Až 38 percent fajčiarov zahadzuje cigaretové ohorky na zem. K životnému prostrediu a ku ekológií sú užívatelia nahrievaného tabaku zodpovednejší ako klasický fajčiari. V porovnaní s fajčiarmi klasických cigariet zahadzuje tabakové náplne na zem polovica z nich.
Tieto informácie vyplynuli z celoslovenskej ankety, do ktorej sa zapojilo viac ako 21-tisíc Slovákov.
Zmes na výstavbu ciest
Viac, ako 76 percent ľudí povedalo, že najviac cigaretového odpadu zaregistrovali práve na miestach, kde je fajčenie zakázané, ako sú napríklad autobusové zastávky. Informovali o tom na besede predstavitelia firmy Philip Morris Slovensko a technologického startupu EcoButt.
Cesta v Žiari nad Hronom z ohorkov je unikátny nápad, ako recyklovať odpad
EcoButt prišiel s kampaňou EcoButtni svet svojou cestou, ktorej cieľom je predstaviť verejnosti recykláciu tabakových filtrov, ktoré sa následne dajú využiť namiesto celulózy do zmesí na výstavbu ciest.
V októbri 2022 sa EcoButtu podarilo v spolupráci s Phillip Morris v Žiari nad Hronom vyasfaltovať prvú cestu, kde použili cigaretové filtre ako prímes miesto celulózy.
Toxické látky kontaminujú ekosystém
„Cigaretové ohorky a tabakové náplne nepatria na zem, ale do cesty,“ povedal Hugo Repáň zakladateľ projektu EcoButt. Ďalej uviedol, že cigaretové ohorky obsahujú približne 7-tisíc toxických a karcinogénnych látok, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Ak fajčiar zahodí ohorok na zem a začne pršať, všetky toxické látky prejdú do podzemných vôd, pôdy a kontaminujú ekosystém.
„Dnes vyzbierame v spolupráci s Phillip Morris viac ako pol tony tabakových náplní z 19 prevádzok tejto spoločnosti, čo vystačí približne na 1 000 metrov štvorcových cesty. Predajne motivujú zákazníkov zbierať použité tabakové náplne, ktoré my pravidelne vyzdvihujeme a recyklujeme,“ dopĺňa Hugo Repáň.
Množstvo odhodených ohorkov eviduje aj občianske združenie Upracme Slovensko. Do ich akcie sa zapojilo viac ako 60-tisíc dobrovoľníkov, ktorí doteraz vyzbierali tisíc ton cigaretového odpadu.