BRATISLAVA 20. októbra (SITA) – Do slovenských kín príde vo štvrtok 22. októbra nový film s názvom Hodinu nevieš. Príbeh adepta na štúdium medicíny, ktorý vraždí pacientov a pacientky v nemocnici, kde pracuje ako sanitár, pripomína prípad heparínového vraha Petra Zelenku. Tvorcovia však tvrdia, že nenakrútili film o ňom. Ako však priznal režisér a spoluscenárista Dan Svátek na dnešnej tlačovej besede, „inšpirácia tam určite je a má to spoločné to, že tam je človek, ktorý sa chcel pomstiť a robil to najhoršie“, teda zabíjal. Rekonštrukcia prípadu Petra Zelenku to však určite nie je, zdôraznil. „Je to svojím spôsobom fikcia, ale fikcia, ktorá je hodne blízko pravde,“ dodal autor námetu a spoluscenárista Miroslav Skačáni.
Psychiatra Miroslava Skačániho podnietil k napísaniu knihy Vraždy ze závisti práve prípad Petra Zelenku, no tak ako film, ani kniha nie je priamo o ňom. Pri písaní sa inšpiroval inými skutočnými udalosťami. Na psychiatrickom oddelení istej slovenskej nemocnice, kde pred mnohými rokmi Skačáni pôsobil, pracoval sanitár, ktorý nenávidel lekárov a lekárky a „snažil sa nám škodiť, ako sa len dalo,“ spomínal na tlačovej besede psychiater. Po vydaní tejto knihy začal spolu s režisérom Svátkom pracovať na scenári, no muselo ich vzniknúť niekoľko, kým boli obaja spokojní s výsledkom. Ako priznal, jedna z postáv, konkrétne doktor Ptáček v podaní Marka Igondu, zobrazuje jeho samotného.
Hudbu k filmu zložil Varhan Orchestrovič Bauer, ktorý sa podpísal aj pod titul Goyove prízraky (2006) Miloša Formana. Skladbu Hodinu nevíš vytvoril spevák Richard Müller, ktorého pre projekt získal koproducent zo spoločnosti Filmpark Slovakia Marek Mackovič.
Film je česko-slovenský aj po hereckej stránke. Hlavnú rolu vraha stvárnil český herec Václav Jiráček, známy z historického filmu Jánošík – Pravdivá história. Okrem neho si v trileri zahrali Ivan Franěk, Marián Geišberg, Zuzana Kronerová, Petra Nesvačilová či Lucia Lužinská. Dan Svátek vytvoril aj niekoľko cameo, teda maličkých rolí, takto sa v snímke objavila Zita Kabátová či Miroslav Táborský.
SITA