KÁHIRA 12. júla (WEBNOVINY) – Desaťtisíce prívržencov zosadeného egyptského prezidenta Muhammada Mursího sa v piatok zišli na demonštrácii v Káhire, kde vyjadrovali svoje odhodlanie bojovať za jeho návrat do funkcie.
V rovnakom čase v metropole demonštrovali aj odporcovia islamistického lídra, ktorí minulotýždňovú intervenciu armády v prehlbujúcej sa politickej kríze naopak podporujú.
Podobné zhromaždenia sú v Káhire pomerne častým javom, v uplynulých dňoch však prerástli do krvavého násilia, ktoré si vyžiadalo desiatky mŕtvych a zranených. Najnovšie demonštrácie sú tiež prvými v citlivom období po začatí moslimského pôstneho mesiaca ramadán.
Vyzývajú po národnom zmierení
Mursího sympatizanti držiaci egyptské vlajky a Korány protestovali proti armáde pred jednou z mešít v káhirskej štvrti Nasrovo mesto.
„Budeme naďalej vzdorovať. Zotrváme jeden alebo dva mesiace, či dokonca jeden alebo dva roky. Neodídeme odtiaľto, kým sa náš prezident Muhammad Mursí nevráti,“ povedal pred účastníkmi vplyvný moslimský kazateľ Safuat Hidžází.
Ten okrem vrátenia moci prvému slobodne zvolenému prezidentovi krajiny vyzval na okamžité vypísanie parlamentných volieb a vytvorenie špeciálneho výboru pre národné zmierenie. Ďalšia demonštrácia na podporu Mursího, ktorá prilákala niekoľko tisíc ľudí, sa konala pred káhirskou univerzitou.
Opozičný tábor zorganizoval masové demonštrácie pred prezidentským palácom ako aj na Námestí oslobodenia (Mídán at-Tahrír) v centre hlavného mesta známeho ako centrum revolúcie v roku 2011. Napriek obavám sa protesty podľa dostupných informácií zatiaľ zaobišli bez násilia.
Podpora od Nemecka
Pondelňajšie násilnosti v Káhire si vyžiadali vyše 50 mŕtvych prevažne z radov Mursího prívržencov, ktorí prišli protestovať proti jeho minulotýždňovému zosadeniu armádou pred sídlo jedného z elitných útvarov.
Hnutie Moslimské bratstvo, ktoré Mursího vynieslo k moci, obviňuje armádu zo spáchania „masakry“, ozbrojené sily však tvrdia, že iba reagovali na útok „ozbrojených teroristov“.
Egyptská prechodná vláda nad incidentom ešte v pondelok vyjadrila „hlbokú ľútosť“.
Zosadeného prezidenta v piatok nečakane podporilo aj Nemecko, ktoré vyzvalo armádu na jeho prepustenie z domáceho väzenia. V cele predbežného zadržania skončila i veľká časť vedenia egyptského Moslimského bratstva, ktoré Mursího vynieslo k moci.
Video: Protesty v Egypte