Ruskú inváziu na Ukrajinu, ako aj okupovanie ďalších ukrajinských území po tzv. referendách jasne odmietla a odsúdila absolútna väčšina členských štátov Organizácie Spojených národov (OSN) vrátane Slovenska.
„Agresia hrubo šliape po princípoch Charty OSN a medzinárodného práva,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer pri príležitosti 77. výročia vzniku OSN.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Hľadanie riešení so študentami
Pri odstraňovaní následkov ruského útoku proti Ukrajine zohrávajú agentúry OSN kľúčovú úlohu. Či už ide o pomoc Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) pri zvládaní utečeneckej krízy alebo Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) pri zmierňovaní rizík v dôsledku ruského ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne.
Symbolicky, si práve v pondelok, pripomíname aj výročie narodenia slovenského diplomata Jána Papánka (24. októbra 1896), ktorého práca ako jedného zo spolutvorcov Charty OSN sa významnou mierou zapísala do základov tejto organizácie.
Ruské tvrdenia o „špinavých bombách“ mali zrejme zastrašiť Západ, aby obmedzil podporu Ukrajiny
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci série aktivít „Slovensko v OSN“ pripravilo na bratislavskom gymnáziu Jána Papánka podujatie, počas ktorého si študenti vyskúšajú spoločné hľadanie riešení globálnych problémov, o ktorých sa diskutuje aj na pôde OSN.
Boj proti dezinformáciám
Experti z medzinárodných organizácií a ministerstiev budú zároveň so študentmi diskutovať o úlohe medzinárodného spoločenstva a OSN pri riešení utečeneckej krízy a o boji proti dezinformáciám.
Pred 77 rokmi 24. októbra 1945 vznikla Organizácia Spojených národov (OSN) a v rovnakom čase vstúpila do platnosti Charta OSN.
Ukrajina plánuje použiť takzvanú špinavú bombu, tvrdí minister Šojgu
Táto medzinárodná organizácia vznikla na povojnových ideáloch mieru, bezpečnosti, demokracie a spolupráce medzi národmi s cieľom predchádzať ďalším zničujúcim konfliktom.