BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Kanadská spoločnosť European Uranium Resources, ktorá prostredníctvom firmy Ludovika Energy vykonáva prieskum na výskyt uránu pri Košiciach, nateraz utlmuje svoje aktivity na Slovensku.
Dozorná rada spoločnosti sa tak rozhodla po tom, čo jej slovenské štátne orgány zrušili predĺženie lehoty na prieskum územia v lokalite Kurišková. Investor teraz čaká, ako rozhodne o jeho odvolaní v tejto veci Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP).
„Akcionári reálne začínajú pripravovať právne kroky na ochránenie svojej investície,“ uviedol v rozhovore pre portál venergetike.sk konateľ spoločnosti Ludovika Energy Boris Bartalský. Slovensku tak okrem odchodu investora hrozí aj medzinárodná arbitráž za 20 mil. eur, ktoré už pri Košiciach firma preinvestovala.
Ministerstvo predĺžilo lehotu na prieskum
Geologická sekcia na ministerstve životného prostredia v januári tohto roku predĺžila lehotu na prieskum územia v lokalite Kurišková o ďalšie dva roky, teda do apríla 2015. Rezort životného prostredia však v auguste vyhovel protestu Generálnej prokuratúry SR iniciovaného košickými aktivistami a zrušil rozhodnutie z januára tohto roka o predĺžení lehoty prieskumného územia uránových a iných rúd v lokalite Kurišková na vykonávanie geologických prác.
Kanaďania sa proti augustovému rozhodnutiu ministerstva odvolali. „V súčasnosti čakáme na vyjadrenie ministerstva k nášmu odvolaniu. Keďže považujeme jeho rozhodnutie o zrušení predĺženia prieskumného územia z augusta za nezákonné, požiadali sme ministerstvo o jeho prehodnotenie. Sme totiž presvedčení, že naša spoločnosť splnila všetky podmienky pre predĺženie tak, ako ich stanovuje geologický zákon,“ povedal Bartalský.
Slovenským orgánom však už kanadský investor veľmi neverí. „Súčasná nejasná právna situácia okolo projektu, ale aj nejednoznačnosť interpretácie geologickej legislatívy vytvára veľké obavy zo strany kanadskej materskej spoločnosti,“ upozornil Bartalský. Firma Ludovika Energy už začala aj s prepúšťaním. „Sme nútení dať výpovede našim kolegom geológom, a zároveň začať rozväzovať zmluvy so spoločnosťami, ktoré pre nás napríklad robili prieskumné vrty, analyzovali vzorky a robili štúdie a merania,“ dodal Bartalský.
Podľa Bartalského, Slovensko už niekoľko rokov nejaví záujem o poznanie svojho nerastného bohatstva. „V minulosti sa geologický prieskum realizoval zo štátnych prostriedkov, ale to sa nerobí nikde v EÚ. Aj také environmentálne bašty, ako sú Švédsko a Fínsko, sú krajiny, kde sa investuje do prieskumu najviac prostriedkov v celej Európe. Vytvárajú sa nové pracovné miesta v týchto ťažkých dobách. A preto Slovensko bude mať problém v oblasti prieskumu nerastných surovín v budúcnosti,“ konštatoval pre portál venergetike.sk Bartalský.
Slovensko má pravdepodobne najväčšie ložisko uránu na svete
Slovensko má podľa všetkého pri Košiciach jedno z najhodnotnejších ložísk uránu na svete. Naša krajina by tak mohla vďaka ťažbe uránu v lokalite Kurišková v budúcnosti čiastočne znížiť svoju závislosť na ruskom jadrovom palive. Slovensko by totiž mohlo po vzore Českej republiky dodávať vyťažený urán ruskej spoločnosti TVEL, ktorá by slovenským atómovým elektrárňam na oplátku dodávala jadrové palivo za zníženú cenu.
Predbežná štúdia uskutočniteľnosti podľa prezidenta firmy European Uranium Resources Doriana Nicola dokazuje obrovský ekonomický potenciál projektu Kurišková. Podľa tejto štúdie sa v spomínanej lokalite nachádzajú zásoby uránovej rudy s vysokým obsahom uránu. Projekt Kurišková má tak podľa Nicola potenciál sa zaradiť medzi producentov uránu s najnižšími nákladmi na prevádzku a výrobu. Prípadné využitie uránového projektu Kurišková by mohlo poskytnúť Slovenskej republike bezpečný zdroj uránu približne na 30 rokov pri úrovni spotreby, aká je v súčasnosti.
Predbežná štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná spoločnosťou Tetra Tech, Inc. naznačuje, že projekt uránového ložiska Kurišková má potenciál, aby bol realizovaný ako podzemná banská prevádzka využívajúca najlepšie dostupné technológie s minimálnym vplyvom na životné prostredie a zároveň môže produkovať urán s vysokou efektivitou dosahujúcou svetové parametre. Podľa tejto štúdie sa urán pri Košiciach bude ťažiť v podzemnej bani s minimálnym prejavom na povrchu a urán môže byť extrahovaný pri použití zásaditého procesu, a nie kyselinového.