BUDAPEŠŤ 20. decembra (WEBNOVINY) – Maďarsko upravilo sporný návrh zákona o centrálnej banke a zapracovalo doň takmer všetky pripomienky Európskej centrálnej banky (ECB).
Vyhlásil to utorok poslanec vládnej strany Fidesz a predseda parlamentného výboru pre hospodársku politiku Antal Rogan.
Zákon však aj po zmenách obsahuje ustanovenia o zvýšení počtu členov rady pre menovú politiku centrálnej banky, ako aj o právomoci predsedu vlády menovať jej nového viceguvernéra, ktoré ECB ostro kritizovala.
Pôvodný návrh viedol minulý týždeň k tomu, že Medzinárodný menový fond (MMF) a EÚ pozastavili neformálne rozhovory o preventívnom úverovom programe pre Maďarsko.
Obhajoba návrhov
Predstaviteľ strany Fidesz obhajoval sporné návrhy tým, že rozšírenie rady pre menovú politiku a nominácia nového viceguvernéra zabezpečí „kontinuitu“ po tom, čo v roku 2013 vyprší mandát súčasného guvernéra Andrasa Simora a jeho dvoch viceguvernérov.
Poslanec Antal Rogan v parlamente zároveň potvrdil, že Fidesz chce osobitným dodatkom zakotviť do ústavy možnosť zlúčenia centrálnej banky s úradom pre finančný dohľad v budúcnosti. Zdôraznil však, že to neznamená snahu o okamžité zlúčenie oboch inštitúcií. „Verím, že je dôležité aby maďarský parlament mal túto možnosť, chcem ale zdôrazniť, že nenavrhneme okamžité využitie tejto možnosti,“ povedal Rogan.
Barroso žiadal zákon stiahnuť
Šéf európskej komisie Jose Manuel Barroso požiadal maďarského premiéra Viktora Orbána, aby stiahol navrhovanú legislatívu, ktorá by mohla ohroziť nezávislosť maďarskej centrálnej banky.
Barroso Orbánovi dôrazne odporučil, aby stiahol návrhy dvoch zásadných zákonov z rokovania parlamentu. Kritici zákonov hovoria, že sú nastavené tak, aby obmedzili kompetencie guvernéra a zvýšili vplyv parlamentu na určovanie úrokových sadzieb.
Strata nezávislosti banky
Medzinárodne uznávaný guvernér maďarskej centrálnej banky Andras Simor minulý týždeň povedal, že prijatie týchto zákonov by znamenalo, že vláda úplne prevezme úlohy centrálnej banky. Podľa jeho slov sa definitívna strata nezávislosti centrálnej banky tak nebezpečne priblížila.
Nový zákon o centrálnej banke mal umožniť predsedovi vlády menovať tretieho viceguvernéra a oslabiť tak postavenie guvernéra.
Simor uviedol, že zváženie si vyžaduje časť zákona, ktorá hovorí o menovaní a počte členov výboru pre menovú politiku, ako aj o úlohe guvernéra v rade pre rozpočet. Sporný je aj počet viceguvernérov.
Zlúčenie banky s úradom
Okrem toho v samostatnom zákone maďarská vláda navrhuje zlúčenie centrálnej banky s maďarským úradom pre dohľad nad finančným trhom. Vláda by tak získala možnosť jednoduchšie odvolať Simora z postu guvernéra a menovať ho za viceprezidenta novovzniknutej inštitúcie.