Je veľa miest na zemeguli, kam sa dá vycestovať za golfom počas našich zimných mesiacov. Okrem južných a mediteránnych regiónov Európy sú tu aj niektoré ostrovy. Tie predstavujú výhodu európskej civilizácie, kultúry a stability, ale na druhej strane aj ostrovnú klímu. V Stredozemnom mori ide najmä o Baleáry, Sardíniu a Cyprus, nuž a trochu ďalej, v Atlantickom oceáne, o Kanárske ostrovy a vzdialenejšie Azorské ostrovy či Madeiru.
Na druhom brehu
Na druhej strane Atlantiku je to predovšetkým golfovo rozvinuté teritórium Spojených štátov, ale aj Kuba či ďalšie, už určite exotické destinácie ako Dominikánska republika alebo Brazília, dejisko olympijských hier v roku 2016, kde sa golf opäť vráti do rodiny prestížnych športov.
Málo známa Ázia
Golfovo atraktívnym územím je aj Ázia, ktorá zažíva veľké oživenie v budovaní ihrísk. Turecko, ale najmä vzdialenejšia Čína, Thajsko a najnovšie Vietnam sú miesta, kam sa počas slovenskej zimy rozhodne oplatí cestovať. Vzhľadom na dĺžku času stráveného v lietadle však neprichádza do úvahy niekoľkodňový pobyt. Na taký sú vhodné teritóriá do troch hodín letu a do tejto kategórie patrí len Turecko.
Arabský svet
V tomto roku sú pobyty v arabských krajinách cenovo nesmierne výhodné. Je to dôsledok veľ mi nestabilnej politickej situácie a masového poklesu turistov. Žiaľ, naďalej tu vládne bezpečnostná neistota, ktorá súvisí s prechodom týchto krajín na iné spoločensko-politické usporiadanie, aké však bude, to zatiaľ nie je celkom jasné. Rozvinuté a často naozaj špičkové golfové destinácie v Tunisku aj v Egypte lákajú dnes návštevníkov cenami. Hoci sa väčšina z nich nachádza mimo veľkých miest, pobyt v Tunisku zrejme bude ešte nejaký čas spojený s istým bezpečnostným rizikom.
Taliansko
Taliansko je pre väčšinu našincov menej známa golfová destinácia. Nachádza sa tu niekoľko desiatok ihrísk, nerovnomerne rozložených po celom Apeninskom polostrove. Najviac ich je na severe, v Piemonte okolo Turína, v Lombardii okolo Milána a v kraji Veneto. Veľmi zaujímavá je oblasť severných jazier pri Verone, kde sa dá nájsť dostatok ihrísk aj tej najvyššej kvality, dizajnovaných svetoznámymi golfovými architektmi (Trent Jones, Jack Nicklaus a Gary Player). Veľmi atraktívnou destináciou a nielen kvôli golfu je Toskánsko so svojimi trinástimi ihriskami v okolí Florencie, Pisy a Livorna. Ďalšou rozvinutou oblasťou je kraj Lazio a najmä dvanásť golfových ihrísk v okolí Ríma. A za spomienku stoja aj ihriská v oblasti Lago di Garda.
Medzi slovenskými hráčmi sú obľúbené a na niekoľkodňový pobyt aj často využívané dve strediská s celoročnou prevádzkou: Lignano a Asolo. Najmä v zimnom období je golfový pobyt cenovo veľmi výhodný, keďže na ubytovanie i samotnú hru sa dajú získať rôzne zľavy. Na hraniciach so Slovinskom leží mestečko Gorizia a neďaleko neho, uprostred malebných viníc ihrisko Castello di Spessa. Južnejšie, pri letovisku Grado sa nachádza zaujímavé golfové ihrisko priamo na brehu Jadranského mora.
Sardínia
Na známej a malebnej pláži Costa Esmeralda, na severovýchode ostrova, sa rozkladá jedno z najkrajších európskych golfových ihrísk v Pevero Golf Clube, ktoré navrhol Trent Jones. Posadené je do skalných útesov a z väčšiny dráh ponúka úžasné pohľady na more. Má dĺžku 6 150 metrov a par 72. Okrem tohto sa na ostrove nachádzajú dve ďalšie majstrovské ihriská: Arenas Country Club s dĺžkou 6 327 metrov a parom 72 a dejisko mnohých medzinárodných turnajov Circolo Golf Is Molas, dĺžka 6 383 metrov, par 72. Všetky ihriská na Sardínii majú priaznivé poplatky za hru, ktoré sa pohybujú od 50 do 70 eur.
Španielsko
Stredomorská klíma zaručuje celoročné hranie golfu na celom španielskom pobreží, ako aj na Baleárskych ostrovoch. Priamy let na ktorékoľvek španielske letisko netrvá od nás dlhšie ako 150 minút. Popri mori vedie veľmi dobrá sieť ciest, preto sa oplatí požičať si auto a navštíviť aj vzdialenejšie ihriská. Pobrežie je nimi priam posiate. Najväčšia koncentrácia je v Katalánsku v okolí Barcelony, vo Valencii na trase od Castellonu po Alicante a najmä v Andalúzii, kde sa nachádza 114 ihrísk, najviac medzi starobylou Málagou a San Roche. Menej známou časťou je Costa de la Luz, ktorá sa tiahne 260 kilometrov od Cádizu až po hranice s Portugalskom. Okolie samotného Cádizu ponúka dvanásť ihrísk s takmer 300 jamkami. Ihriská sa síce nevyskytujú v prvej stovke rebríčkov európskych ihrísk, ale aj tak majú čo ponúknuť. Predovšetkým radosť z každodennej hry počas dovolenky, na ktorej sa golf stáva najmä hrou a zábavou. Pomer cena a výkon je v tejto časti regiónu veľmi prijateľný. Okolie Cádizu ponúka aj iné zážitky, či už kultúrne, alebo kulinárske. K tomu treba prirátať aj možnosť objavovať nevšednú krajinu a jej prírodu.
Najznámejším tamojším ihriskom je Montecastillo Golf Resort, neďaleko Jerezu, na ktorom sa hrával turnaj Volvo Masters. Dizajnoval ho Jack Nicklaus a nachádza sa hneď vedľa okruhu formuly jeden. Hoci preteky sa na ňom konajú len raz ročne, areál je často využívaný na testovacie jazdy a preteky nižších kategórií, preto vás pri hre na ihrisku môže rušiť hluk motorov.
Jednou z najmodernejších tréningových základní golfu v celej Európe je Costa Balleana Ocean Golf Club. Pre jej kvality tu európska túra každoročne usporiada finále svojej kvalifikačnej školy a mnohí profesionálni hráči tu cez zimu poctivo trénujú. Ihrisko navrhol jeden z nich, José-María Olazábal, a má 36 jamiek a predovšetkým rozľahlé a rôznorodé tréningové plochy vrátane cvičnej lúky pre 120 hráčov.
Teplota v zimných mesiacoch neklesá pod 15 stupňov, takže si v Španielsku zahráte aj decembri a januári. V okolí ihrísk nájdete všetky možné typy ubytovacích kapacít, od apartmánov až po luxusné hotely. Prirodzene, v zimných mesiacoch je veľa ubytovacích zariadení mimo prevádzky, ale hotely poskytujú služby celoročne. V porovnaní s ostatnými obľúbenými stredomorskými golfovými destináciami je však golfová dovolenka v Španielsku finančne trochu náročnejšia.