Imigranti na Slovensku sú v zakladaní živností rovnako aktívni ako najpodnikavejšia skupina obyvateľstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
živnostník
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Imigranti na Slovensku sú v zakladaní živností rovnako aktívni ako najpodnikavejšia skupina obyvateľstva. Vyplýva to zo štúdie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá za najpodnikavejších v populácii považuje mužov vo veku od 30 do 49 rokov.

„Chýbajúce“ živnosti

Rovnakú aktivitu imigrantov a domácich najpodnikavejších mužov zaznamenali aj Bulharsko, Rumunsko, Chorvátsko, Česko či Maďarsko. Z pôvodných členských štátov Európskej únie ešte Luxembursko a Portugalsko. Vo zvyšku Únie si prisťahovalci zakladajú živnosti menej často.

Rozdiely medzi krajinami odrážajú rôznorodosť trhov práce, podporných programov podnikania či úroveň príspevkov pre prisťahovalcov.

Predovšetkým však zohľadňujú toky prisťahovalcov, ktorí chcú a môžu nájsť uplatnenie na pracovnom trhu. Ak by boli imigranti vo všetkých krajinách Únie rovnako aktívni ako muži vo veku 30 až 49 rokov, v celej EÚ by bolo ďalších 1,3 milióna samostatne zárobkovo činných osôb.

S väčšou pravdepodobnosťou bez zamestnancov

Živnostníci v krajinách Únie majú tendenciu pracovať v podobných odvetviach ako samostatne zarábajúci rodáci. Rozdiel je v tom, odkiaľ pochádzajú. Tí, ktorí sa narodili v krajinách mimo Európskej únie, majú nižšie zastúpenie v odborných, vedeckých či administratívnych činnostiach, ale aj v stavebníctve.

Častejšie pôsobia vo veľkoobchode, reštauráciách, skladoch, doprave a vzdelávaní. Medzi prisťahovalcami, narodenými v inom členskom štáte Európskej únie, je vyšší podiel živnostenských oprávnení na stavebné práce. Dokonca mierne vyšší ako u rodákov vykazujúcej krajiny.

Samostatne zarábajúci prisťahovalci z iného štátu Únie sú tiež častejšie profesionálmi a technickými pracovníkmi. V porovnaní s domácimi živnostníkmi s väčšou pravdepodobnosťou pracujú sami, nezvyknú mať zamestnancov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaOECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj