Video: Macron prisľúbil obnoviť Notre Dame, vyzval na medzinárodnú pomoc a ocenil aj odvahu hasičov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Katedrála Notre Dame, Paríž, požiar
Požiar Katedrály Notre Dame v Paríži. 15. apríl 2019 Foto: SITA/AP.

PARÍŽ 16. apríla (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil obnoviť katedrálu Notre-Dame v Paríži, ktorú v pondelok zachvátil a ťažko poškodil požiar.

Najhoršie sa podarilo zažehnať, hoci boj sme ešte nevyhrali,“ uviedol prezident. Zároveň vyzval na medzinárodnú pomoc pri opätovnej výstavbe zničených častí pamiatky.

Ocenil aj odvahu hasičov

Prezident povedal, že v utorok sa začne finančná zbierka, ktorá má záchranu podporiť a vyzval tiež „najväčšie talenty“ sveta, aby pri obnove pomohli.

Macron zároveň ocenil „odvahu“ a „veľkú profesionalitu“ hasičov za to, že sa im podarilo zachrániť fasádu a dve hlavné veže od zničenia.

Pri požiari sa zrútila ikonická veža

Masívny požiar, ktorý najprv bolo vidno len v časti katedrály, sa postupne rozšíril do celého objektu. Na mieste proti nemu bojovalo podľa agentúry AP vyše 400 hasičov. Oheň napriek ich snahe zachvátil aj ikonickú vežu v strede budovy.

Veža, ktorá sa týčila do výšky 96 metrov, sa následne zrútila, podobne ako strecha katedrály. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, podľa médií by však mohol súvisieť s renovačnými prácami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel Macron