JERUZALEM 14. augusta (WEBNOVINY) – Izrael v stredu prepustil 26 palestínskych väzňov. Stalo sa tak len niekoľko hodín predtým, čo obe strany obnovia priame mierové rokovania.
Pätnásťčlenná skupina krátko po polnoci prekročila hranice Pásma Gazy, kde ich po vystúpení z autobusu obklopili príbuzní.
V približne rovnakom čase 11 väzňov dorazilo do Rámalláhu na Západnom brehu, kde ich privítal palestínsky prezident Mahmúd Abbás a tisíce ďalších ľudí. „Toto je prvá skupina,“ povedal Abbás davu počas oficiálnej privítacej ceremónie v jeho sídle.
Izraelská vláda schválila prepustenie 26 palestínskych väzňov v nedeľu v neskorých hodinách. Oslobodení sú súčasťou skupiny celkovo 104 palestínskych väzňov, ktorých Izrael sľúbil oslobodiť vo fázach v závislosti od pokroku v rokovaniach.
Mierové rokovania medzi Izraelom a Palestínčanmi po troch rokoch oficiálne obnovia v stredu v Jeruzaleme. Abbás spravil z prepustenia väzňov podmienku pokračovania blízkovýchodných rozhovorov.
Palestínčania a Izraelčania ešte v júli rokovali v americkom Washingtone, kde sa dohodli na naštartovaní vzájomných rokovaní s tým, že do deviatich mesiacov prijmú mierovú dohodu. Jedným z najspornejších bodov pritom stále zostáva napríklad otázka návratu palestínskych utečencov, ktorí museli zo svojej domoviny ujsť v roku 1948 po vytvorení štátu Izrael.
Ďalej ide o presné hranice budúceho palestínskeho štátu a tiež o citlivú otázku židovských osád na území Západného brehu. Problém je stále aj budúci štatút Jeruzalema, kde chcú mať hlavné mesto tak Palestínčania, ako aj Izraelčania – žiadna zo strán ale zatiaľ nechce ustúpiť a odmieta aj rozdelenie svätého mesta.
Na okupovaných územiach Izrael vybuduje tisíce domov
Izrael vybuduje tisíce nových domov v osadách na palestínskych okupovaných územiach. V stredu len pár hodín pred obnovením blízkovýchodných mierových rokovaní to vyhlásil izraelský minister výstavby Uri Ariel.
Pre verejnoprávny rozhlas povedal, že nová výstavba sa uskutoční na budúci rok v Judsku a Samarii, čo sú biblické názvy pre Západný breh Jordánu. „Nikto nám nebude diktovať, kde môžme stavať,“ zdôraznil Ariel, člen ultrapravicovej sionistickej strany Židovský domov, ktorá je proti vzniku samostatného palestínskeho štátu.
Výstavba sa podľa neho uskutoční v izolovaných osadách, a nielen vo väčších komplexoch, kde žije väčšina židovských osadníkov. „To bude len prvá etapa,“ dodal.
Palestínčanov rozhnevalo nedávne zverejnenie plánu výstavby vyše 1200 bytov na okupovaných palestínskych územiach. Jeruzalemské vedenie okrem toho schválilo v utorok výstavbu ďalších 942 nových bytových jednotiek na území východného Jeruzalema.
Židovské osady na okupovaných palestínskych územiach sú z hľadiska medzinárodného práva nelegálne a sú tiež hlavnou prekážkou rokovaní medzi Izraelom a Palestínčanmi. Obe strany sa ešte v júli vo Washingtone dohodli na naštartovaní vzájomných rokovaní s tým, že do deviatich mesiacov prijmú mierovú dohodu.
Obnovenie rokovaní sprevádza všeobecná skepsa
Obnovenie rokovaní zatienilo oznámenie Izraela o vybudovaní ďalších židovských osád na okupovanom Západnom brehu a vo východnom Jeruzaleme.
„Rokovania môžu kedykoľvek stroskotať pre praktiky Izraela,“ varoval v stredu predstaviteľ Organizácie na oslobodenie Palestíny Jásir Abíd Rabbú. Podľa miestnych médií však skepsa prevláda aj na izraelskej strane. Denník Jerusalem Post v stredu vo svojom článku uviedol, že očakávania vlády na čele s premiérom Benjaminom Netanjahuom sú „extrémne nízke“. Rokovania sa uskutočnia za zatvorenými dverami a bez akejkoľvek účasti médií.