BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Gwyneth Kate Paltrow sa narodila 27. septembra 1972 v Los Angeles. So svetom filmu bola v styku od narodenia – jej mama je herečka Blythe Danner a otec Bruce bol režisérom a producentom. Vyrastala v Santa Monice, no navštevovala aj súkromnú školu v New Yorku a ako tínedžerka strávila rok na výmennom pobyte v Španielsku.
Chvíľu študovala antropológiu na Kalifornskej univerzite, no odtiaľ odišla, aby sa mohla venovať herectvu. Jej brat Jake tiež pokračoval v rodinnej ‚tradícii‘ a stal sa režisérom.
Začiatky v divadle a pred kamerou
Paltrow si herectvo vyskúšala na Divadelnom festivale vo Williamstowne ako 18-ročná. Filmový debut prišiel so snímkou Shout (1991), kde si zahrala po boku Johna Travoltu a Heather Graham a v tom istom roku ju jej krstný otec Steven Spielberg obsadil do svojho filmu Hook.
Prvú dôležitejšiu úlohu získala v dráme Vlastná krv (1993), no skutočne na seba upozornila až ako manželka Davida Millsa v podaní Brada Pitta v mysterióznom krimitrileri Sedem (1995). Krehká blondínka dostala svoju prvú hlavnú úlohu v roku 1996, keď si zahrala v adaptácii románu Jane Austen Emma.
Prelomový Shakespeare a soška Oscara
Aj vďaka chválam kritikov sa jej následne podarilo získať ďalšie výrazné úlohy, napríklad vo filmoch Srdcová sedma (1998), Veľké nádeje (1998), Dokonalá vražda (1998), no predovšetkým v pre jej kariéru prelomovej romantickej dráme Zamilovaný Shakespeare (1998). V nej stvárnila milenku Williama Shakespeara v podaní Josepha Fiennesa.
Chvála sa hrnula zo všetkých strán. “Najlepšia zo všetkého je Gwyneth Paltrow, ktorá konečne hrá v takom oslnivom filme, ako je ona sama,” napísal vtedy magazín Entertainment Weekly. The New York Times jej stvárnenie Violy opísali ako “dych vyrážajúce” a všetkým komplimentom dala za pravdu aj americká Akadémia filmových umení a vied, ktorá Gwyneth ocenila Oscarom.
“Túto rolu by som nedokázala zahrať, keby som nerozumela láske obrovských rozmerov, a za to ďakujem svojej rodine,” povedala vo svojej ďakovnej reči. Tiež získala Screen Actors Guild Award či Zlatý glóbus a magazín People ju zaradil do svojho rebríčka najkrajších ľudí roka. Ako to v prípade oscarových hercov býva, začali sa jej hrnúť ponuky.
Trailer k filmu Zamilovaný Shakespeare
Spolu s Judeom Lawom, Mattom Damonom a Cate Blanchett si zahrala v dráme Talentovaný pán Ripley (1999), Wes Anderson ju obsadil do svojej Takej zvláštnej rodinky (2001) a s jedným z mužov svojho života Benom Affleckom účinkovala v snímke Hore a dole (2001).
Tučnú Rosemary hrala hlavne pre peniaze
Nezvyčajnú úlohu si vyskúšala v romantickej komédii Ťažko zamilovaný (2001), kde hrala obéznu Rosemary a nosila špeciálny oblek, vďaka ktorému inak štíhla herečka vyzerala úplne inak ako zvyčajne. Podobný úspech, ako dosiahla v Zamilovanom Shakespearovi, však neprichádzal a ona sama priznala, že nebola pripravená na tlak a urobila niekoľko zlých rozhodnutí.
Paltrow neskôr vysvetlila, že ponuky delila na dve časti – na tie, ktoré sa jej páčia a tie, vďaka ktorým zarobila veľa peňazí. Spomínaná Taká zvláštna rodinka, životopisný film Sylvia (2003), v ktorom stvárnila slávnu spisovateľku Sylviu Plath, či Dôkaz (2005), kde si zahrala matematičku a dcéru génia v tomto odbore, patrili do prvej kategórie.
Vďaka poslednému menovanému si po siedmich rokoch vyslúžila ďalšiu nomináciu na Zlatý glóbus. Ťažko zamilovaného či dobrodružné sci-fi Svet zajtrajška (2004) si podľa jej slov vybrala pre peniaze.
“Myslím si, že nevýhodou úspechu a výhry Oscara vo veku 26 rokov bolo v mojom prípade to, že som bola pri výbere úloh príliš ľahkovážna. Niektoré z nich by som teraz v žiadnom prípade nevzala,” uviedla.
