Správa WMO a programu Copernicus uvádza, že otepľovanie bude mať vplyv na zdravie, prírodu a hospodárstvo, referuje portál Euronews.
Z najnovších zistení z päťročných priemerov vyplýva, že teploty v Európe sú v súčasnosti o 2,3 stupňa Celzia vyššie, ako pred industrializáciou, zatiaľ čo celosvetovo sú vyššie o 1,3 stupňa Celzia, uvádza sa v spoločnej správe, ktorú v pondelok zverejnili Svetová meteorologická organizácia OSN a klimatická agentúra Európskej únie Copernicus.
„Európa zaznamenala ďalší rok zvyšovania teplôt a zintenzívňovania klimatických extrémov – vrátane tepelného stresu s rekordnými teplotami, lesných požiarov, vĺn horúčav, úbytku ľadovcov a nedostatku snehových zrážok,“ uviedla Elisabeth Hamdouchová, zástupkyňa vedúceho oddelenia programu Copernicus vo výkonnej komisii EÚ.
Európa by mala urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje energie
Svetová meteorologická organizácia OSN a agentúra Európskej únie pre klímu Copernicus v spoločnej správe uviedli, že kontinent má príležitosť vypracovať cielené stratégie na urýchlenie prechodu na obnoviteľné zdroje, ako sú veterná, solárna a vodná energia, v reakcii na dôsledky zmeny klímy.
Agentúry vo svojej správe o stave klímy v Európe za minulý rok uvádzajú, že kontinent vlani vyrobil 43 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov, pričom rok predtým to bolo 36 %. Už druhý rok po sebe sa v Európe vyrobilo viac energie z obnoviteľných zdrojov ako z fosílnych palív.
Program Copernicus oznámil, že marec bol desiatym mesiacom rekordných mesačných teplôt za sebou. V správe o Európe sa uvádza, že priemerná teplota morskej hladiny oceánu v celej Európe dosiahla najvyššiu ročnú úroveň v roku 2023.
Počet úmrtí súvisiacich s klimatickými zmenami sa v Európe zvýšuje
Európska správa sa tento rok zameriava na vplyv vysokých teplôt na ľudské zdravie a konštatuje, že počet úmrtí súvisiacich s teplom sa zvýšil na celom kontinente. Uvádza sa v nej, že v minulom roku prišlo o život viac ako 150 ľudí v súvislosti s búrkami, povodňami a lesnými požiarmi.
Náklady na hospodárske straty súvisiace s počasím a klímou v roku 2023 sa odhadujú na viac ako 13,4 miliardy EUR.
„Státisíce ľudí boli v roku 2023 postihnuté extrémnymi klimatickými udalosťami, ktoré boli zodpovedné za veľké straty na úrovni kontinentu, ktoré sa odhadujú minimálne na desiatky miliárd eur,“ povedal riaditeľ programu Copernicus Carlo Buontempo.
V správe sa uvádza, že extrémne počasie spôsobilo vlny horúčav, požiare, suchá a záplavy. Vysoké teploty prispeli k úbytku ľadovcov na kontinente vrátane Álp, ktoré za posledné dva roky stratili približne 10 % ľadu.
Napriek tomu autori správy poukázali na niektoré výnimky, napríklad na to, že teploty v Škandinávii a na Islande boli podpriemerné, aj keď ortuť teplomera bola na väčšine kontinentu vyššia ako priemer.