HRUŠOVSKÝ: Som pripravený rokovať aj s Ficom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavol Hrušovský
Pavol Hrušovský Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Vedenie Kresťansko demokratického hnutia podľa Pavla Hrušovského už vlani rozhodlo o kandidátovi na post primátora Bratislavy, ktorého meno Hrušovský ešte nemá oprávnenie zverejniť. Podľa neho sa budú kresťanskí demokrati snažiť, aby to bol člen strany, ktorý už skúsenosti v komunálnej politike má a ktorý „tú funkciu zastáva dobre„.

Kresťanskodemokratické hnutie má svojho kandidáta, budeme sa usilovať s ostatnými politickými stranami zvlášť SDKÚ sa dohodnúť,“ uviedol v relácii STV O päť minút dvanásť dodal, že čím skôr táto dohoda príde, tým bude pravdepodobnejší predpoklad úspechu v komunálnych voľbách. SDKÚ-DS má na post primátorky hlavného mesta svoju kandidátku – poslankyňu Magdu Vášaryovú.

Budeme sa snažiť presvedčiť aj SDKÚ, že tak ako my sme boli veľkorysý pri voľbách do vyšších územných celkov a podporili sme kandidáta SDKÚ na post župana, tak môžeme byť úspešní aj pri dohode na kandidátovi na primátora Bratislavy,“ uviedol Hrušovský. V prípade ostatných miest a obcí je KDH maximálne otvorené dohodám, rokovania sú podľa Hrušovského priebežné.

Podpredseda parlamentu Hrušovský je pripravený aktívne sa postaviť na čelo prípadnej skupiny, ktorá by pripravila ústavný zákon na zúženie imunity priechodný v parlamente. „Aj teraz som ochotný sadnúť si za rokovací stôl a využiť všetky moje skúsenosti, aby naozaj sme presvedčili, že na zúžení poslaneckej imunity nám záleží,“ vyhlásil Hrušovský a dodal, že „ja som pripravený rokovať aj s pánom Ficom„. Hrušovský však trvá na konkrétnych rokovaniach. „Nemôžem za tým vidieť len nejaký špekulatívny dôvod, ktorý žiaľ teraz cítim, lebo nevidím žiadny problém, aby sme rozprávali aj o imunite sudcov,“ dodal Hrušovský.

Oddelenie zúženia imunity poslancov od otázky zúženia imunity sudcov Hrušovský podľa svojich slov v relácii nepodporuje.Kladiem si sám otázku, na čo robiť toľko exkluzívnych zamestnaní, resp. ústavných činiteľov, ako sú poslanci, sudcovia ústavného súdu a sudcovia okresných a krajských súdov? Nie, buď imunitu chceme mať rovnakú a pre všetkých, alebo potom len špekulujeme, ako neznížiť imunitu všetkým,“ vyhlásil Hrušovský. Argument o možnej kriminalizácii sudcov, ak by nemali imunitu, Hrušovský neakceptuje, lebo by to podľa neho bolo vracanie sa do obdobia pred novembrom 1989. „Ak niekto používa takýto argument, len potvrdzuje, že zúžiť poslaneckú imunitu nechce,“ uviedol Hrušovský.

Sulík má isté nedostatky, tvrdí Hrušovský

Hrušovský dnes potvrdil, že koaličné strany sa dohodli počas neúspešného pokusu Smer-SD o odvolanie predsedu NR SR Richarda Sulíka (SaS), že členovia koaličných klubov okrem SaS nepôjdu hlasovať v tajnom hlasovaní. „Nebol to zdvihnutý prst pre Richarda Sulíka, bola to jedna z taktík, ktoré politika dovoľuje, “ vysvetlil Hrušovský a dodal, že “ my sme chceli, aby táto schôdza skončila, preto sme odporučili, aby sa zdvihlo kvórum, lebo opozícia nemala mandáty ani len na uznášania schopnosť národnej rady„. Hrušovský odmietol, že by išlo o demonštratívne stanovisko voči Sulíkovi, ktorý podľa neho s postupom súhlasil.

Podpredseda parlamentu Hrušovský však pripustil, že Sulík sa učí tomu, ako sa vyjadrovať a správať v pozícii druhého najvyššieho ústavného činiteľa.Ja osobne si myslím, že má isté nedostatky, na ktorých odstránení mu treba viac pomáhať, ako ísť len do absolútneho politického zápasu,“ vyhlásil Hrušovský, podľa ktorého ide najmä o Sulíkovu neskúsenosť s touto funkciou. Podľa Hrušovského sa však Sulík tejto úlohy zhostí, ak sa mu nechá čas.

Nevidím dôvod na návrh na odvolanie predsedu národnej rady. Mne tam vadí aj z pozadia politiky niečo iné – či tým strana Smer nechcela prekryť škandály, ktoré zistil minister práce, sociálnych vecí a rodiny na ministerstve, ktoré sa odohrávali k pani ministerke a štátnej tajomníčke, ktoré si nechávali vyplácať nehorázne sumy za poradenské služby,“ uvažoval Hrušovský.

Podpredseda Národnej rady je sklamaný z niektorých opozičných i koaličných poslancov, nielen z ich vyjadrovania a správania, ale aj z toho, že si „nevedia uvedomiť svoje ústavné postavenie, tým že si nedokážu uvedomiť koho a čo reprezentujú v NR SR„.

Poslanec… ak nedokáže potlačiť emóciu rozumom, nech zváži, či si vybral to správne pôsobenie na najbližšie štyri roky. Pomôže to jemu a pomôže to aj slovenskému parlamentu a posilňovaniu dôveryhodnosti slovenskej parlamentnej demokracie, preto lebo ona je už aj tak vážne, vo vzťahu k občanom naštrbená, “ vyhlásil Hrušovský.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Hrušovský
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie