ZÜRICH 1. júna (WEBNOVINY) – Prezidentom Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) zostal aj po stredajšom kongrese vrcholnej inštancie najpopulárnejšieho športu Sepp Blatter, Švajčiar nemal protikandidáta a voľba teda mala iba formálny charakter. V sobotu v noci náhle odstúpil jeho jediný rival v boji o tento post Katarčan Mohamed bin Hammam. Po dramatickom týždni plnom kontroberzie a sporov týkajúcich sa kandidatúry Blattera bez účasti oponenta Bin Hammama privítali hlasujúci starnového prezidenta potleskom. „Teraz nasmerujeme loď FIFA na správnu trasu do čistých a transparentných vôd. Budeme na to potrebovať nejaký čas, nedá sa to spraviť zo dňa na deň. Je to pre mňa nová výzva a ja ju prijímam,“ povedal po znovuzvolení Blatter, ktorého kandidatúru podporilo 186 z 203 hlasujúcich.
Blattera podporilo celkovo 186 hlasujúcich, pričom Medzinárodná futbalová federácia má 203 členských subjektov. S exekutívou FIFA sa rozlúčili Dr. Čung Moon-Džun, Jundži Ogura, Geoffrey Thompson a Franz Beckenbauer, ktorých nahradili Princ Ali Ibn Hussein, David Čung, Jim Boyce, Vernon Manilal Fernando, Mohamed Raouraoua a Theo Zwanziger. Na 61. kongrese odznelo viacero prezentácii, o lekárskych perspektívach sa referovalo v paneloch „11+“ a „11 pre zdravie“, Franz Beckenbauer informoval delegátov o reformných novovytvorenej špeciálnej komisie pri Medzinárodnej futbalovej federácii, ktorej cieľom je zatraktívniť majstrovstvá sveta 2014. Generálny sekretár FIFA Jérome Valcke kládol dôraz na program „Futbal pre nádej“, ktorého cieľom je upriamiť pozornosť na firemnú a spoločenskú zodpovednosť. Centrálnymi bodmi programu boli aj prezentácie o histórii futbalu pod názvom „Nádherná hra a jej rozvoj“ a pripomenutie si lanského šampionátu „Prvé majstrovstvá sveta FIFA na africkej pôde.“ Účastníci kongresu sa taktiež oboznámili s ekonomickou bilanciou FIFA za rok 2010 a fungovaním elektronického systému registrácie transferov hráčov.
Víziu Seppa Blattera podporil i Slovenský futbalový zväz reprezentovaný na kongrese jeho prezidentom Jánom Kováčikom, ktorý pre agentúru SITA povedal: „Bez ohľadu na odstúpenie Mohameda bin Hammama sme boli rozhodnutí podporiť Seppa Blattera. Predovšetkým na základe ekonomických výsledkov FIFA. Jednoznačne vidíme pozitívny progres, pod jeho vedením sa pre futbal urobilo naozaj veľa.“
Sedemdesiatpäťročný funkcionár, vzdelaním ekonóm, prisľúbil rozsiahle reformy vrátane zmeny politiky prideľovania majstrovstiev sveta. Podľa Blattera by bolo dobré, ak by sa dejiská svetového šampionátu vyberali podobne, ako Medzinárodný olympijský výbor (MOV) udeľuje právo zorganizovať olympijské hry. Taktiež by mala vzniknúť špeciálna komisia, ktorá bude dohliadať na prácu FIFA. Blatter nenechal nič na náhodu a ešte v apríli poslal všetkým 208 členským federáciám list, v ktorom ich vyzval, aby pri voľbe prvého muža vrcholného futbalového orgánu 1. júna odmietli revolúciu a dali prednosť stabilite, ktorú im zaručí jeho opätovné zvolenie. Šéf FIFA orodoval za „stabilitu, kontinuitu a spoľahlivosť“ v čase celosvetových politických a ekonomických turbulencií. Blatter chce medzi členské krajiny FIFA rozdeliť 1 miliardu amerických dolárov na rozvojové projekty a vyriešiť problémy „korupcie, podvodov a dopingu“.
