Pracujete ako predseda dozornej rady I. D. C. Holding, a.s. a okrem podnikania sa venujete aj písaniu odborných publikácií, pripravujete štvrtý zväzok obsiahlej pentalógie Podnik a podnikanie. Prečo ste sa rozhodli napísať toto dielo?
Hneď prvom riadku v každom zo zväzkov pentalógie Podnik a podnikanie na farebnej dvojstránke sa zverujem čitateľovi: „Mojím životným krédom je symbióza vedy a praxe. Všetko, o čom teoreticky uvažujem, musí mať aplikačný výstup. Som presvedčený o tom, že zmyslom vedy je rozširovať poznanie a napomáhať praxi.“ Vychádzam z toho, že ak je napr. vo výrobe nejaký problém treba ho preštudovať, poobracať z každej strany. Teda nájsť teoretické riešenie, ktoré ak je zvládnuté, uľahčí, či urýchli vyriešenie problému. Presne toto robím aj v podmienkach našej firmy. A keď už sa urobí taký kus práce, prečo sa nepodeliť o vlastné skúsenosti i poznané súvislosti ich zverejnením v podobe odbornej, či vedeckej publikácie? Takže: študujem a píšem, aby som pomohol praxi, učím sa z praktických riešení, aby som rozvinul teóriu.
Pri podnikaní kladiete dôraz na etiku v podnikaní a často hovoríte o etike ako o konkurenčnej výhode. Ako tento princíp funguje vo vašej spoločnosti?
Zdá sa, že etika je po dlhé roky „úzkoprofilovým produktom“, nikdy jej nebude priveľa. Predsa slušnosť a dobré zaobchádzanie, dobrá vôľa byť spravodlivým čestným a takto s správať i na najvyšších pozíciách firmy, nikdy nikoho nepoškodia. Ak to zovšeobecním, potom môžem povedať, že naše výsledky sú najčastejšie úmerné nášmu správaniu. Najmä, ak sú ťažké časy, ak sú problémy, treba ich riešiť spoločne napr. s odberateľom. V IDC, ktoré som so spoločníkom založil pred dvadsiatimi rokmi, je to samozrejmosť. Etika je podstatnou súčasťou našej spoločnosti, ktorá napomáha k rozvoju obchodných vzťahov a k budovaniu spoľahlivého kooperačného zázemia. Eticky sa správa každý náš manažér. Na každej úrovni riadenia a samozrejme, platí to aj vo vzťahoch k zákazníkom. Etika sa totiž nedá predstierať a nie je to ani nástroj na vymámenie obchodných výhod. Etika je spôsob života, akési vyžarovanie dobra a hľadania spoločných záujmov a vzájomného pochopenia obchodných partnerov, kde nikto nie je víťazom, pretože vyhrávajú všetci účastníci. Dobré meno IDC je založené práve na dodržaní etických princípov, platnosti dohovorov, či zmlúv, v neodkladnom plnení záväzkov a pravdivosti dohôd. A ešte voľačo: porušením etiky a morálky v obchode možno veľa získať. Krátkodobo. Ale následne, čoskoro v budúcnosti je možné stratiť všetko!
Čo by ste poradili začínajúcim podnikateľom?
Som presvedčený, že schodné sú iba dve cesty. Prvou je tvrdá, systematická práca, kde sa začínajúci podnikateľ usiluje o každodenné napĺňanie svojich predsavzatí. Nemá určený presný postup, rieši problémy „na pochode“. Takýto postup je vysoko rizikový a žiada si od podnikateľa enormné nasadenie. Jeho typickým vonkajším znakom je neustále telefonovanie, vysvetľovanie, sprevádza ju neustále vzruchy a očakávania, je v neustálom strehu, čo sa stane a aké prekvapenie príde. Je to hektický, takrečeno infarktový spôsob života s neveľkou perspektívou.
Druhou možnosťou je seriózne zváženie vlastných síl, dôkladná príprava na podnikanie a vysoká úroveň znalostí o predmete svojho podnikania. Nevyhnutné je poznanie vonkajších faktorov, zvládnutie teórie podnikania a postupné získavanie podnikateľských skúseností. Vďaka vedomostiam a rozvahe podnikateľ získa postupný nárast sebavedomia, spoľahnutie sa na vlastné sily, získa si autority vo svojom okolí, viac sa zapojí sa do spoločenského života, získanie spoločenského uznania a ocenenie zásluh.
Prežívame krízu hodnôt. Vidíte nejaké východisko z nej?
