BERLÍN 26. júna (WEBNOVINY) – Eurozóna môže pomôcť Grécku s uhrádzaním splatného dlhu v nasledujúcich mesiacoch prostredníctvom peňazí, ktoré sú k dispozícii v súčasnom programe pomoci v prípade, že Grécko požiada o predĺženie súčasného programu o päť mesiacov, teda do novembra. Uvádza sa to v materiáli pripravenom pre ministrov financií eurozóny.
Nevyužité peniaze môžu prepadnúť
Celkový objem finančných prostriedkov, ktoré sú k dispozícii, je 16,3 miliardy eur. Úverový program Grécka sa končí v utorok a nevyužité peniaze prepadnú v prípade, že Atény nepožiadajú o predĺženie programu.
„Prípustné je päťmesačné predĺženie programu,“ uvádza sa v dokumente. Peniaze by Grécko mohlo získať v štyroch tranžiach v závislosti od plnenia stanovených podmienok a reforiem. Prvá tranža vo výške 1,8 miliardy eur by umožnila Grécku uhradiť dlh vo výške 1,6 miliardy eur, ktorý je splatný 30. júna.
Druhá tranža by mohla prísť v polovici júla a mala by mať hodnotu štyri miliardy eur. Jej vyplatenie bude závisieť od predchádzajúcich krokov Grécka. Na obsluhu dlhu by išlo 3,5 miliardy eur. V auguste by nasledovala tranža v hodnote 4,7 miliardy eur. Finálna tranža by prišla v októbri a mala by hodnotu 1,5 miliardy eur.
Grexitom by utrpeli najmä južné štáty
Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz neverí, že Grécko opustí eurozónu. Zároveň očakáva, že dohoda medzi Aténami a veriteľmi sa zrodí v najbližších dňoch. Podľa jeho slov by to mohlo trvať niekoľko dní. Schulz reagoval na otázku nemeckej stanice ARD o tom, či nastane odchod Grécka z eurozóny.
„Nemyslím si to… Verím, že musíme počkať ešte deň, možno dva, no riešenie sa nájde,“ povedal. Zároveň poznamenal, že odchod Grécka z eurozóny by poznačil Španielsko, Portugalsko a Taliansko. „Malo by to dimenzie, o ktorých nechcem ani rozmýšľať, preto… som sa rozhodol skúsiť všetko, aby sme sa vyhli tejto ceste,“ doplnil.
Trváme na svojich návrhoch, tvrdí bankrotujúce Grécko
Banky by odchod Grécka z eurozóny zvládli, myslí si Moody´s
Ministri financií členských štátov eurozóny vo štvrtok prerušili rokovania o riešení gréckej dlhovej krízy a dohodli sa, že v nich budú pokračovať v sobotu. Pre agentúru Reuters to uviedol nemenovaný predstaviteľ eurozóny. Agentúra predtým informovala, že Grécko trvá na svojom návrhu reforiem, ktorý poslalo veriteľom tento týždeň. To signalizuje, že Atény na schôdzke ministrov financií eurozóny a lídrov Európskej únie predkladajú návrhy, ktoré sú v rozpore s predstavami EÚ a MMF.
Merkelová nechcela hovoriť o „pláne B“
O niečo prísnejší pohľad na vec zaujal eurokomisár Günther Oettinger, podľa ktorého bude odchod Grécka z eurozóny, takzvaný Grexit, nevyhnutný, ak sa Atény s veriteľmi na riešení situácie nedohodnú do piatich dní. „Grexit nie je našim cieľom, nebude sa mu však dať vyhnúť, ak sa riešenie nenájde do piatich dní,“ povedal.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová zároveň v piatok uviedla, že rozhodujúce pre vyriešenie gréckej krízy bude sobotné zasadnutie ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup). Podľa jej slov lídri štátov a vlád sa nemôžu zapojiť do detailných rokovaní o gréckych reformách, môžu len nabádať rokujúce strany k dosiahnutiu záverov.
„Hovoríme, nie bez starostlivého uváženia, že toto stretnutie Eurogroup má rozhodujúcu dôležitosť,“ povedala Merkelová s tým, že do úvahy berie to, že zostáva veľmi málo času. Zároveň odmietla špekulovať o prípadnom európskom „pláne B“, ak sobotné rokovania zlyhajú.