Efektívne riadenie energií na pracovisku nielenže znižuje náklady, ale tiež prispieva k ochrane životného prostredia. Slovenská agentúra životného prostredia prináša niekoľko tipov, ako čo najefektívnejšie znížiť spotrebu energií.
Udržateľnosť na pracovisku sa opiera o finančné, sociálne a environmentálne aspekty. Stále viac zamestnancov a zákazníkov uprednostňuje firmy so silným sociálnym povedomím. Manažéri majú zodpovednosť za vytvorenie príjemného prostredia, a môžu využívať osvedčené postupy od zmeny bežných návykov po zavádzanie nových technológií, aby podporili udržateľné fungovanie pracoviska.
3 kroky k udržateľnejšiemu pracovnému prostrediu
- Organizačné opatrenia – slúžia na zefektívnenie prevádzky školy (maximálne využitie budov, obmedzenie prevádzkovej doby telocvične, zatváranie vstupných dverí, nezatemňovanie okien v zimnom období, školenia pre zamestnancov o šetrení energiami).
- Technicko-prevádzkové opatrenia – sú určené na zlepšenie prevádzkových podmienok (odvzdušnenie vykurovacieho systému, kontrola teploty v miestnostiach a používanie ventilov na radiátoroch, oprava alebo výmena batérií a hlavíc za úspornejšie, odstavenie teplej vody a útlm teploty mimo prevádzky).
- Investičné opatrenia – predstavujú významnú zmenu v technickom a energetickom vybavení školy (automatické spínače svetla, samostatné meranie elektriny a tepla pre jednotlivé objekty, zateplenie, výmena okien, LED osvetlenie, výmena vykurovacieho systému).
Mikroklíma je tiež riešením
V prípade horúčav sú riešením prvky, ako napríklad dažďové záhrady, jazierka, výsadba stromov, zelené steny alebo strechy, ako aj priesakové a zelené spevnené plochy. Pokiaľ ide o budovy vykurovacích systémov na tuhé palivo za moderné zariadenia, ktoré využívajú obnoviteľné zdroje energie, a to spolu s dôkladným zateplením. Treba však zdôrazniť, že tieto projekty sú často nákladné a vyžadujú značné úsilie a administratívny čas pre ich realizáciu.
Základom úspechu je dohoda
V kanceláriách by mala byť príjemná atmosféra. Nároky na teplo a pocit pohody môžu byť pre každého kolegu subjektívne iné. Kúrenie alebo klimatizácia zvyšujú okrem nákladov na prevádzku aj našu uhlíkovú stopu. Na pracovisku je potrebné sa dohodnúť na spoločných pravidlách, ktoré majú vytvoriť komfort a zároveň šetriť energie.