BRATISLAVA 15. apríla (WEBNOVINY) – ĽS-HZDS bude v nasledujúcom volebnom období presadzovať zvýšenie prídavku na dieťa v súčasnej sume 21,99 eura najmenej o 50 %. „Našim cieľom je, aby sme po volebnom období v roku 2014 skladali účet a rodinné prídavky boli vo výške minimálne 33 eur,“ povedal na tlačovej besede podpredseda strany, súčasný štátny tajomník rezortu práce a sociálnych vecí Peter Sika. Finančné prostriedky, ktoré budú potrebné na takéto zvýšenie rodinných prídavkov, chce ĽS-HZDS čerpať z úspor, ktoré vzniknú zavedením jednotného výberu daní, ciel a odvodov a z prehodnotenia jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu.
Výraznejšie zvýšenie daňového bonusu na dieťa, na ktorý majú nárok pracujúci rodičia, však strana podľa Siku neplánuje. Strana chce tiež podľa Siku zvýšiť súčasný príplatok k príspevku pri narodení prvého, druhého a tretieho dieťaťa, ktorý dosahuje 678,49 eura. Pri prvom dieťati by podľa predstáv ĽS-HZDS malo ísť o 1 000 eur, pri druhom o 1 500 eur a pri treťom dieťati by štát vyplatil 2 000 eur.
Ako ďalej uviedol Sika, strana chce tiež znížiť odvodové zaťaženie na Slovensku, ktoré považuje za dôležité pre udržanie a vznik nových pracovných miest. Prostriedky na zníženie odvodov chce nájsť v úsporách, ktoré vyvolá zavedenie jednotného výberu daní, ciel a odvodov. Ďalším opatrením by malo byť zavedenie inštitútu regionálnej minimálnej mzdy tak, aby jej výška zohľadňovala príjmové rozdiely v jednotlivých krajoch. „Plošné opatrenia na Slovensku sa často ukazujú ako neúčinné a Slovensko, napriek tomu, že je malé, musí pristúpiť k tomu, aby vytváralo regionálnu minimálnu mzdu,“ povedal Sika.
ĽS-HZDS chce tiež presadiť zavedenie tzv. trinásteho dôchodku, ktorý by vznikol transformáciou súčasného vianočného príspevku. „Našou snahou je pripraviť legislatívu v ďalšom volebnom období tak, aby bol postupný nábeh na úplný trinásty dôchodok, pretože si uvedomujeme, že dopad tohto opatrenia bude pomerne vysoký a chceme to rozložiť na dlhšie časové obdobie,“ povedal Sika. Strana tiež podľa neho podporuje zachovanie súčasného veku odchodu do dôchodku. “ Zvyšovaniu veku odchodu do dôchodku sa budúcnosti nevyhneme, ale v ďalšom volebnom období to nepodporíme,“ dodal.
SITA