BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Inšpekcia ministerstva vnútra, ktorá je priamo podriadená ministrovi vnútra, je nezákonná a nemá oporu v Trestnom poriadku, v zákone o policajnom zbore ani v zákone o kompetenciách ústredných orgánov štátnej správy. Vyhlásil to v stredu pre médiá predseda trestného kolégia a predseda jedného zo senátov Štefan Harabin.
Reagoval tak na kritiku rozhodnutia svojho senátu, ktorý oslobodil policajta odsúdeného za korupciu. Dôvodom je, že prípad riešila inšpekcia ministerstva vnútra. „My nie sme schopní v senáte ju akceptovať,“ vyhlásil Harabin. Tento orgán je nezákonný a píšeme to aj v odôvodnení, ktoré bude v krátkom čase zverejnené.
Harabin oslobodil policajta odsúdeného za korupciu
Politici musia rozhodnutia súdov akceptovať
Zároveň dodal, že nemôžu vynášať rozhodnutia podľa želaní politikov. „Čo si oni želajú, to ma vôbec nezaujíma a ani nesmie. Nás môže zaujímať iba zákon,“ zdôraznil.
Politici rozhodnutia súdov musia akceptovať. Sudcovia rozhodujú, čo je zákonné, dodal. Za vrchol všetkého označil Harabin vyjadrenia ministra vnútra Roberta Kaliňáka o tom, že rozhodnutie senátu je svojvoľné. „Veď si ho ešte neprečítal,“ doplnil.
Harabin chce český model inšpekcie
Robert Kaliňák v roku 2007 zobral inšpekciu z policajného zboru na ministerstvo vnútra, Daniel Lipšic ju potom priamo podriadil pod svoje velenie. Harabin tvrdí, že ako minister spravodlivosti nevedel o tomto rozhodnutí svojho kolegu z vlády, ministra vnútra Kaliňáka.
Urobil to interným nariadením, vysvetlil Harabin. V tom čase som to nevedel, až teraz, keď som dostal tento spis. Harabin tvrdí, že ak chceme ísť cestou právneho štátu, mali by sme si zvoliť český model.
V Čechách je inšpekcia úplne nezávislá na ministrovi, je tam Generálna inšpekčná agentúra a jej prezidenta vymenováva na návrh ministra vnútra a po súhlase poslaneckej snemovne vláda. Má aj samostatnú rozpočtovú kapitolu, je to teda ekonomicky a aj politicky nezávislý orgán, uviedol.