BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Situácia v Grécku by výraznejšie problémy pri financovaní dlhu Slovenska znamenať nemala. Konštatuje to šéf štátnej Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity Daniel Bytčánek. Z krátkodobého hľadiska neočakáva dopad na financovanie štátu takmer žiadny, z dlhodobého hľadiska bude podľa neho závisieť od konečného riešenia gréckej krízy.
Ako však dodáva, priemerné náklady financovania štátneho dlhu Slovenska klesajú kontinuálne už niekoľko rokov izolovane od vplyvu problematických krajín. Významný vplyv gréckej krízy na financovanie slovenského štátneho dlhu tak neočakáva ani z dlhodobého hľadiska.
Slovensko patrí k stabilným krajinám
„Slovensko patrí k bezpečným a stabilným krajinám eurozóny. Investori vnímajú Slovensko skôr ako jadrovú krajinu eurozóny, preto sa negatívne správy o vývoji gréckej krízy nepremietajú priamo do prirážok slovenských štátnych dlhopisov,“ uviedol Bytčánek pre agentúru SITA. Samotnú reakciu trhov na výsledky gréckeho referenda považuje šéf ARDAL-u za primeranú a očakávanú.
Významné pohyby na trhoch nepredpokladá ani v prípade nedohody na novom programe pre Grécko, keďže celková situácia je v súčasnosti kvalitatívne iná ako na začiatku problémov Grécka.
„Euroval a ostatné opatrenia pomáhajú tlmiť vplyv Grécka na zvyšok eurozóny, problém je izolovanejší ako napríklad pred tromi rokmi. Spontánna krátkodobá reakcia trhov nemusí byť v súlade s dlhodobejším trendom, ktorý bude nasledovať,“ tvrdí.
Grécku nehrozí žiadna pomoc, Fico odpis dlhu nepodporuje
Gréci majú stále šancu na záchranu, lopta je na ich strane
Lídri gréckych strán vydali vyhlásenie, Tsiprasa podporujú
Grécko splnilo nočnú moru architektov eura, reagoval Kažimír
Gréci v referende povedali jasné 'nie' reformám
Grécky minister financií Varoufakis po referende odstúpil
Európska únia zomiera, tešia sa po referende euroskeptici
Z gréckeho dlhu sa vám zatočí hlava, komu dlhuje najviac?
Slovensko má potreby financovania dlhu pokryté
Faktom však je, že Slovensko má väčšinu potrieb financovania dlhu na tento rok pokrytú už v súčasnosti a do konca roka to zvládne aj bez veľkej novej emisie štátnych dlhopisov.
Predzásobiť sa hotovosťou pre budúci rok sa napriek vhodným trhovým podmienkam nemôže, keďže je limitované ústavnou dlhovou brzdou, podľa ktorej sa aj emisie na vytváranie hotovostnej rezervy započítavajú do dlhových limitov
. „Do konca roka predpokladáme predaj dlhopisov prostredníctvom aukcií približne na úrovni 800 miliónov eur,“ dodal Bytčánek.