BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Ženy to majú v živote ťažšie ako muži a úlohou našej spoločnosti je vytvárať podmienky pre ženy. Povedal to v pondelok prezident Andrej Kiska na brífingu po obede s desiatimi ženami, ktoré pri príležitosti MDŽ pozval na obed.
„Ženy sú matky, chcú často dosiahnuť úspech vo svojej práci, často sú živiteľky rodín. A každá z týchto rolí je nesmierne dôležitá a je nenahraditeľná. Je úlohou našej spoločnosti vytvárať podmienky pre naše ženy, pre naše mamy, manželky, dcéry. Aby ktorúkoľvek z týchto ciest si zvolili, aby sme im vytvorili podmienky na to, aby po nej mohli smelo kráčať,“ povedal prezident na brífingu.
„Ja si myslím, že to nie je ocenenie len mňa ako rehoľnej sestry, ale všetkých rehoľných sestier,“ povedala pozvaná sestra Hermana pred obedom s prezidentom. Podľa sestry Hermany aj cirkev vníma Medzinárodný deň žien ako deň, keď „si treba uctiť ženu vo všetkých podobách, v akých žije. Či už ako matka, alebo zasvätená žena“. Dodala, že každá žena sa poteší, ak si na ňu niekto spomenie.
Školstvo držia nad vodou učitelia
Riaditeľka základnej školy z Bošian Jana Kontúrová po obede s prezidentom povedala, že bolo pre ňu cťou zastupovať školstvo. „Povedala som, že mám česť zastupovať najefektívnejšie školstvo na svete, pretože za málo peňazí sa tu ešte stále hrá a spieva“.
To, čo drží slovenské školstvo nad vodou, sú podľa riaditeľky učitelia a hlavne učitelia z regionálneho školstva, kde je prevaha žien – učiteliek. „Vďaka nim školstvo funguje aspoň tak, ako funguje. Pána prezidenta som poprosila, aby podporil učiteľov, nalial im optimizmus. Vyjadril sa, že vzdelávanie a školstvo patrí medzi jeho priority,“ povedala Kontúrová.
Prezident upokojuje situáciu
O vzdelávaní žiakov zo znevýhodneného prostredia rozprávala aj aktivistka v oblasti ľudských práv Ingrid Kosová. Pripustila však, že riešiť školstvo a zamestnanosť Rómov z pozície prezidenta je „trošku utopistické“, keďže zákonodarnú moc má na Slovensku parlament.
Kosová úlohu prezidenta vidí hlavne v upokojovaní situácie. V poslednom čase rastie podľa nej veľké napätie v súvislosti s extrémizmom v Európe, ale aj na Slovensku v občianskych témach.
„V tomto období je pozícia prezidenta kľúčová. Má za úlohu tieto vášnivé tendencie upokojiť a vyzývať ľudí k vzájomnému rešpektu a tolerancií, aby sa každý človek v tejto krajine mohol cítiť dôstojne“.
Hoci Kiska minulý týždeň odriekol účasť na konferencií o vzdelávaní rómskych detí, ktorú organizoval splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák, Kosová od Kisku v tejto téme cíti podporu.
Kiska verí v založenie tradície
Kancelária prezidenta vyberala ženy náhodne. Medzi pozvanými bola zdravotná sestra zo Spišskej Novej Vsi Iveta Michalová, vodička autobusu z Bratislavy Katarína Magyarová, rehoľná sestra Hermana z Bratislavy, matka mnohopočetnej rodiny z Dunajskej Lužnej Viera Krištofíková, riaditeľka základnej školy z Bošian Jana Kontúrová, aktivista Soňa Oravcová z Bratislavy, aktivistka v oblasti ľudských práv Ingrid Kosová zo Sielnice, aktívna dôchodkyňa Žofia Molčánová z Bardejova, študentka medicíny Michaela Bodnárová z Michaloviec a zakladateľka Dobrého trhu v Bratislave Illah Maria van Oijen. Prezident je presvedčený, že z takýchto stretnutí sa stane tradícia.