Brazílska rieka Negro, ktorá je druhým najväčším prítokom Amazonu, dosiahla v pondelok najnižšiu úroveň od začiatku oficiálnych meraní v blízkosti mesta Manaus pred 121 rokmi. Záznamy potvrdzujú, že táto časť najväčšieho dažďového pralesa na svete trpí extrémnym suchom. Deje sa tak iba dva roky po silných záplavách v oblasti.
Šiesta najväčšia rieka na svete
Hladina rieky Negro klesla v pondelok na 13,5 metra z pôvodných 30,02 metra nameraných v júni 2021, čo bola dosiaľ najvyššia zaznamenaná úroveň. Rieka Negro tvorí asi 10 % povodia Amazonu a z hľadiska objemu vody je šiestou najväčšou riekou na svete.
Problémy v celej krajine
Nízku hladinu má taktiež rieka Madeira, ďalší dôležitý prítok Amazonu, čo spôsobilo zastavenie prevádzky priehrady Santo Antonio a štvrtej najväčšej brazílskej vodnej elektrárne.
Antarktída prišla o viac ako štyridsať percent ľadového šelfu, strata je podľa vedcov výsledok zmeny klímy
Nízke hladiny riek v celej brazílskej Amazónii spôsobili, že stovky riečnych komunít zostali izolované v snahe získať prístup k pitnej vode. Sucho narušilo aj komerčnú plavbu, ktorá zásobuje dvojmiliónové mesto Manaus s veľkým priemyselným parkom.
Ľudia pre klimatické zmeny prichádzajú o domov, extrémne počasie za šesť rokov vysídlilo až 43 miliónov detí
Manaus je hlavným mestom štátu Amazonas, ktorý sucho postihlo najviac. Koncom septembra vyhlásilo núdzový stav v dôsledku sucha 55 z tamojších 62 okresov.