WASHINGTON/KYJEV 18. júla (WEBNOVINY) – Proruský separatistický líder Igor Girkin (uvádzaný tiež pod menom Strelkov) priznal zodpovednosť za zostrelenie lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad Ukrajinou. Lietadlo spadlo vo štvrtok na východe krajiny pri hraniciach s Ruskom. Letelo z Amsterdamu do Kuala Lumpur.
—–> TU.
„Práve sme zostrelili lietadlo niekde nad Doneckou oblasťou. Leží tam za baňou Progress,“ uviedol v odkaze na banské mesto s asi 80 000 obyvateľmi. „Varovali sme vás, aby ste nelietali na našom nebi,“ dodal na svojom účte na VK, ruskej verzii Facebooku.
Stelkov a jeho skupina Donecká ľudová armáda si očividne malajzijské civilné lietadlo pomýlili s ukrajinským bojovým lietadlom. Vyhlásenie Strelkov po zistení, že išlo v skutočnosti o komerčný let vezúci 295 nevinných ľudí, vymazal. Uviedol internetový portál news.com.au.
Ukrajinci majú dôkaz o zostrelení
Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) získala a zverejnila nepopierateľný dôkaz o zostrelení lietadla len niekoľko hodín po incidente. Uviedlo to v piatok ukrajinské veľvyslanectvo v Bratislave vo svojej tlačovej správe. Nahrávka zachytáva konverzáciu medzi povstalcami o zostrelení lietadla. Stály zástupca Ukrajiny pri OSN Jurij Sergejev povedal, že Kyjev predloží dôkazy o účasti ruskej armády na katastrofe Boeingu 777 Malaysia Airlines v Doneckej oblasti.
Ukrajinský prezident Petro Porošenko okamžite po tragédii inicioval založenie štátnej komisie so zapojením odborníkov z organizácie ICAO a ďalších medzinárodných agentúr na dôsledné vyšetrenie príčin havárie.
https://www.youtube.com/watch?v=BbyZYgSXdyw
Ukrajinské ministerstvo vnútra zverejnilo na svojej internetovej stránke zábery ťahača, ktorý viezol raketový systém BUK. Tvrdia, že zábery boli natočené ráno o 04:50 a konvoj smeroval k ruskej hranici. Podľa ministra to dokazuje, že separatisti BUK po zostrelení boeingu urýchlene presunuli do Ruska. Píše český portál idnes.cz.
Bezpečnostná rada OSN mimoriadne zasadne
Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v piatok prijala vyhlásenie požadujúce „úplné, dôkladné a nezávislé medzinárodné vyšetrovanie“ zostrelenia malajzijského lietadla na Ukrajine, pri ktorom zahynulo všetkých 298 osôb na palube. Výkonný orgán svetovej organizácie v ňom zároveň vyzýva všetky zainteresované strany, aby umožnili vyšetrovateľom prístup na miesto nešťastia, ako aj na vyvodenie „primeranej zodpovednosti“.
Predkladateľom stručného dokumentu, ktorý 15 členovia BR OSN prijali konsenzom, bola Británia, pričom dúfala, že sa ho podarí schváliť ešte vo štvrtok. Rusko ako jeden zo stálych členov však požadovalo viac času na zváženie. Rada nezabudla vyjadriť „najhlbšiu sústrasť rodinám obetí, ako aj spoluobčanom a vládam všetkých usmrtených pri havárii“. Zástupcovia členských krajín si na úvod mimoriadneho zasadnutia obete uctili minútou ticha.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun je podľa piatkového vyjadrenia jeho námestníka Jeffreyho Feltmana znepokojený správami, ktoré nasvedčujú zostreleniu malajzijského boeingu pomocou „dômyselnej rakety zem-vzduch“. Feltman tiež na pôde BR OSN informoval, že v súvislosti s udalosťou v najbližších dňoch vycestuje do Moskvy a do Kyjeva. Dodal, že Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) patriaca pod OSN ponúkla Ukrajine vytvorenie medzinárodnej vyšetrovacej skupiny.
Členom OBSE neumožnili úplný prístup na miesto tragédie
Pozorovateľom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa v piatok nepodarilo dostať priamo na miesto na východe Ukrajiny, kde havarovalo lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines. Potvrdil to samotný šéf OBSE Thomas Greminger.
„Nemali ten typ prístupu, ktorý očakávali. Neumožnili im slobodu pohybu a vykonávanie ich práce. Miesto nehody nie je uzavreté,“ povedal Greminger v telefonickom rozhovore pre agentúru Reuters. Ako dodal, tím 17 pozorovateľov sa teraz vracia do Donecka a o získanie požadovaného prístupu na miesto nešťastia sa pokúsia opäť v sobotu.
https://www.youtube.com/watch?v=AQXaCqLOnTo
Vzdušný priestor nad konfliktnou zónou uzavreli
Ukrajina uzavrela vzdušný priestor nad svojimi východnými regiónmi, kde v súčasnosti prebieha operácia proti proruským separatistom. Informovalo o tom ministerstvo pre infraštruktúru.
Ministerstvo na svojej webovej stránke uviedlo, že vzdušný priestor je úplne uzatvorený nad východným Doneckým a Luhanským regiónom, kde sa bojuje, a čiastočne prelety zakázali aj nad susedným Charkovským regiónom.
Less flights over Ukraine. More flights over Bulgaria and Turkey after #MH17 pic.twitter.com/tsGx7NRXtg— Flightradar24 (@flightradar24) July 17, 2014
Zrýchlili udeľovanie víz príbuzným obetí
Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny vytvorilo operačný štáb, ktorý spracováva žiadostí príbuzných obetí a koordinuje svoju činnosť so zastupiteľskými úradmi krajín
akreditovaných na Ukrajine.
Operačné štáby boli tiež vytvorené pri Zastupiteľskom úrade Ukrajiny v Malajzii a pri ukrajinskom veľvyslanectve v Holandskom kráľovstve. Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny zabezpečí rýchle udeľovanie víz príbuzným obetí.
Podľa dostupných údajov lietadlo zmizlo z radarových obrazoviek regionálneho riadiaceho centra v Dnepropetrovsku vo štvrtok o 16:20 kyjevského času. Lietadlo spadlo tri kilometre severozápadne od mesta Hrabove v blízkosti ukrajinsko-ruskej hranice.
Boeing sa údajne vyhýbal búrke
Boeing malajzijských aerolínií letel podľa americkej televíznej stanice CNN po neobvyklej dráhe. Podľa nich sa stroj chcel vyhnúť búrkovej oblasti, čo vychýlilo jeho dráhu letu severnejšie od bežnej trasy, práve nad Doneckú oblasť.
https://www.youtube.com/watch?v=aBYMcaqTOW4
USA odmietli ukázať na vinníka
Ukrajinská armáda počas doterajších bojov proti povstalcom na východe krajiny nepoužila rakety a malajzijské lietadlo zostrelené nad nepokojnou oblasťou sa nachádzalo mimo dosahu jej systémov. V piatok to vyhlásili predstavitelia v Kyjeve, ktorí tak reagovali na obvinenia, že za tragédiou stoja ukrajinské sily.
„Zo všetkých rakiet, ktoré sú v našej výzbroji, nebola použitá ani jedna,“ povedal Andrij Lysenko, hovorca Rady pre národnú bezpečnosť a obranu Ukrajiny. Hovorca ministerstva obrany Bohdan Senyk takisto ubezpečil, že „protilietadlové rakety počas protiteroristickej operácie neboli nasadené“ a „všetky sú na svojom mieste“.
Podľa medializovaných informácií navyše ukrajinská armáda deň pred tragédiou v oblasti rozmiestnila raketové obranné systémy. USA pre nedostatok dôkazov odmietli ukázať na vinníka, no potvrdili použitie raketového systému zem-vzduch.
Фото колонны российских террористов, перевозившей ЗРК „Бук“
ПОДРОБНЕЕ:
https://t.co/uqNNuHdpU8 pic.twitter.com/2R8I65kkjV— ЄВРОМАЙДАН (@euromaidan) July 18, 2014
Putin prstom ukázal na Ukrajinu
Ruský prezident Vladimir Putin v tejto súvislosti poukázal na obnovené vojenské akcie kyjevskej armády, ktorá podľa neho tým pádom nesie za tragédiu zodpovednosť. Ak by podľa jeho slov bol v oblasti mier, nič by sa nestalo. Ako povedal, vláda, kde sa nešťastie odohralo, „bezpochyby nesie zodpovednosť“.
Práve Putinovo lietadlo údajne krátko predtým letelo inkriminovanou oblasťou. Ruské médiá poukázali aj na podobné lakovanie ruského špeciálu a stroja Malaysia Airlines. Moskva sa k veci nevyjadrila.
Barack Obama z tragédie lietadla nepriamo obvinil Rusko
Holandsko smúti za obeťami zostreleného lietadla na Ukrajine
Kiska písal po tragédii Boeingu kráľom Holandska a Malajzie
Svetoví lídri sú z leteckého nešťastia na Ukrajine v šoku
Kyjev má nahrávku, povstalci hovoria o zostrelení Boeingu
Po tragédii na Ukrajine stopli spoločnosti lety nad krajinou