Každý z nás by mal poznať svoje možnosti a robiť iba to, kam siahajú. Aj keď sme informovaní o tom, čo sa odohráva vo svete, môžeme iba jedno: naplno pracovať na prežití a rozvoji vlastného napredovania. Ak by sa takto správali všetci podnikatelia, mohla by byť kríza rýchlo zažehnaná. Avšak jej existencia má svoj pôvod v nadspotrebe, chamtivosti a zlovôli. Preto čas krízy tak skoro nepominie. Potrvá do doby, kým sa človek neuskromní, kým si neuvedomí limity zdrojov a nevyhnutnosť zastaviť drancovanie prírody, nezmyselnosť pachtenia sa za niečím čo nepotrebuje, kým sa nezbaví okázalosti a nadradeného správania. Kríza je odozvou na správanie človeka, a po pravde povedané, a pre budúcnosť významné poslanie, pristrihnúť hrebienky nenásytníkom, deštruktorom morálky a etiky rovnako v podnikaní, ako aj osobnom živote
Aj vo svojich 70 rokoch usilovne pracujete. Aký je váš denný harmonogram a ako vlastne všetko stíhate?
Ľudia mne blízki mi hovoria: “Mal by si si už konečne oddýchnúť. Veľa pracuješ. A radi by mi aj pomohli“. Ale poväčšine im hovorím. Ja sa iba tak zabávam, mňa to teší, ak môžem slobodne robiť to, čo iní nazývajú prácou. Môj denný režim som odjakživa delil na štyri časové skupiny: práca, rodina, štúdium, šport. Je to môj štvorlístok šťastia. Predpísal som si sám sebe pevné pravidlá, od tretej ráno do 7.00 hod. tvorivá autorská činnosť, potom – smer Trnava na moje pracovisko. Po 17. hod. návrat domov, zmena pracovného stola a počítača a to až do 22. hod. Cez víkend beh aspoň 10 km, dvakrát v týždni fitnes. Tie moje tajomstvá veľkých výkonov som vyjavil v takmer 850 stranovej knižke Kassayov princíp.
I.D.C. Holding je známy hlavne Horalkami, Milou či skvelými čokoládovými figúrkami, ktoré zdobia naše vianočné stromčeky. Čo chystáte nové na rok 2012?
Nové veci pripravujeme neustále. Inovujeme produkty, technológie, vzdelávanie. Čo sa týka produktov, na trh sa úspešne vracajú staronové výrobky. Ako napr. Anita. Veľký úspech má výrobok Turecký med s novou značkou BOMBI. Úspech na trhu má Ego Cereal. Tiež sme rekonštruovali baliacu linku na sypané oblátky, dokončujeme cukorné hospodárstvo. Prešli sme z výroby oblátkového cesta z tuhej emulzie na tekutú. Potreboval by som, ale ešte veľa strán na to, aby som všetko, čo inovujeme, či vynaliezame, vymenoval.
Blížia sa Vianoce slávite nejako špeciálne tieto sviatky? Aké darčeky chystáte pre svojich blízkych?
Ako po iné roky. Oslávim ich písaním. Je to čas, keď sa môžem naplno sústrediť na tvorbu. Nikto ma nevyrušuje, môžem písať s plným sústredením. V našej rodine sa obdarúvame po celý rok. Vždy, keď hocikto z najbližších pocíti túžbu sa stretnúť, pozhovárať sa, prekonať neistoty, či vyriešiť problémy. Tento rok mám pre manželku špeciálny darček. Vlastnoručne vyrobený regál z eloxovaných hliníkových profilov.
Mayovia predpovedali v roku 2012 koniec sveta. Aký bude podľa vás nasledujúci rok?
Aj ak by mal nastať koniec sveta, neľahol by som si na pričňu v očakávaní posledných chvíľ. Robil by som všetko, ako každý iný deň. Ale koniec sveta isto nestane. Neverím totiž, že mayovia majú pravdu. Mne to vychádza, že na tej zemeguli, ak ju sami nezničíme, ešte nejaký ten čas pobudneme. A tak mi prichodí myslieť aj na nastávajúci rok. Podľa mojej mienky ten nebude ľahký, ale ani nepovedie ku koncu sveta. Veď aj pred nami boli krízy a ľudia ich prežili, pozbierali svoje sily a krízu prekonali. Ani nám neostáva nič iné. Ale pokým vlastnou zásluhou zase bude lepšie, nateraz sa musíme zmieriť s tým, že dobre už bolo.
A posledná otázka. Na čo nové sa môžeme tešiť od vás? Chystáte nejaké ďalšie publikácie?
Na spomenutý štvrtý zväzok pentalógie. Dopisujem posledné strany, šperkujem robím kozmetické úpravy. A na niekoľko zväzkov jazykových mutácií vydaných v zahraničí. Popri tom pomýšľam na filozoficky ponímanú knižku Dialógy, ktoré by mohli byť názorovou konfrontáciou o zmysle života, nachádzaní životnej rovnováhy a napĺňaní ideálov.