Katalánci chcú vyhlásiť zvrchovanosť, Madrid protestuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katalánsko chce vlastný štát
Ulice Barcelony v utorok zaplnili státisíce demonštrantov, ktorí prišli vyjadriť podporu požiadavke na odtrhnutie Katalánska od zvyšku Španielska. Podľa vyjadrenia miestneho policajného hovorcu demonštrácia prilákala až 1,5 milióna ľudí, napriek tomu sa však zaobišla bez akýchkoľvek násilností. Účastníkov zo všetkých častí autonómneho regiónu do Barcelony priviezlo okolo tisíc autobusov. Katalánci si týmto spôsobom pripomenuli svoj národný sviatok, ktorý sa tentoraz niesol v duchu obvinení, že centrálna vláda v Madride ich zatiahla do ekonomick Foto: SITA/AP

MADRID 11. januára (WEBNOVINY) – Španielska vládna Ľudová strana (PP) v piatok skritizovala dohodu medzi dvoma najsilnejšími politickými stranami v Katalánsku, ktoré presadzujú prijatie deklarácie o „zvrchovanosti katalánskeho ľudu“.

Nacionalistická koalícia Zhoda a jednota (CiU) pod vedením katalánskeho premiéra Artura Masa a spojenecká Republikánska ľavica Katalánska (ERC) chcú takýto dokument predložiť už 23. januára parlamentu v Barcelone.

Jeho schválenie je prakticky zaručené, keďže po regionálnych voľbách z 25. novembra majú strany v zhromaždení väčšinu. Deklarácia sa pritom považuje za predohru k referendu o nezávislosti Katalánska od Madridu sľubovanom nacionalistami v priebehu budúceho roka.

Vláda španielskeho premiéra Mariana Rajoya varuje, že prípadné referendum bude v rozpore s ústavou a Madrid je v tejto veci pripravený podniknúť príslušné kroky. Predsedníčka katalánskej odnože Rajoyovej strany Alicia Sánchezová-Camachová v piatok označila navrhovanú deklaráciu za „najväčšiu provokáciu v našich spoločných dejinách“. Konanie nacionalistov v Katalánsku kritizujú aj opoziční socialisti.

Návrh nešpecifikuje žiadne konkrétne opatrenia, uvádza však, že regionálny parlament „súhlasí s vyhlásením demokratickej zvrchovanosti katalánskeho ľudu ako politického a právneho subjektu“. Zároveň otvára proces, v ktorom by mali Katalánci získať právo rozhodnúť o vytvorení nového štátu. Podľa generálnej tajomníčky ERC Marty Rovirovej navrhované znenie zatiaľ nie je konečné.

Katalánsko má väčšiu ekonomiku ako Portugalsko a na celkovom výstupe Španielska sa podieľa zhruba jednou pätinou. Obyvateľom sa však nepáči politika vlády v Madride, ktorá bojuje proti kríze tvrdými úspornými opatreniami a podľa katalánskeho lídra Artura Masa investuje do regiónu oveľa menej peňazí, ako z neho dostáva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať