Naša záľuba v grilovaní niečo stojí. Stolovanie vonku môže byť ekologicky viac či menej prijateľné podľa toho, v čom rozkladáte oheň a aké jedlo pripravujete.
Plyn verzus uhlie
Plynové grily a grily na drevené uhlie uvoľňujú oxid uhličitý, no pokiaľ ide o znečistenie, väčším vinníkom je uhlie – to uvoľňuje do vzduchu dvakrát viac toxických častíc, ako plyn, čím škodí našim dýchacím cestám a životnému prostrediu. Navyše, hromadne vyrábané drevené uhlie, ktoré mnohí z nás používajú, je vyrobené z neudržateľne ťaženého tropického dreva a obsahuje chemikálie na ľahšie rozpálenie.
Jednorázové grily na drevené uhlie sú najškodlivejšie zo všetkých. Okrem toho, že sú energeticky neefektívne, sú balené do jednorázových plastov a sú nerecyklovateľné. Hoci plyn má menší dopad na kvalitu ovzdušia ako drevené uhlie, stále hovoríme o neobnoviteľnom fosílnom type paliva, takže nepredstavuje tú nejekologickejšiu možnosť. Lepšiu možnosť predstavujú elektrické grily, že predpokladu, že elektrina pochádza z obnoviteľných zdrojov.
Ako byť ekologický?
Ak plánujete kuchtiť v prírode nezabudnite na toto:
- Pri plynovom grile rovnako ako aj pri grile na drevené uhlie používajte pokrievku, aby ste mali teplotu pod kontrolou a tým spotrebovali menej paliva.
- Ak si kúpite drevené uhlie, snažte sa, aby pochádzalo z udržateľne obhospodarovaných lesov. Aj keď je trochu drahšie, vďaka svojej štruktúre zvyčajne horí dlhšie ako hromadne vyrábané uhlie, takže ho spotrebujete menej.
- Uprednostnite prírodné podpaľovače, z materiálov ako sú hobliny z dreva, pred bežnými vyrobenými na petrolejovej báze.
- Ak máte ohnisko, používajte trebárs brikety z kávového odpadu alebo recyklované piliny, ktoré vypúšťajú menej dymu ako drevo.
- Pri výbere jedla na gril znížte spotrebu mäsa a rýb a vyskúšajte vegetariánske alebo vegánske možnosti. Grilovaná zelenina ako huby, artičoky a baklažány sú skutočne lahodné. Nekupujte balené šaláty, ale spravte si svoje vlastné a vytiahnite porcelánové taniere a sklenené poháre namiesto jednorázových.