BRATISLAVA 3. júla (WBN/PR) – Dodržiavanie bezpečnostných zásad pri požívaní platobnej karty a peňazí na dovolenke v zahraničí je ešte dôležitejšie, ako doma na Slovensku.
Nie ste jediný, kto má kľúč od vašej izby
V prvom rade si treba uvedomiť, že platobná karta nie je kus oblečenia. Nie je rozumné nechávať ju len tak pohodenú v hotelovej izbe. Ľahko sa vám môže stať, že ju nechtiac vyhodíte do smetného koša, poškodíte, alebo stratíte. Mohlo by sa vám taktiež prihodiť, že vám počas pobytu na pláži karta z izby jednoducho zmizne. Majte na pamäti, že nie ste jediný, kto má od vašej izby kľúč.
Do sejfu, či do vrecka?
Kartu treba uschovať na bezpečné miesto, čo na dovolenke nie je vždy jednoduché – hlavne keď celý deň trávime v plavkách pri mori. Na kartu treba dávať ešte väčší pozor, ako na samotné peniaze. Pri strate karty v zahraničí (a v najhoršom mimo EÚ), by ste sa pravdepodobne nevyhli nepríjemnostiam.
Jednou z možností je hotelový „sejf“, druhou zobrať si kartu so sebou na pláž či na túru. Riziko straty karty je však väčšie na pláži, ako na hotelovej izbe. Ak však aj napriek tomu máte pocit, že karta bude vo väčšom bezpečí s vami, nedávajte si ju do vrecka a už vôbec nie do zadného – zlomená alebo poškodená karta vám účet v reštaurácii nezaplatí.
Kartu je vhodné vytiahnuť len v prípade výberu peňazí alebo platby. Pri zadávaní PIN kódu si dávajte dobrý pozor na to, aby ste boli jedinou osobou, ktorá vidí na klávesnicu. Trvajte na dodržiavaní diskrétnej vzdialenosti.
Hotovosť – železná istota
K dispozícii majte vždy aj hotovosť. V prípade straty karty vám tak ostane istota v hotovostnej podobe, kým si svoj problém s kartou nevyriešite.
Pre peniaze samozrejme platí to isté, čo pre platobné karty – vždy by ste mali vedieť, kde ich máte. Nemali by ste ich mať uložené všetky na jednom mieste a nie je tiež rozumné nosiť veľký zväzok bankoviek vo vrecku a pri platení večere sa v ňom prehŕňať, aby ste našli „tie správne“. Turistické destinácie sú rajom pre šikovných vreckárov, ktorí len čakajú na svoju príležitosť.
Pred odchodom na dovolenku si zapíšte číslo na kontaktné centrum vašej banky. Toto číslo následne uschovajte na bezpečné miesto, nie však na to, kde máte platobnú kartu. To isté platí aj pre hotovosť.
Na dovolenku vezmite obe karty
Na dovolenku si zoberte debetnú, ale aj kreditnú kartu. Debetnú kartu je vhodné používať na výbery z bankomatu. Zaplatíte tak výrazne nižší poplatok. Výbery však nevykonávajte často a radšej si vyberte vyššiu sumu na jedenkrát. Vyhnete sa tak opakujúcim sa poplatkom a taktiež riziku, že vám banka vďaka často opakujúcim sa výberom kartu preventívne zablokuje. Kreditnú kartu používajte na platby. Pokiaľ to nie je nutné, výbery z bankomatu s ňou určite nevykonávajte. Banky si za ne zvyknú účtovať vyššie poplatky ako pri debetných kartách.
Pevne veríme, že vám vyššie uvedené rady pomôžu a vaša dovolenka prebehne bez najmenších komplikácii súvisiacich s peniazmi či vašimi platobnými kartami.
V prípade potreby zablokovať platobnú kartu sme si pre vás pripravili zoznam aktuálnych telefónnych čísel.
Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.