Kde a kedy sa zrodila myšlienka napísať životopis kardinála Korca?
Niekedy autor napíše knihu a hľadá vydavateľa, inokedy chce vydavateľ vydať knihu a hľadá autora. V tomto prípade si kniha „našla“ aj vydavateľa, aj autora. Jej potreba tu totiž doslova visela vo vzduchu. Myšlienka sa zrodila niekedy v polovici augusta počas debaty v redakcii vydavateľstva PERFEKT, v ktorej som občas v nejakých kontextoch spomenul niečo zo života alebo tvorby kardinála Korca. O pár dní mi volali, že majú „kacírsku myšlienku“, či by som sa nedal na napísanie jeho životopisu do ich edície Osobnosti Slovenska. Slovo dalo slovo, stretli sme sa, ujasnili si, o čo by asi išlo. Podmienil som to však tým, aby s písaním životopisu súhlasil pán kardinál a aby som o zámere povedal vydavateľstvu LÚČ, ktoré je s kardinálom Korcom nerozlučne späté.
Kedy ste začali, kedy skončili – čo znamená, ako dlho ste ho písali?
Prvú osnovu som si nahodil 23. augusta, mám ju odloženú, na prechádzke lužnými lesmi, tam vždy prichádza inšpirácia. Zrazu akoby bola v mysli hotová, priam sa mi „diktovali“ názvy kapitol, podkapitol a celé texty. Kvôli zdravotným problémom pána kardinála som však mesiac čakal na jeho vyjadrenie a medzitým si zberal materiál, nechával veci v mysli uležať. Začal som písať okolo 20. septembra, kniha išla do tlače 16. októbra, väčšinu som napísal za posledných desať dní, teda rekordne rýchlo. Chceli sme stihnúť možnosť prezentovať knihu na tohoročnej Bibliotéke. Priniesli ju ešte „za horúca“ z tlačiarne rovno na výstavisko 3. novembra. Nebol by som ju však napísal za tri týždne, ak by som nebol tridsať rokov priebežne čítal knihy kardinála Korca a nepoznal ho osobne, ako aj kontext väzenia, ktorý som poznal z rozprávania môjho otca, a kontext tajnej i ponovembrovej Cirkvi, v ktorej som žil. V tom zmysle mi to teda trvalo aj rekordne dlho.
Čo bol hlavný zdroj k napísaniu knihy? Kde ste zbierali materiál na napísanie?
Okrem vlastnej skúsenosti bola hlavným a takmer jediným zdrojom tvorba otca kardinála a dva zborníky, ktoré vyšli pri jeho jubileách, ako aj pár svedectiev z iných kníh. Biografické údaje sú roztrúsené po jeho knižkách, na niečo spomína v známej knihe Od Barbarskej noci, jedna kapitola je aspoň prierezom jeho tvorby, jedna je o jeho pohľade na kňazstvo. To je všetko z čítania jeho tvorby. Dalo by sa oslovovať svedkov a zberať mnohé materiály, ale rozsah a cieľ tejto publikácie to ani neumožňoval. Na každú tému som mal dvadsať normostrán. Snažil som sa priblížiť okolnosti, vytvoriť dej a vložiť do neho niečo z myšlienkového posolstva pána kardinála. Len to najpodstatnejšie a charakteristické, aby si čitateľ vytvoril základný obraz. Nie sú to moje úvahy, je to vlastne vyskladaná mozaika z jeho života a tvorby.
Niekedy autor napíše knihu a hľadá vydavateľa, inokedy chce vydavateľ vydať knihu a hľadá autora. V tomto prípade si kniha „našla“ aj vydavateľa, aj autora.Marián Gavenda
Ako ste spolupracovali s kardinálom Korcom?
Čo sa týka samotnej knihy, stretli sme sa raz, asi na tri hodiny, mal už pripravené svoje knihy, ja otázky. A potom sme si viackrát telefonovali. Mnohé veci či jeho názory a postoje poznám dobre z predchádzajúcich stretnutí s ním. A sám pár kardinál mi poslal podrobnosti o svojej tajnej biskupskej vysviacke, ktoré neboli zatiaľ publikované, ako aj odpovede na niekoľko otázok, ktoré sme uviedli na záver, je to jeho terajší, komplexný pohľad na niektoré dôležité a už historické udalosti, ale aj jeho osobné svedectvo. Keď pán kardinál knihu dostal po zadaní do tlače v pdf formáte v elektronickej podobe, o dva dni mi volal, hovorili sme skoro hodinu a bolo vidieť, že ju pozná takmer doslova, hovoril o najmenších detailoch. Našiel aj pár nepresností, spôsobených ponáhľaním. No som rád, že celkove sa „v nej videl“.
Čo konkrétne predstavuje kniha – iba životopis, alebo aj niečo ďalšie?
Kniha je prvým uceleným životopisom kardinála Korca. On, autor asi osemdesiatich kníh a taká významná osobnosť – ani sa mi nechcelo veriť, že máme taký dlh voči nemu i voči dejinám. Asi je to tým, že najmä jeho materské vydavateľstvo Lúč sa snažilo vydať predovšetkým všetky knihy pána kardinála, a v druhých vydaniach aj v hodnotnom knižnom prevedení. Mal som zámer napísať ucelený životopis od detstva až po súčasnosť, samozrejme v rámci možností rozsahu tejto knihy, písať publicistickým štýlom, teda živo, ale verne protagonistovi. No „medzi riadkami“ je aj viacero názorov, hodnotení, poukázaní napríklad na dôvody jeho mediálneho odstavenia. Jednu kapitolu, ktorú som pôvodne chcel venovať udalostiam tzv. zamatovej revolúcie, som zámerne vynechal. Myslím, že na ňu ešte nedozrel čas a zbytočné polemiky by odpútali od toho podstatného v tejto knihe.
Na Slovensku nechýbajú osobnosti, len o nich nevieme.Marián Gavenda
Čo si od tejto knihy sľubujete ako autor? Čo je jej cieľom?
Dúfam, že každý, kto ju prečíta, si uvedomí, že Slovensku nechýbajú osobnosti, len o nich nevieme. Pre mladšiu generáciu je to aj svedectvo doby. Až zarámovaním aktivít biskupa Korca do kontextu jeho robotníckeho povolania, rizika prenasledovania vynikne v plnom svetle aj jeho tvorba a organizačná činnosť. Myslím, že skúsenosť tajnej formácie i život biskupa – robotníka bola „laboratóriom budúcnosti“ a Cirkev sa bude musieť k tejto skúsenosti vážne vrátiť. Nebolo to len núdzové riešenie, ale dielňa Prozreteľnosti, to sú napríklad súvislosti, na ktoré sa pokúšam poukázať. A vzhľadom na šírenú mienku o Cirkvi a bohatstve a údajnom pohodlnom živote jej predstaviteľov je to konkrétne a veľmi výrečné svedectvo. Čo je cieľom? Aby kniha vyvolala záujem o literárne a životné svedectvo kardinála Korca. Priblížiť ho aj civilnej čitateľskej obci. A ako autora ma úprimne poteší, ak táto kniha vyprovokuje niekoho napísať lepšiu, podrobnejšiu, ucelenejšiu.
TK KBS