Protikandidáta nemal Blatter ani pri ostatnej voľbe šéfa FIFA, aktuálnu kampaň ale poznačili podozrenia z korupcie a rozsiahlej konšpirácie. Nekalé praktiky sa mali údajne použiť pri voľbe dejísk svetových šampionátov v rokoch 2018 a 2022, podplácaním si mal podporu zabezpečovať aj Blatterov reformne naladený vyzývateľ Bin Hammam. Deprimovaný Katarčan napokon svoj boj vzdal pred finále.
„Rozhodol som sa kandidovať na post prezidenta FIFA s cieľom zmeniť fungovanie organizácie. Okolnosti, ktoré sa udiali v ostatných týždňoch, ma ale veľmi zranili a znechutili. Dotkli sa ma po profesionálnej i osobnej stránke,“ uviedol 61-ročný Bin Hammam, ktorý je prezidentom Ázijskej futbalovej konfederácie, a pokračoval: „Je pre mňa veľmi smutné, že moje trvanie na reformných princípoch malo obrovskú cenu, a síce reputáciu FIFA. Nebol to môj zámer a je to neakceptovateľné. Z týchto dôvodov sťahujem svoju kandidatúru na post prezidenta federácie.“ Bin Hammama napokon ani nepustili na stredajší kongres.
Blatter je predsedom najväčšej futbalovej organizácie od júna 1998, keď vo funkcii vystriedal Joaa Havelangea, ktorý tento post zastával od roku 1974. Švajčiara, ktorý je 8. prezidentom FIFA, potvrdili vo funkcii aj kongresy v Soule (2002), Dauhe (2003) a Sydney (2007). Rodák z mesta Visp sa nechal počuť, že štvrté funkčné obdobie bude jeho posledným a od roku 2015 by teda futbalový svet mal mať nového lídra. „Mám motiváciu, skúsenosti, nápady aj energiu nevyhnutnú pre dokončenie mojej misie,“ uviedol Blatter, samozvaný „kapitán schopný riešiť problémy“, ktorý sa opätovne označil za pilier stability v neistom období: „Myslel som si, že žijeme vo svete, ktorý je férový, plný rešpektu a disciplíny. Žiaľ, musím povedať, že som sa mýlil. Naša povestná pyramída FIFA sa otriasa už v základoch a je v nebezpečenstve.“
Vizitka prezidenta Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Seppa Blattera, ktorého stredajší kongres organizácie formálne potvrdil vo funkcii:
Joseph Sepp Blatter
dátum a miesto narodenia: 10. marca 1936, Visp, kantón Valais (Švaj.)
materinský jazyk: nemčina
ďalšie jazyky: francúzština, angličtina, španielčina, taliančina
rezidencia: Zürich (Švaj.)
rodinný stav: rozvedený, jedno dieťa – Corinne
vzdelanie: Titul z ekonómie na univerzite v Lausanne
aktuálna funkcia: prezident FIFA (od roku 1998)
predchádzajúce funkcie vo FIFA: technický riaditeľ (1975 – 1981), generálny sekretár (1981 – 1998)
ďalšia kariéra: bývalý amatérsky futbalista (1948 – 1971), bývalý člen vedenia futbalového klubu FC Xamax Neuchatel (1970 – 1975), člen Klubu Panathlon (spoločnosť športových novinárov), člen Švajčiarskej asociácie športových žurnalistov (od roku 1956), člen Medzinárodného olympijského výboru (od roku 1999)
Zaujímavosti:
* Blatter je ôsmym prezidentom FIFA, spolu so Stanleym Rousom mu s 13 rokmi vo funkcii patrí tretia priečka v dlhovekosti
* Švajčiarovým krédom je výrok: „Futbal pre všetkých, všetko pre futbal“
* Pôjde o štvrté Blatterovo funkčné obdobie, ktoré by ale malo byť jeho posledným
* Po sobotňajšom odstúpení Katarčana Mohameda bin Hammama nemal Sepp Blatter protikandidáta
* Zmeny v pravidlách počas Blatterovho funkčného obdobia: v play-off zápasoch na medzinárodných turnajoch nahradil tzv. zlatý gól automaticky znamenajúci víťazstvo tzv. strieborný (od ME 2004), ktorý sám o sebe ešte neimplikuje úspech daného tímu; od roku 2002 nemá majster sveta vopred garantovanú účasť na ďalšom šampionáte; národné asociácie musia s okamžitým efektom potrestať vylúčených hráčov, rozhodnutie arbitra je vnímané ako finálne; od roku 2004 musia hráči počítať s kartovým trestom za vyzlečenie si dresu počas hry; v roku 2007 sa stanovil maximálny limit v súvislosti s nadmorskou výškou pre medzištátne zápasy, najprv bola hraničnou výška 2500 metrov nad morom, neskôr sa s ohľadom na reprezentáciu Bolívie upravila na 3000 metrov.
