BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Mnohé z pätnástich opatrení, ktoré predstavila pred niekoľkými mesiacmi vládna strana Smer-SD na svojom sneme sú podľa Kresťanskodemokratického hnutia populistické. Predseda KDH Ján Figeľ tvrdí, že vládnuca strana jednou rukou ľuďom dáva, druhou im však oveľa viac berie. Hovorí o rozsiahlej nezamestnanosti, vysokom dlhu, viditeľnom poklese priamych zahraničných investícií vo visegrádskom regióne či najväčšiu intenzitu exekúcií. „Vláda svojimi opatreniami poškodzuje životnú úroveň ľudí na Slovenku,“ vyhlásil Figeľ.
Predseda KDH so svojimi spolustraníkmi predstavili obdobnú tabuľu ako strana Smer-SD, avšak na nej pomenovávajú kroky vlády, ktoré podľa nich škodia občanom. Jedným z takýchto negatívnych výsledkov má byť podľa Figeľa strata eurofondov vo výške niekoľkých stoviek miliónov eur. Poukázal na to, že od mája do súčasnosti príde Slovensko cez korekcie o štvrť miliardy eur.
Zvýšenie dani z príjmu podporuje nezamestnanosť
„Už pri nástupe vlády sme upozorňovali, že ľudia budú rozhodujúci pre eurofondy, nielen systémové opatrenia. Ak sa cap stane záhradníkom, nebude to dobré pre záhradu. V prvom období to bol Ján Počiatek, následne ho vymenil Ľubomír Vážny. Nie je to dobré pre eurofondy na Slovensku,“ vyhlásil Figeľ.
K negatívnym opatreniam vlády pridáva podpredseda KDH Ján Hudacký zvýšenie dani z príjmu pre právnické osoby z 19 percent na 23 percent, na čo, ako tvrdí, doplácajú v súčasnosti ľudia stagnujúcou nezamestnanosťou. K dopadom pridáva aj zhoršujúcu sa konkurencieschopnosť Slovenska. Podotýka aj to, že príjmy do štátnej kasy zostali aj po zvýšení daní na rovnakej úrovni.
Dane sa neznížili napriek zníženiu dlhu
Červenou fixkou odškrtol ďalšie opatrenie kabinetu aj podpredseda KDH Pavol Zajac. Jeho kritika smerovala na zvýšené odvody pre živnostníkov, dohodárov a brigádnikov. „Živitelia rodín tak musia zaplatiť desiatky eur do štátnej kasy, peniaze následne chýbajú im a ich rodinám, čo má negatívny dopad na ich životnú úroveň,“ povedal Zajac s tým, že sa zároveň obmedzila možnosť zamestnávať ľudí.
Ďalší podpredseda KDH Miloš Moravčík poukázal na zvyšovanie verejného dlhu, čo podľa neho ohrozuje schopnosť štátu v budúcnosti vyplácať dôchodky a zabezpečovať zdravotnú starostlivosť. Kritizuje aj zmenu zákona o dani z pridanej hodnoty a zachovanie 20-percentnej dane na tovary a služby. „Keďže Slovensku sa podarilo znížiť deficit, ktorý vytvorila prvá Ficova vláda, tak v budúcom roku mali ľudia platiť nižšie dane. Smer však zmenil zákon, aby mal naďalej z čoho rozdávať svojim vyvoleným,“ dodal Moravčík.