Mesto Hlohovec ustupuje od zámeru riešiť problém ľudí z marginalizovanej rómskej komunity vybudovaním nových bytov zaradených do systému prestupného bývania. Mestské zastupiteľstvo zrušilo totiž uznesenia, ktorými v roku 2019 schválilo zapojenie Hlohovca do systému prestupného bývania a jeho spolufinancovanie v prípade získania dotácie z eurofondov.
Strkanie hlavy do piesku
Zrušením série uznesení poslanci vyhoveli signatárom petície, ktorí žiadali zastavenie tohto projektu. Petíciu podporilo viac ako 4 600 ľudí. Obávali sa ďalšieho zhoršovania kvality bývania v lokalite Bernolákovej ulice, kde malo mesto postaviť dva nové bytové domy s bytmi zaradenými do systému prestupného bývania. Hlohovec tam má v súčasnosti trinásť nájomných bytov v zlom technickom stave, žije v nich asi 80 ľudí z rómskej komunity, z toho 40 detí.
Viceprimátor Miloslav Drgoň označil zmenu postoja poslancov za „strkanie hlavy do piesku“. „Budeme sa tváriť, že ten problém nebude existovať. Problém bude existovať a bude len rásť,“ varoval viceprimátor. Splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková vo svojom profile na sociálnej sieti napísala, že niektorí poslanci v Hlohovci stratili odvahu realizovať v meste projekty, ktoré by pomohli tým najslabším.
Systém pre znevýhodnené skupiny
Hlavným princípom systému prestupného bývania je motivácia nájomníka na princípe zásluhovosti. To znamená, že v prípade dodržiavania pravidiel sa môže presunúť do lepšieho štandardu, a naopak, v prípade nedodržiavania by mohol ísť do horšieho.
Systém je určený najmä pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva, ľudí žijúcich v chudobe, sociálne slabšie skupiny, pre ľudí nachádzajúcich sa dlhodobo bez domova a pre obyvateľov z rómskej komunity, ktorí si nedokážu zaobstarať bývanie vlastným pričinením.