BRATISLAVA 7. januára (WBN/PR) – Počuli ste už o holistickom (celostnom) prístupe k starostlivosti o zdravie? Tento prístup sa dá uplatniť vo vzťahu k zdraviu človeka na ktorúkoľvek jeho časť… Aj na vlasy.
Prirodzená celostná starostlivosť o vlasy funguje tak, že poskytneme vlasom všetko, čo potrebujú, aby mohli byť zdravé.
Tým sa líši od starostlivosti s bežnými syntetickými produktami, ktoré často používajú pri starostlivosti o vlasy nielen syntetické základy v podobe tenzidov na odmastenie, ale tiež prídavné zložky (napr. silikóny), ktorými docieľujú okamžitý efekt – v prípade silikónov napr. lesk.
No a čo… – poviete si: „…veď trocha lesku nezaškodí!“
Trocha lesku občas nezaškodí, pokiaľ nebudete používať prípravky so silikónmi pravidelne. Pravidelné používanie vytvorí totiž na povrchu vašich vlasov silikónovú vrstvu, ktorá po pár mesiacoch používania z vlasov spraví všetko iné, len nie prirodzenú peknú a lesklú ozdobu vašej hlavy. Nehovoriac o tom, že bez kondicionéra ich je ťažké rozčesať. A nie je to len o silikónoch. Časť populácie má problémy s tvorbou lupín, pretože šampóny, ktoré používa, obsahujú SLES – sodium laureth sulfát. Táto zložka dobre odmasťuje, tým i vysušuje vlasovú pokožku. Niekomu to nevadí, niekto je na to citlivý. A ak výrobca použije mix odmasťujúcich tenzidov, môže byť problém ešte zložitejší… O problematike najrozšírenejších tenzidov sa dočítate v samostatnom článku Je SLS rizikový?
Silikóny vo vlasovej kozmetike majú negatíva i pozitíva. Spomeňme niektoré z nich: negatíva – vzniknutý silikónový film nie je pre vodu či vzduch dobre priepustný (v stavebníctve je toto negatívum opakom :)), silikóny zaťažujú životné prostredie. Pozitíva – silikóny nie sú rozpustné vo vode a nedajú sa teda zmyť ľahko z pokožky či vlasov vodou, v tenkej vrstve zvyšujú lesk, sú pokožkou tolerované.
Tieto ich vlastnosti umožňujú napríklad veľmi efektívne použitie pri likvidácii vší. Najmä ak dieťa prinesie zo školy domov voš detskú, rozšírenú v zmiešaných kolektívoch, panika je predo dvermi. Na slovenskom trhu je možné nájsť niekoľko prípravkov čisto na báze silikónov (niekedy sú silikóny skryté v zložení pod názvami dimethicon, Bis-Hydroxyethoxypropyl Dimethicone a pod.). Po nanesení na vlasy silikóny jednoducho nedajú všiam dýchať, udusia sa. Prípravky nesmrdia. Predídete nimi aj chémii na pokožke dieťaťa, účinnosť prípravkov je veľmi blízka 100%-ám. Po použití treba vlasy 2-3 krát od prípravku umyť, po uschnutí vyčesať prípadné vajíčka. Pre istotu je dobré po predpísanom čase (2-3 týždne) kúru zopakovať. Tieto vlastnosti silikónu však nie sú na každodenné použitie!
Tipy na ozdravenie vlasov
Ak ste už z vrabčieho hniezda či silikónu na hlave zúfalí, prirodzenou starostlivosťou sa ho zbavíte. Chvíľu potrvá, kým sa vaše vlasy prispôsobia svojmu novému prirodzenému režimu – môže nejakú dobu trvať než získajú opäť svoju úplnú prirodzenosť a lesk. U niekoho dva-tri týždne, u niekoho dva-tri mesiace. Preto ak sa efekt nedostaví hneď po prvých umytiach, nie je chyba v zlej voľbe prírodného šampónu.
Aby vaše vlasy aj počas prechodu k prirodzenosti vyzerali dobre, a prepracovali ste sa rýchlejšie k ich dobrému zdravotnému stavu, tu sú niektoré holistické tipy k prirodzenej starostlivosti o vlasy.
Mastné či normálne vlasy?
V predchádzajúcom texte sme spomínali odporúčania pre suché a lámavé vlasy. Normálne alebo mastné vlasy majú tiež svoje zákonitosti starostlivosti, ktoré sú však o čosi jednoduchšie. Pretože majú svoje špecifiká, v našich laboratóriách sme vyvinuli šampóny s rôznymi rastlinnými výťažkami a prispôsobili zloženie cieľovej skupine. Na problémové suché vlasy vyvinula Weleda Ovsený regeneračný šampón. Pšeničný šampón proti lupinám a výťažky v ňom obsiahnuté sú určené na problémy s výskytom lupín. Šampón s prosom je na normálne vlasy.
Pre všetkých platí však predovšetkým nasledujúci odstavec.
Holistický prístup nie je len očista
Holistický prístup nie je o čistení organizmu či vlasov, poukazuje najmä na súvislosti – zdravé vlasy odrážajú vnútorné zdravie a kondíciu človeka. Veľmi zjednodušené – oslabuje ich nedostatok alebo prebytok minerálov podobne ako nedostatok odpočinku. Často sa za vypadávaním skrývajú na prvých miestach práve tieto dva faktory.
Nedostatok odpočinku sa odzrkadľuje i na únave očí a následnej potrebe okuliarov, čím sa mení svalový tonus vlasovej pokožky na dlhé hodiny (najmä prácou pri počítači). Vlasová pokožka je slabšie prekrvená a vlasy dostávajú výživu len obmedzene. Zvážte sami, čo môžete v tomto spraviť pre zmenu k lepšiemu.
Ľudský organizmus a jeho schopnosti regenerácie sú úžasné. V každom prípade aj pre vlasy platí to, čo pre zdravie celého tela – prestať si škodiť…