BRATISLAVA 11. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva plánuje zrušiť doterajšie delenie vysokých škôl, ktoré podľa kvality diferencovala komplexná akreditácia na univerzity, vysoké školy bez začlenenia a odborné vysoké školy. Argumentuje, že systém neprispel k identifikácii skutočnej špičky.
Exminister Ján Mikolaj (SNS) mal v pláne prideľovať vysokým školám podľa tohto začlenenia peniaze, no do praxe sa to nikdy nepremietlo. „Ukázalo sa, že väčšie rozdiely než medzi vysokými školami sú často medzi jednotlivými fakultami vysokých škôl, preto zoraďovať školy nebudeme a považujeme kategorizáciu za nevhodnú,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Zmeny prinesie pripravovaná veľká novela vysokoškolského zákona, platiť by mali od roku 2012.
Slovo „univerzita“ budú mať po splnení podmienok
Rezort chce preto identifikovať kvalitne a medzinárodne uznávané fakulty. Verí, že takéto postavenie by potom mohli po vzore osobitých fakúlt dostať aj celé vysoké školy. Rezort však chce ponechať vysokým školám v názve pomenovanie „univerzita“. Ponechajú si ho školy, ktoré sa tak nazývajú dnes, ale nové školy budú môcť mať vo svojom názve slovo univerzita až keď budú spĺňať podmienky podľa Európskej asociácie univerzít (EUA). „Napríklad ak bude škola fungovať aspoň päť rokov, má akreditované doktorandské štúdium, má implementovaný systém vnútorného zabezpečenia kvality,“ poznamenal Jurzyca.Novinkou by malo byť i predĺženie externého štúdia o dva roky – bakalárske by malo po novom trvať štyri a magisterské tri roky. „Chceme tak napraviť, že externé je považované za menej kvalitné ako denné,“ odôvodňuje Jurzyca. Novela má obmedziť počet kreditov, ktoré môžu počas ročného štúdia nazbierať externisti. Rezort sľubuje, že predĺženie externého štúdia, ktoré je dnes spoplatnené, peňaženky študentov nezaťaží.
„Primerane tomu obmedzíme aj stropy pre poplatky, tie sumy by mali byť podobné,“ konštatuje Jurzyca. Školy, ktoré poskytujú externé štúdium, budú musieť zároveň spĺňať prísnejšie podmienky. Akreditačnej komisii by mali hlásiť, čo urobili pre skvalitnenie externého vzdelávania.
Akreditácia už nemá byť závislá od titulu profesor
Akreditácia by už nemala byť naviazaná na jedného profesora, ale na kolektív vysokoškolských učiteľov. Takéto zmeny na akademickej pôde chce s účinnosťou od januára 2012 presadiť minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). V súčasnosti študijným programom hrozí, že stratia akreditáciu, ak garant odíde zo školy, presiahne vek 65 rokov alebo zomrie.
Rezort tiež plánuje znížiť motiváciu škôl umelo vyrábať profesorov, do čoho ich núti súčasný systém garantovania. „Pre akreditáciu už nebude také dôležité, či ľudia v tíme garantov majú profesorské alebo docentské tituly, ale oveľa dôležitejší bude ich reálny výkon v posledných šiestich alebo desiatich rokoch,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý, ktorý sa podieľa na pripravovanej novele. Avšak dodáva, že na akreditáciu škole nepostačí kúpa jedného odborníka, kvalitu a medzinárodné výsledky musí mať celý tím.
Uvoľnenie napätia
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) verí, že nový systém uvoľní napätie na vysokých školách, ktorých akreditácia je závislá od garantujúcich profesorov. Súčasťou novely by mala byť aj zmena akreditácie študijného programu na akreditáciu študijného odboru. Univerzity by si tak mohli pružnejšie vytvárať nové študijné programy v rámci rovnakého študijného odboru. Rezort tiež uvažuje nad možnosťou takzvanej inštitucionálnej akreditácie. Znamená to, že v prípade fakúlt, ktoré v medzinárodnom hodnotení získajú status excelentných fakúlt, by platila akreditácia pre celú inštitúciu namiesto jednotlivých programov.Prísnejšie pravidlá by mali po novom platiť pre akademikov, ktorí sa chcú stať docentmi či profesormi. „Ak sú tituly celoštátne, štát by mal byť schopný viac garantovať ich kvalitu,“ odôvodňuje Beblavý. Kritéria by sa mali odvíjať od medzinárodných štandardov v danej vedeckej oblasti. Ministerstvo chce vyriešiť i problém so špičkovými slovenskými odborníkmi, ktorí pôsobia v súkromnom sektore v zahraničí.
„Nemôžu sa stať docentmi a profesormi, pretože nepôsobia na vysokej škole na Slovensku, hoci sú napríklad nositeľmi Nobelovej ceny,“ hovorí Beblavý. Nové kritéria by preto nemali byť obmedzené na vek či vysokoškolskú prax, ale na výsledky.
V rámci novely plánuje ministerstvo zrušiť aj doterajšie delenie vysokých škôl, ktoré podľa kvality diferencovala komplexná akreditácia na univerzity, vysoké školy bez začlenenia a odborné vysoké školy. Argumentuje, že systém neprispel k identifikácii skutočnej špičky. Exminister Ján Mikolaj (SNS) mal v pláne prideľovať vysokým školám podľa tohto začlenenia peniaze, no do praxe sa to nikdy nepremietlo. „Ukázalo sa, že väčšie rozdiely, než medzi vysokými školami, sú často medzi jednotlivými fakultami vysokých škôl, preto zoraďovať školy nebudeme a považujeme kategorizáciu za nevhodnú,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister Jurzyca.
Externé štúdium bude dlhšie
Novinkou by malo byť i predĺženie externého štúdia o dva roky – bakalárske by malo po novom trvať štyri a magisterské tri roky. „Chceme tak napraviť, že externé je považované za menej kvalitné ako denné,“ odôvodňuje Jurzyca. Novela má obmedziť počet kreditov, ktoré môžu počas ročného štúdia nazbierať externisti.
Rezort sľubuje, že predĺženie externého štúdia, ktoré je dnes spoplatnené, peňaženky študentov nezaťaží. „Primerane tomu obmedzíme aj stropy pre poplatky, tie sumy by mali byť podobné,“ konštatuje Jurzyca. Školy, ktoré poskytujú externé štúdium, budú musieť zároveň spĺňať prísnejšie podmienky. Akreditačnej komisii by mali hlásiť, čo urobili pre skvalitnenie externého vzdelávania.