Kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) bola podľa znovuzvoleného europoslanca Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko) poznačená atentátom na premiéra Roberta Fica.
Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024
Tento čin označil za hrozný a odsúdeniahodný. Dodal, že okrem iného bola kampaň svojím spôsobom aj o tom, kam bude smerovať Slovensko.
Akým výzvam bude čeliť EÚ?
„Čo je pre mňa veľmi smutné a rád by som debatoval o hlbších európskych témach. Ale v súčasnej situácii bola kampaň naozaj do veľkej miery o tom, či Slovensko ostane proeurópske, alebo sa takpovediac otočí na východ a bude ho to ťahať von z Európy, smerom k Putinovi,“ vyjadril sa opätovne zvolený europoslanec pre agentúru SITA.
Oficiálne výsledky eurovolieb. Vyhralo Progresívne Slovensko, Hlas-SD je štvrtý a SaS aj Demokrati pod piatimi percentami (video)
Pokiaľ ide o výzvy, ktorým bude EÚ čeliť počas najbližších piatich rokov, Hojsík spomenul pojem odolnosti, a to ako odolnosti bezpečnostnej, tak aj odolnosti voči klimatickým zmenám, ale tiež odolnosti napríklad voči strate strategických surovín.
Progresívne Slovensko je najsilnejšou liberálnou stranou v Európe, Šimečka hovorí o dôležitej vzpruhe aj odkaze pre vládu (video)
„Na druhej strane je tu konkurencieschopnosť,“ dodal s tým, že konkurencieschopnosť je o tom, ako dokážeme naložiť s príležitosťou, ktorú pre oblasť biznisu predstavuje Green Deal.
>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku
Riešenie environmentálnych problémov
Riešenie klimatickej krízy a environmentálnych problémov podľa neho možno vnímať ako príležitosť. Podotkol, že diskutoval s nejednou firmou, ktorá to takto vníma.
„Keď to nevyužijeme, začneme ekonomicky zaostávať,“ myslí si Hojsík.