Gréci splatili menovemú fondu miliardy, otvorili banky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Grécke banky sú od pondelka zatvorené a v krajine sú v platnosti kontroly kapitálu. Foto: SITA/AP

ATÉNY 20. júla (WEBNOVINY) – Grécko uhradilo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) dlžnú čiastku v sume približne 2 miliardy eur, ktorá bola už po lehote splatnosti. Potvrdil to v pondelok riaditeľ komunikácie MMF Gerry Rice.

Grécko už teda nemá voči MMF dlhy po lehote splatnosti,“ konštatoval . „Ako sme uviedli, fond je pripravený pokračovať v pomoci Grécku v jeho snahe o návrat k finančnej stabilite a ekonomickému rastu,“ dodal.

Predstavitelia gréckeho ministerstva financií uviedli, že ich krajina v pondelok uhrádza aj dlh voči Európskej centrálnej banke (ECB) v sume 4,2 miliardy eur, ktorá zahŕňa istinu a úroky. Zároveň Atény uhrádzajú 500 miliónov eur gréckej centrálnej banke. Krajine sa podarilo minulý týždeň získať preklenovací úver v sume 7,16 miliardy eur od Európskeho finančného a stabilizačného mechanizmu (EFSM). Zároveň sa dohodla na začatí vyjednávaní o treťom programe núdzovej pomoci.

Banky otvorili pobočky

Grécke banky v pondelok po troch týždňoch znova otvorili svoje pobočky, klienti však musia naďalej rátať s mnohými obmedzeniami pri transakciách – vrátane výberov hotovosti.

Gréci zároveň pociťujú zdražovanie mnohých tovarov a služieb v dôsledku zvýšenia dane z pridanej hodnoty, ktoré minulý štvrtok odsúhlasil parlament ako súčasť nového súboru opatrení spojených s čerpaním medzinárodnej finančnej pomoci.

Agentúra AP informovala, že banky v centre Atén otvorili priehradky o 08.00 h (07.00 SELČ), pričom ľudia čakali na vybavenie v usporiadaných radoch. Podľa vládneho dekrétu zverejneného v sobotu pre klientov naďalej platí 60-eurový denný limit na výbery hotovosti; po novom si však túto čiastku môžu vybrať aj v iný deň daného týždňa. V priebehu siedmich dní je tak možný výber do výšky 420 eur.

Banky fungujú s obmedzeniami

Banky naďalej nepreplácajú šeky v hotovosti a nevykonávajú prevody do zahraničia prostredníctvom platobných alebo kreditných kariet. Ďalšie obmedzenia sa vzťahujú na otváranie nových účtov alebo reaktivovanie tzv. spiacich účtov.

Grécke banky boli zatvorené od 29. júna v súvislosti s ukončením druhého programu záchrany tamojšej ekonomiky. Opätovné otvorenie umožnilo štvrtkové rozhodnutie gréckeho parlamentu v prospech dohody o treťom balíku, na čo Európska centrálna banka zvýšila núdzové financovanie gréckych bánk.

Grécke banky znova otvorili pobočky
Foto: SITA/AP

Zvýšenie dane z pridanej hodnoty z 13 na 23 percent, ktoré v Grécku začalo platiť v pondelok ráno, sa vzťahuje napríklad na niektoré druhy mäsa, kávu, čaj, jedlé oleje s výnimkou olivového, kakao, ocot, soľ, kvety, palivové drevo, hnojivá, insekticídy, hygienické utierky alebo prezervatívy.

Rovnaký skok zasiahol poskytovateľov služieb, ako sú reštaurácie a kaviarne, pohrebné služby, taxislužby a vzdelávacie zariadenia. Začiatkom augusta sa tiež očakáva zvyšovanie cestovného vo verejnej doprave.

Grécka prokuratúra vyšetruje spornú privatizáciu

Grécka privatizačná agentúra (HRADF) čelí podozreniam z pochybení pri predaji budov v štátnom vlastníctve. Prokuratúra už proti zodpovedným osobám vzniesla obvinenia. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na súdne zdroje. Vzniknutá škoda má predstavovať viac ako 500 mil. eur.

Kauza sa týka predaja a následného spätného prenájmu 28 budov. Transakciu v objeme 261 mil. uzavrel HRADF v roku 2013 so spoločnosťami Eurobank Properties a Ethniki Pangaia a dokončil ju vlani.

Finančných poradcov v transakcii už prokurátor obvinil zo zanedbania povinnosti a troch bývalých členov predstavenstva privatizačného fondu HRADF stíha pre podozrenie zo sprenevery, uviedli súdne zdroje.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať