Globálne otepľovanie: Je šanca zachrániť Grónsky ľadovec?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedci zistili, že grónsky ľadovec môže byť odolnejší voči globálnemu otepľovaniu, ako sa doteraz predpokladalo. Aj keď sa Zem do roku 2100 oteplí o 2 °C, stále môžeme zabrániť tomu, aby sa grónsky ľadovec úplne roztopil a spôsobil drastické zvýšenie hladiny morí, referuje portál Euronews.

Medzinárodný tím výskumníkov dodáva, že dlhodobé prekročenie teploty o 1,7 °C znamená pre planétu nebezpečný stav.

Naše výsledky zdôrazňujú, že aj keď sa nám v najbližších desaťročiach nepodarí udržať globálne otepľovanie pod hranicou 1,5 alebo 2 stupňov a dočasne prekročíme kritickú teplotnú hranicu grónskeho ľadovca, stále máme šancu konať,“ hovorí Nils Bochow z Arktickej univerzity v Nórsku pre portál Euronews.

Bochow, ktorý je hlavným autorom novej štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise Nature, zdôrazňuje, že pomalý ústup ľadovej pokrývky nie je dôvodom na uspokojenie v boji proti klimatickým zmenám.

Iceberg
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Aký je bod zlomu pre grónsky ľadový príkrov?

Pomocou počítačových modelov zistili vedci, že otepľovanie spôsobené človekom reaguje na ľadovec tak pomaly, že zníženie emisií skleníkových plynov v priebehu niekoľkých stoviek rokov môže zabrániť do prechodu zrýchleného topenia.

Pri súčasnej úrovni oteplovania o 1,2 °C sa grónsky ľadovec už topí, pričom do augusta 2023 sa z neho do oceánu uvoľnilo 196 miliárd ton ľadu.

Ak by ľadová pokrývka úplne zmizla, jej roztápanie by mohlo viesť ku katastrofálnemu zvýšeniu hladiny svetových morí o viac ako sedem metrov. Štúdia potvrdila, že by k tomu došlo v priebehu stoviek alebo tisícok rokov, ak by Zem prekročila dlhodobú kritickú hranicu 1,7 až 2,3 °C priemernej globálnej teploty.

Dobrou správou je, že aj keby teplota do roku 2100 dočasne dosiahla extrémnu hodnotu 6,5 °C, následné ochladenie pod 1,5 °C v priebehu niekoľkých storočí by teoreticky mohlo tomuto apokalyptickému scenáru zabrániť.

Tento scenár by závisel od rýchleho a rozsiahleho odstraňovania uhlíka vrátane opatrení, ako je rozsiahle zalesňovanie alebo technológie zachytávania a ukladania uhlíka, ktoré zatiaľ nemáme.

Red Fishing Boat in Ilulissat Icefjrod
Foto: ilustračné, https://www.gettyimages.com/

Prečo je 1,5 °C stále kritickou hranicou pre grónsky ľadovec?

Vedci upozorňujú, že v podstate všetky ostatné časti klimatického systému reagujú na globálne otepľovanie rýchlejšie ako ľadová pokrývka. Patria sem dažďové pralesy, veterné a zrážkové pomery a systémy oceánskych prúdov.

„Čím vyššie teploty stúpnu, tým ťažšie ich bude dlhodobo udržať na bezpečnej úrovni. Preto musíme konať rýchlo a udržať globálne priemerné teploty pod 1,5 stupňa Celzia,“ dodáva.

Keďže planéta je v súčasnosti na ceste k prekročeniu oteplenia o 3 °C, a to aj napriek Parížskej dohode, je naliehavo potrebné znížiť emisie fosílnych palív, ktoré zohrievajú klímu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať