VIEDEŇ 21. júla (WEBNOVINY) – V noci z utorka na stredu exhumovali z rodinného hrobu v bavorskom meste Wunsiedel pozostatky nacistického pohlavára Rudolfa Hessa, niekdajšej pravej ruky Adolfa Hitlera. Celé roky sa pri jeho hrobe v deň výročia jeho úmrtia (17. augusta) schádzali pravicoví extrémisti, ktorí Hessa pokladajú za mučeníka, proti čomu protestovali a demonštrovali ich odporcovia, uviedol vo štvrtok denník Süddeutsche Zeitung. S exhumáciou súhlasili Hessovi potomkovia. Jeho pozostatky budú spálené a rozsypané na otvorenom mori, aby sa tak zabránilo jeho uctievaniu. Predstavitelia mesta Wunsiedel dúfajú, že sa tak skončí záujem neonacistov o toto miesto.
Rudolfa Hessa vymenoval v roku 1933 Hitler za svojho zástupcu. Počas druhej svetovej vojny, v roku 1941, odletel Hess do Škótska, údajne bez vedomia Hitlera, kde chcel presvedčiť Veľkú Britániu, aby uzavrela mier. Dostal sa do vojenského zajateckého tábora a v roku 1945 bol postavený pred Norimberský sú, ktorý ho odsúdil na doživotie. Trest si odpykával v berlínskom väzení Spandau, kde v roku 1987 ako 93-ročný spáchal samovraždu. Od roku 1966 tam bol jediným väzňom. V testamente vyjadril túžbu, aby ho pochovali v rodinnom hrobe vo Wunsiedli čomu predstavenstvo evanjelickej farnosti vyhovelo. Po vypršaní nájomnej zmluvy už farnosť zmluvu neobnovila, a tak umožnila exhumáciu Hessových pozostatkov.
V roku 1999 nemecké úrady spopolnili a tajne rozsypali v mori aj pozostatky Martina Bormanna, ktorý po uväznení Hessa nastúpil na jeho miesto ako Hitlerov dôverník.