POPRAD 2. mája (WebNoviny.sk) – Na Kežmarskom hrade v nedeľu 5. mája otvoria letnú turistickú sezónu. Niesť sa bude v znamení 750. výročia udelenia mestských práv Kežmarku. Pestrý program odštartuje o 12:45 bubnová šou Batida pri mestskej radnici a následným pochodom smerom k hradu.
Ako agentúru SITA informovala Erika Cintulová, riaditeľka Múzea v Kežmarku, pod ktoré hrad spadá, pripravené budú aj prehliadky ďalších objektov mesta, ako sú lýceum, evanjelické kostoly, Bazilika sv. Kríža a jej kostolná veža. Navštíviť ich bude možné bezplatne, sprevádzať nimi budú študenti miestnej Hotelovej akadémie Otta Brucknera.
Pripravia suvenírovú bankovku
Súčasťou programu bude v nedeľu aj vystúpenie skupiny historického šermu Cohors a žiakov miestnych základných škôl, večer koncert speváckeho zboru Cantus Villa Nova v hradnej kaplnke a ohňová šou Spolku šarišských šermiarov Sarus na nádvorí hradu.
Podľa riaditeľky Cintulovej si budú môcť návštevníci jedinýkrát v roku pozrieť priestory hradu aj individuálne, bez organizovanej prehliadky.
Fiľakovský hrad sprístupní podzemné priestory, bude spolupracovať aj s hradom Šomoška
Múzeum v Kežmarku vlani zaznamenalo rekordných 65-tisíc návštevníkov, čo je o asi 35 percent viac ako v roku 2017. Tento rok chce prilákať návštevníkov dvadsiatkou podujatí. Budú medzi nimi tradičné Rozprávky na hrade či predstavenia zo série Krvavé dejiny.
Remeslom ožije hrad počas Európskeho ľudového remesla a Festivalu študentského remesla. Z ďalších podujatí to bude Noc literatúry, Festival krojovaných bábik a Literárny Kežmarok, tiež divadelný a folkový festival.
„Pripravujeme do ponuky aj suvenírovú bankovku s motívom Imricha Tökölyho, pretože celá jeho rodina sa zaslúžila o najväčšiu prestavbu Kežmarského hradu,“ doplnila Cintulová.
Hrad má za sebou rozsiahlu rekonštrukciu
Novým podujatím bude svetelná šou doplnená o dobovú hudbu na nádvorí hradu ako súčasť popradského festivalu Viva Italia. Pripravuje sa aj výstava venovaná dejinám zaniknutej obce Ruskinovce a k spomínanému výročiu udelenia mestských práv Kežmarku.
„Momentálne intenzívne pracujeme na príprave novej expozície lapidária, ktorá bude na prízemí severovýchodného traktu hradu. Chceme v rámci nej umiestniť pôvodné architektonické články hradu,“ prezradila riaditeľka múzea s tým, že sprístupnená bude koncom mája.
Kežmarský hrad, ktorý je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši, má za sebou aj rozsiahlu, takmer trojročnú rekonštrukciu.
Krásna Hôrka by mohla privítať návštevníkov už o pár rokov, na obnove preinvestovali milióny eur
„Práce na hrade za takmer jeden milión eur sme na hrade ukončili vlani. V súčasnosti už máme vypracovanú projektovú dokumentáciu na opravu pivničných priestorov. Opäť budeme zháňať finančné prostriedky, aby sme mohli zrekonštruovať aj tieto unikátne priestory,“ uzavrela Cintulová.
Pod Múzeum v Kežmarku patrí okrem hradu aj výstavná sieň na Ulici Mudr. Alexandra, expozícia Meštianska bytová kultúra na Spiši na Hradnom námestí, ktorú čaká rekonštrukcia a expozícia veteránov. Prvá písomná zmienka o Kežmarskom hrade pochádza z roku 1463.