BREZOVÁ POD BRADLOM 4. mája (WebNoviny.sk) – Slovenská republika má podľa prezidenta Andreja Kisku obrovské šťastie, že sa môže oprieť o odkaz Milana Rastislava Štefánika.
Odkaz milovať svoju vlasť, vedieť pre ušľachtilé ciele a prospech svojho národa získať spojencov, ale aj myslieť a konať pre dobro vlasti, ale aj pre celé ľudstvo.
Prezident Kiska to povedal na celonárodnej spomienkovej slávnosti, ktorá sa za účasti najvyšších ústavných činiteľov a tisícok ľudí konala na Bradle pri príležitosti 100. výročia od Štefánikovej tragickej smrti. Podotkol tiež, že Štefánik mal okrem mnohých schopností v sebe aj oheň a vášeň, nezlomnú vôľu a nepoznal slová „nedá sa“.
Danko označil generála za syna národa
Spomienkovú slávnosť na Bradle otvoril prelet stíhacích a dopravných lietadiel zo Slovenska, Českej republiky, Francúzska a Talianska, teda krajín, ktoré sú spojené so životom Štefánika.
Vence na mohyle, kde je pochovaný Milan Rastislav Štefánik, položili prezident Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda vlády Peter Pellegrini, členovia vlády, predstavitelia okolitých samospráv a ďalší účastníci spomienky.
Foto: Na slávnosti v Brezovej pod Bradlom pútal pozornosť aj dvojník Milana Rastislava Štefánika
Andrej Danko generála Štefánika označil za veľkého syna slovenského národa, ktorý svojim životom a dielom položil základy modernej štátnosti.
„Jeho činy sú inšpirujúce aj pre súčasné generácie Slovákov. Štefánikov odkaz si berme k srdcu pri každodennej práci. Milan Rastislav oslovuje každého pre svoju lásku k vlasti, ktorú dokázal naplniť veľkými činmi,“ dodal predseda parlamentu.
Pellegrini vyzdvihol jeho vôľu
Aj keď rečníci na Bradle nešetrili superlatívmi v súvislosti s politikom, diplomatom, vedcom a vojakom Štefánikom, premiér Peter Pellegrini povedal, že aj keď je nesporne súčasťou panteónu našich najväčších osobností, nebol žiadny nadčlovek.
V Košariskách odhalili maketu mohyly Milana Rastislava Štefánika, má aj texty v Braillovom písme
Aj on podľa neho celý život zápasil v súbojoch, ktoré vychádzali z ľudskej nedokonalosti a potýkal sa aj s neúspechmi.
„Najdôležitejšie na týchto zápasoch bolo, že ich nikdy nevzdal. Po každom páde sa znova a znova postavil a neúnavne bojoval ďalej. Jeho vôľa zvíťazila nad slabosťami,“ povedal Pellegrini.
Okolnosti havárie sú stále neobjasnené
Súčasťou celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia od tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika bolo okrem oficiálnej časti na Bradle aj množstvo ďalších podujatí v Brezovej pod Bradlom a susedných obciach Košariská a Priepasné.
Štefánikovi sa 4. mája 1919 stal osudným návrat do rodnej vlasti. V tento deň nastúpil na letisku v Taliansku do lietadla Caproni 450. Cieľom cesty bolo letisko vo Vajnoroch pri Bratislave. Lietadlo však nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle boli na mieste mŕtvi.
Okolnosti havárie talianskeho bombardovacieho lietadla Caproni 450, v ktorom zahynul generál Štefánik a traja členovia posádky, zostali dodnes neobjasnené. Milan Rastislav Štefánik je pochovaný v mohyle na Bradle nad svojou rodnou obcou.