BRATISLAVA 29. septembra (WEBNOVINY) – Poslanec NR SR za SDKÚ-DS Pavol Frešo si zrejme obľúbil pozíciu fiktívneho riešiteľa všetkých problémov ľudstva, no doposiaľ ani jediným krokom, informáciou, reálne neprispel k riešeniu emisií ani iných problematických zmlúv. Uviedol to hovorca podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča Michal Kaliňák v reakcii na dnešnú tlačovú besedu SDKÚ-DS, kde Frešo kritizoval postup Čaploviča pri riešení kauzy okolo predaja emisných kvót. „Ak má pán poslanec dôkazy, tak nech o nich len nerozpráva, ale nech ich predloží. Podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič dal takúto ponuku poslancovi a k tomuto kroku vyzval každého, kto disponuje konkrétnymi dôkazmi,“ uviedol Čaplovičov hovorca. Ako ďalej dodal, vicepremiér žiada Freša, aby prestal pri vedení svojej volebnej kampane o post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja zavádzať, klamať verejnosť. „Vicepremiér Dušan Čaplovič vždy rešpektoval práva poslancov parlamentu na kontroly výkonnej moci, ale odmieta byť súčasťou samozvaných politických hier,“ uviedol Kaliňák.
Podpredseda vlády zodpovedný za ministerstvo životného prostredia Dušan Čaplovič odmietol poslanecký prieskum v rezorte, ktorý Smer-SD prevzal od SNS. Poslanec za SDKÚ-DS Pavol Frešo dnes označil odmietnutie poslaneckej kontroly za vrchol ignorancie a popretie základných princípov parlamentnej demokracie, kde parlament zo zákona kontroluje vládu. Situácia na ministerstve je za Čaploviča ešte horšia ako za Jána Chrbeta, zdôraznil Frešo na tlačovej besede. Chrbet nemal problém otvoriť dvere poslancom a poskytnúť im dokumenty, kým sa začala kauza emisie.
Podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš na zdokumentovaných kauzách súčasnej vlády poukázal na jednoznačnú zodpovednosť Smeru-SD Roberta Fica za rozkrádanie verejných zdrojov. Stránku ukradli.sk doplnila najsilnejšia opozičná strana o hitparádu podielu vládnych strán a rezortov na kradnutí. Smer sa na kauzách podieľal 82,1 percenta, SNS 16,2 percenta a HZDS 1,7%. Najviac peňazí zmizlo na ministerstve dopravy, napríklad aj v mýtnom tendri, a to 36,6 miliardy korún. Ministerstvo životného prostredia skončilo druhé s 13,5 miliardy a ministerstvo práce za ním s 12,5 miliardy.
SDKÚ-DS oznámilo, že bude naďalej sledovať plytvanie vlády a prinesie aj dosiaľ nezverejnené kauzy, ktoré teraz preveruje. Suma, ktorá zmizla v pochybných tendroch, obstarávaniach a ďalších kauzách, sa podľa SDKÚ-DS vyšplhala na 88 miliárd korún, čo je takmer tri miliardy eur.
SITA