* Hlavné body Blatterovej kandidatúry: Švajčiar prisľúbil rozsiahle reformy vrátane zmeny politiky prideľovania majstrovstiev sveta. Podľa Blattera by bolo dobré, ak by sa dejiská svetového šampionátu vyberali podobne, ako Medzinárodný olympijský výbor (MOV) udeľuje právo zorganizovať olympijské hry. Taktiež by mala vzniknúť špeciálna komisia, ktorá bude dohliadať na prácu FIFA.
* Blatter nenechal nič na náhodu a ešte v apríli poslal všetkým 208 členským federáciám list, v ktorom ich vyzval, aby pri voľbe prvého muža vrcholného futbalového orgánu 1. júna odmietli revolúciu a dali prednosť stabilite, ktorú im zaručí jeho opätovné zvolenie. Šéf FIFA orodoval za „stabilitu, kontinuitu a spoľahlivosť“ v čase celosvetových politických a ekonomických turbulencií. Blatter chce medzi členské krajiny FIFA rozdeliť 1 miliardu amerických dolárov na rozvojové projekty a vyriešiť problémy „korupcie, podvodov a dopingu“.
* Až päť z predošlých siedmych šéfov FIFA skonalo počas výkonu funkcie
Prehľad prezidentov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) a dĺžky ich mandátu:
Robert Guérin (Fr.) 1904 – 1906
Daniel Burley Woolfall (Angl.) 1906 – 1918
Jules Rimet (Fr.) 1921 – 1954
Rodolphe Seeldrayers (Belg.) 1954 – 1955
Arthur Drewry (Angl.) 1955 – 1961
Stanley Rous (Angl.) 1961 – 1974
Joao Havelange (Braz.) 1974 – 1998
Sepp Blatter (Švajč.) 1998 – súčasnosť.
FIFA zamietla návrh na zmenu medzinárodných pravidiel
Členovia Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v stredu odmietli návrh Spojených arabských emirátov zmeniť medzinárodné pravidlá tak, aby hráči mohli meniť reprezentovať novú krajinu už po troch rokoch trvalého pobytu. „Pomohlo by to menším krajinám kvalifikovať sa na majstrovstvá sveta,“ obhajoval návrh Mohamed al-Rumaithi, šéf futbalovej federácie SAE. Návrh na skrátenie doby z pôvodných piatich rokov na tri bol zamietli, keďže s ním súhlasilo iba 42 hlasujúcich zástupcov zväzov, proti bolo až 153 hlasujúcich. V roku 2008 FIFA zvýšila potrebnú dobu pobytu z dvoch na päť rokov.
Šéf Ázijskej futbalovej federácie nemôže na kongres FIFA
Prezidentovi Ázijskej futbalovej federácie Mohamedovi bin Hammamovi neumožnili prístup na rokovanie stredajšieho kongresu FIFA. Bin Hammam to uvádza vo svojom stanovisku.
Šesťdesiatdvaročnému Katarčanovi, ktorý bol ešte do soboty jediným protikandidátom súčasného prezidenta FIFA Seppa Blattera, pozastavila etická komisia FIFA činnosť do ukončenia vyšetrovania korupčných podozrení.
„Som veľmi sklamaný a smutný z toho, čo sa prihodilo v posledných dňoch. Nikdy neprijmem, aby moje meno a moja povesť utrpeli ujmu. Budem bojovať za svoje práva,“ konštatuje sa v Bin Hammamovom stanovisku.
Voľby prezidenta FIFA sa napokon uskutočnia podľa plánu
Delegáti 61. kongresu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) v stredu odmietli návrh Angličanov na odloženie voľby prezidenta. Hlasovanie o osobe šéfa organizácie sa teda uskutoční podľa pôvodného plánu v stredu. Ako je známe, jediným kandidátom na spomenutú funkciu je Sepp Blatter, ktorý stojí na čele FIFA od roku 1998.