Hviezdny návrat prišiel s Iron Manom
Herečka sa medzi najžiarivejšie hollywoodske hviezdy vrátila po boku Roberta Downeyho Jr. v akčnom sci-fi Iron Man (2008), kde si zahrala asistentku hlavného protagonistu Tonyho Starka Pepper Potts. Spočiatku pritom váhala, či má úlohu prijať, no presvedčilo ju účinkovanie Downeyho Jr. a režisér Jon Favreau.
Neskôr opísala svoju konverzáciu s predstaviteľom Starka alias Iron Mana. “Robert mi zavolal a povedal: ‘Bude to zábava, bude to skvelé,‘ a potom sa ma opýtal: ‘Nechceš byť konečne vo filme, ktorí si ľudia pozrú?’ Odpovedala som mu: ‘Vau, aké by to asi bolo?’ A mal pravdu. Filmy nemajú byť masturbačným cvičením, máte sa o ne deliť s inými ľuďmi,” uviedla.
Rolu šarmantnej Pepper Potts, ktorej neodolá ani samotný Tony Stark, si zopakovala v Iron Manovi 2 (2010) i snímke Avengers: Pomstitelia (2012), a objaví sa aj v treťom filme o železnom mužovi.
Trailer k filmu Iron Man
Svoj spevácky talent manželka lídra známej britskej kapely Coldplay Chrisa Martina predviedla v hudobnom filme Country Strong (2010), ku ktorému nahrala aj titulnú pieseň či skladbu Coming Home nominovanú na Oscara. V tomto roku dostala i svoju hviezdu na hollywoodskom Chodníku slávy.
Ďalší úspech prišiel s hosťovaním v populárnom seriáli Glee (2009), kde dostala úlohu učiteľky Holly Holliday a opäť si zaspievala niekoľko piesní, napríklad Landslide od Fleetwood Mac či Turning Tables od Adele. Za svoj výkon získala prestížnu cenu Emmy.
Pieseň Turning Tables od Adele v podaní Gwyneth Paltrow
https://www.youtube.com/watch?v=fb_blTYY6sM
Vlani ju diváci mohli vidieť v trileri Nákaza, kde sa opäť stretla so svojím hereckým kolegom z Talentovaného pána Ripleyho Mattom Damonom.
Gwyneth a muži jej života
Paltrow má za sebou vzťahy s niekoľkými známymi mužmi. Ako 24-ročná prijala žiadosť o ruku od jedného z najväčších sexsymbolov súčasnosti Brada Pitta, no po šiestich mesiacoch zásnuby zrušila.
Podľa jej slov ani jeden z nich nebol pripravený na manželstvo a ako neskôr uviedla, cítila sa vinná za to, že Pitta svojou psychickou nevyrovnanosťou zraňovala. “Zmenilo to môj život. Keď sme sa rozišli, niečo sa vo mne navždy zmenilo. Moje srdce sa v ten deň zlomilo a už nikdy nebude rovnaké,” spomínala.
Naučila sa však, že si svoje súkromie musí pred médiami strážiť. Tri roky svojho života prežila s ďalšou hollywoodskou hviezdou Benom Affleckom, s ktorým sa rozišla v roku 2000.
O dva roky neskôr stretla hudobníka a speváka Chrisa Martina v zákulisí koncertu jeho kapely Coldplay. V tom čase Gwyneth prišla o milovaného otca Brucea, ktorý zomrel na rakovinu hrtana a ako sama povedala, Martin pri nej verne stál napriek tomu, že vtedy bola troskou.
„Vzťah s mojím otcom bol pre mňa najdôležitejší v živote. On zomrel a ja som stratila chuť žiť, z ničoho som nemala radosť. Keď som však stretla Chrisa, všetko sa zmenilo. Znova som našla zmysel života,“ povedala hviezda.
Po ročnom vzťahu si ho vzala za manžela a porodila mu dve deti – dievčatko menom Apple a syna Mosesa. Obe dostali nezvyčajné mená – Apple (Jablko) Martinovi evokovalo niečo sladké, celistvé a biblické a Moses (Mojžiš) dostal meno po piesni kapely Coldplay.
Herečka, ktorá po narodení syna trpela popôrodnou depresiou, sa tento rok stala najlepšie obliekajúcou sa ženou podľa magazínu People a ako sama povedala, v štyridsiatke cíti omnoho lepšie, ako na začiatku jej kariéry. „Keď ste na polceste svojím životom, určite sa do popredia dostávajú otázky, no tie sa netýkajú márnomyseľnosti či starnutia. Je to viac o tom, čo som dosiahla, čo ešte chcem dosiahnuť do konca života a akým smerom sa mám uberať. Ale páči sa mi byť staršia. Je pekné, keď už poznáte samých seba a cítite sa pokojnejšie. Okrem toho si myslím, že staršia vyzerám lepšie, ako keď som mala 24. Taká, aká som teraz, sa cítim veľmi pohodlne,“ zhrnula.
Spracované podľa en.wikipedia.org. imdb.com, people.com a archívu agentúry SITA.