- aktualizované 16. apríla 16:10
PARÍŽ 16. apríla (WebNoviny.sk) – Organ, ktorý sa nachádza v parížskej katedrále Notre-Dame, je po pondelkovom zničujúcom požiari neporušený, uviedol zástupca parížskej starostky Emmanuel Gregoire.
Je to pritom jeden z najznámejších a najväčších organov na svete, ktorý sa pýši asi osemtisíc píšťalami. V tridsiatych rokoch 18. storočia ho zhotovil Francois Thierry.
Plán na ochranu pokladov
Gregoire v utorok pre televíziu BFMTV uviedol, že rýchlo a úspešne aktivovali plán na ochranu pokladov katedrály. Vyjadril tiež „enormnú úľavu“ nad záchranou takých cenností akou je napríklad domnelá Kristova tŕňová koruna. V bezpečí je aj rúcho svätého Ľudovíta a prežilo aj rozetové vitrážové okno na severnej fasáde.
Video+foto: Mohutný požiar zničil Notre Dame v Paríži, konštrukciu katedrály zachránili (aktualizované)
Parížski hasiči medzičasom oznámili, že požiar sa v utorok po takmer deviatich hodinách podarilo úplne uhasiť. Oheň však napriek ich snahe zachvátil ikonickú štíhlu vežu v strede budovy. Veža, ktorá sa týčila do výšky 96 metrov, sa následne zrútila, podobne ako strecha katedrály a časť klenby.
Zachrániť sa podarilo fasádu, dve hlavné zvonové veže a kamennú konštrukciu stavby. Fotografiu zachránených cenných predmetov zverejnila na Twitteri parížska starostka Anne Hidalgová.
Des pièces majeures du trésor de #NotreDame sont désormais en sécurité à l’Hôtel de Ville de Paris.
Merci à @Anne_Hidalgo, à @cgirard et à tous les personnels de la mairie de Paris pour leur exceptionnelle réactivité. pic.twitter.com/AWesZZW0CP
— Franck Riester (@franckriester) 15. apríla 2019
Merci aux @PompiersParis, aux policiers et aux agents municipaux qui ont réalisé ce soir une formidable chaîne humaine pour sauver les œuvres de #NotreDame. La couronne d’épines, la tunique de Saint Louis et plusieurs autres œuvres majeures sont à présent en lieu sûr. pic.twitter.com/cbrGWCbL2N
— Anne Hidalgo (@Anne_Hidalgo) 15. apríla 2019
Požiar vypukol na streche
Parížsky prokurátor Rémy Heitz vyhlásil, že vyšetrovatelia pracujú s predpokladom, že požiar bola nehoda a zatiaľ neexistujú dôkazy, že príčinou požiaru bolo podpaľačstvo. Ako tiež uviedol, vyšetrovanie bude „dlhé a komplexné“.
Foto: Pozrite si, ako slávnu katedrálu Notre Dame v Paríži zničil požiar
Podľa Heitza na vyšetrovaní požiaru pracuje 50 vyšetrovateľov, ktorí budú vypočúvať robotníkov z piatich spoločností najatých na renováciu strechy katedrály. Práve na streche, ktorú pred požiarom renovovali, oheň vypukol.
K zbierke sa chce pridať aj Kiska
Prezident Andrej Kiska poslal do Francúzska sústrastný telegram a chce sa pridať k národnej zbierke na obnovu katedrály. Informoval o tom na svojom facebooku.
„Skaza katedrály Notre-Dame pri požiari je národná tragédia, ktorá zasiahla nielen Francúzov, ale celú Európu, celý svet. Je to akoby zomreli milióny príbehov nás všetkých, ktorí sme sa toho posvätného miesta mohli dotknúť,“ napísal Kiska.
Miliardári sľubujú veľké sumy na obnovu Notre-Dame, Arnaultovci dajú 200 miliónov eur
Dodal, že Notre-Dame začali stavať pred vyše 800 rokmi a dnes už je príbeh katedrály večný. „Verím, že čoskoro nás o tom Francúzi presvedčia – že katedrála Notre-Dame bude znova stáť v plnej kráse. Rád sa pridám k národnej zbierke, ktorú vyhlásil prezident Emmanuel Macron,“ dodal.
Slovenská ministerka kultúra Ľubica Laššáková vyhlásila, že požiar je veľkou ranou nielen pre Francúzsko. „Katedrála Notre-Dame je historickým symbolom celej Európy. Pred pár týždňami som navštívila Paríž a mala som možnosť pozrieť si aj viaceré historické skvosty. O to smutnejšie som sledovala obrovské plamene, ktoré pohltili katedrálu Notre-Dame,“ podotkla.
Dodala, že osobne vyjadrila podporu francúzskemu ministrovi kultúry Franckovi Riesterovi a ponúkla mu pomoc v rámci možností a odborných kapacít. Agentúru SITA o tom informoval Peter Mäsiar z komunikačného odboru kancelárie ministerky kultúry.
Pellegrini nechce robiť lacné gestá
Slovensko v súvislosti s požiarom v parížskej katedrále Notre-Dame počká na to, ako sa celej veci zhostí samotné Francúzsko a tam, kde budeme môcť pomôcť, pomôžeme. Uviedol to v utorok pre médiá predseda vlády Peter Pellegrini s tým, že by sa nerád zapájal do pretekov v tom, ktorá krajina pomôže viac alebo menej.
„Nerád by som v utorok robil nejaké lacné gestá a ohlasoval, že pošleme takú alebo onakú sumu,“ vyhlásil premiér s tým, že Slovensko pomôže, ak si to bude Francúzsko želať. „Nebudem teraz z toho robiť reklamu a robiť nejakú lacnú kampaň,“ povedal.
„Férovosť prístupu nabáda k zdržanlivosti, aby sme dokonca možno neurazili protistranu, že tým prejavujeme nedôveru, že sú schopní sami sa o ten problém postarať. Predsa len ide o svetovú veľmoc, ktorá sa asi s takýmito problémami vyrovnať vie,“ dodal Pellegrini.