J. Cigler: Nebudem zaslepený pohľadom architekta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: archív Cigler Marani architekti

Začnime napríklad poslednou kauzou – štúdiou k prieluke v dolnej časti Václavského námestia, proti ktorej mali výhrady pamiatkari a Klub Za starú Prahu a svoj protest verejne formulovali pri decembrovej návšteve komisie UNESCO v súvislosti s tunelom Blanka. Aký je váš pohľad na túto záležitosť?

Začnem trochu zoširoka. Neuralgický bod mnohých projektov je archeologický prieskum – investori sa mu v niektorých projektoch pokúšali vyhýbať, prípadne ho riešili až na začiatku výstavby. To je všeobecne známe. My sme sa takémuto riešeniu chceli vyhnúť, preto som projekt prezentoval pred viac než polrokom Národnému pamiatkovému ústavu (NPÚ). NPÚ chcel vidieť prvý zámer investora, pretože sme požiadali o povolenie na archeologický prieskum. V Klube Za starú Prahu som projekt predstavil z vlastnej iniciatívy, aby som predišiel pražskej šuškande, vďaka ktorej vznikajú o nových projektoch rozličné skreslené informácie a poloinformácie.

Foto: archív Cigler Marani architekti

Lenže potom sa v decembri objavila komisia UNESCO a váš projekt bol v médiách prezentovaný vo veľmi negatívnom duchu.

Práve. Považujem za neférové gesto Klubu Za starú Prahu, že vtedy usporiadal tlačovú konferenciu a vytiahol to v mojej neprítomnosti. Zámer investora bol len ako príloha k vydaniu žiadosti o demolačný výmer. Je to veľmi citlivá úloha a ja sa ju usilujem aj citlivým spôsobom riešiť. Mrzí ma, že aj keď má človek snahu zabrániť takýmto šialenostiam, ako je napríklad Palladium, kde boli architekti pod tlakom investora, aj tak z toho vznikne kauza. Pritom ten proces prakticky nezačal – projekt nie je ani vo fáze žiadosti o územné rozhodnutie.

Celý rozhovor si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/architekti-a-ateliery/jakub-cigler-nechcem-byt-zaslepeny-len-pohladom-architekta-3999.html

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať