ESG normy v bankách: Aké sú očakávania a aké aktivity vykonáva bankový sektor ?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Businessmen with plants
Businessmen with plants
Tento článok pre vás načítala AI.

Banky na Slovensku si udržiavajú silnú reputáciu v očiach verejnosti, ktorá ocení ich prínos v sociálnych a etických aspektoch podnikania. Ľudia očakávajú ich angažovanosť najmä v riadení firmy a sociálnych iniciatívach, pričom dôležitosť environmentálnych aktivít tiež nesmie byť zanedbaná. Banky aktívne pracujú na projektoch zameraných na udržateľnosť a etiku v rámci ESG.

Spoločenská zodpovednosť je kľúčovou hodnotou 

Podľa najnovšieho prieskumu ESG & Reputation research 2024 realizovaného spoločnosťou Ipsos si až 82% Slovákov myslí, že spoločenská zodpovednosť by mala byť zakotvená v základných hodnotách každej firmy. Zvýšený záujem o túto tému prejavujú najmä tí, ktorí sa snažia žiť udržateľným spôsobom, pričom s týmto názorom súhlasilo 89% respondentov.

Bankový sektor sa intenzívne venuje tejto problematike, čo verejnosť výrazne očakáva. Ľudia predpokladajú, že banky sa najmä zapoja do riadenia a sociálnej oblasti, známe ako pilier „G“ a „S“. Napriek tomu je pre populáciu dôležitá aj environmentálna oblasť (pilier „E“), kde sa očakáva podpora pri prechode na zelenú energiu a ochrane životného prostredia.

V riadení sa zdôrazňuje boj proti finančnej kriminalite a zvyšovanie kybernetickej bezpečnosti, zatiaľ čo v sociálnej sfére by mala byť prioritou zlepšovanie finančnej a technickej gramotnosti, ako uviedla Paula Ivanková z Ipsos. Voči iným sektorom sa banky javia ako menej vplyvné v environmentálnom aspekte, avšak v riadení a sociálnych opatreniach sú vnímané pozitívnejšie.

Banky sú kľúčovou súčasťou oblasti ESG

Vzhľadom na narastajúce environmentálne a sociálne výzvy, bankový sektor považuje oblasť ESG za čoraz kritičkejší aspekt svojho podnikania, ktorý im pomáha riadiť riziká, posilňovať reputáciu, splňať regulačné požiadavky, podporovať inovácie a zlepšovať prístup ku kapitálu.

V roku 2022 zriadila Slovenská banková asociácia (SBA) Komisiu pre ESG a udržateľnosť, ktorá koordinuje aktivity súvisiace s týmito témami. Hlavné úlohy komisie zahŕňajú analýzu dopadov existujúcich a nových legislatívnych štandardov na bankový sektor, pripomienkovanie lokálnej legislatívy týkajúcej sa ESG a udržateľnosti, spoluprácu s Národnou bankou Slovenska a inými štátnymi orgánmi, a rozvoj automatizácie pri zbere údajov ESG.

„Banky hrajú nezastupiteľnú úlohu pri udržateľnom rozvoji,“ vysvetľuje Tomáš Kvašňovský, predseda Komisie. Celosektorový dotazník na zber ESG údajov a testovanie uhlíkovej kalkulačky sú príkladmi aktivít, ktoré pomáhajú bankám splniť regulačné požiadavky a posudzovať ESG profily spoločností.

SBA taktiež spolupracuje na vzdelávacích programoch s KPMG Business Institute, Ekonomickou univerzitou v Bratislave a Ministerstvom dopravy, a organizuje odborné stretnutia s relevantnými asociáciami zameranými na udržateľnosť.

Tree on stack of silver coins and crystal globe Green business concept, finance and investment for sustainability and carbon credit.
Tree on stack of silver coins and crystal globe Green business concept, finance and investment for sustainability and carbon credit.

Hodnotenie bánk z pohľadu Národnej banky Slovenska 

Európska centrálna banka (ECB) reaguje na narastajúce environmentálne a klimatické riziká vydáním Všeobecných zásad pre klimatické a environmentálne riziká (ďalej „ECB Guide“). Tento dokument stanovuje očakávania dohľadu v oblastiach obchodnej stratégie, vnútorného riadenia, riadenia rizík a zverejňovania informácií súvisiacich s týmito rizikami.

Národná banka Slovenska (NBS) si uvedomuje dôležitosť tejto problematiky na národnej úrovni a v roku 2022 uskutočnila prvé hodnotenie pripravenosti slovenských bánk na riadenie klimatických a environmentálnych rizík podľa štandardov uvedených v ECB Guide.

Do tohto úvodného hodnotenia sa zapojilo sedem bánk a v nasledujúcom roku bolo pozvané zapojiť sa všetky banky pod dohľadom ECB/NBS. Hlavným cieľom bolo sledovať pokrok a pripravenosť bánk, ktoré sa zapojili po prvýkrát, ako aj porovnať výsledky s predchádzajúcim rokom.

V porovnaní výsledkov oboch rokov bolo zaznamenané zlepšenie, pričom banky preukázali pokrok v implementácii stanovených rizík. Zatiaľ čo najlepšie výsledky banky dosiahli v oblastiach operačného rizika, prispôsobenia organizačnej štruktúry a povinností manažmentu, najslabšie hodnotenia boli v oblastiach reportingu a integrácie do rizikového apetítu. Očakáva sa tiež zlepšenie v hodnotení materiality klimatických a environmentálnych rizík.

Freedom square in Old Town of Bratislava, Slovakia
Aerial view of Freedom square (Namestie Slobody) in Old Town of Bratislava, Slovakia
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať