využíva prebytočnú vodu z recyklácie sivej vody a dažďovej vody, ale aj aktívne prispieva k vytváraniu príjemnejšieho a udržateľnejšieho mestského prostredia, čo je v súlade s cieľmi moderného urbanistického plánovania.
Recykláciou k šetreniu
Implementácia systému recyklácie vody prináša aj ekonomické úspory. Pre 250 obyvateľov napojených na systém sa denne prečistí približne 10 000 litrov vody. Cena za 1 000 litrov vody sa týmto spôsobom znižuje z bežných piatich eur na tri eurá.
Počiatočná investícia do systému je približne 1 150 eur na bytovú jednotku. Projekt Roof Water-Farm predsatvuje potenciál mestských oblastí, ktoré sa môžu stať sa nielen „spotrebiteľmi“, ale aj“ producentami“ potravín a čistej vody. Tento inovatívny prístup môže významne prispieť k riešeniu výziev moderných miest v oblasti udržateľnosti a efektívneho využívania zdrojov.