VALTICE 12. mája (WEBNOVINY) – Česká a slovenská vláda v utorok spoločne rokujú v juhomoravskom zámku Valtice. Ide o tretie spoločné rokovanie kabinetov, tradícia vznikla v októbri v roku 2012, pár týždňov pred 20. výročím vzniku samostatných štátov.
Hlavnými témami rokovaní sú júnové zasadnutie Európskej rady v Bruseli, energetická politika, medzinárodná bezpečnosť a migrácia, cezhraničná dopravná infraštruktúra, spolupráca v oblasti obrany, čerpanie európskych fondov, ako aj stredoeurópska regionálna spolupráca. Vlády rokujú spoločne, premiéri a ministri sa následne stretnú aj na bilaterálnych rokovaniach.
Premiéri vyzdvihli vzájomné vzťahy krajín
Obaja premiéri na úvod rokovania vlády vyzdvihli nadštandardnosť našich vzťahov. Slovenský premiér Robert Fico zdôraznil, že dôkazom našich nadštandardných vzťahov je aj česká pomoc Slovákom, po zemetrasení v Nepále. České lietadlo ich z postihnutej oblasti priviezlo do Bratislavy. Bolo to gesto skutočného priateľstva a vážime si to, konštatoval slovenský premiér.
Zároveň ocenil spoluprácu českej strany pri poskytovaní slovenskej pomoci v tretích krajinách a ústretovosť pri vydávaní víz za SR, kde nemá Slovensko zastúpenie „Tieto pozitívne skúsenosti nás vedú k tomu, aby sme do budúcnosti premysleli mechanizmy koordinácie humanitárnej a rozvojovej pomoci, ktoré poskytujú oba štáty,“ dodal Fico.
Jazyk susedného národa mládež neovláda, pripomenul Fico
Premiér Fico sa domnieva, že je potrebné podporovať aktivity predovšetkým verejnoprávnych médií, ale aj národných kultúrnych inštitúcií zameraných na osvojovanie si slovenčiny v Čechách a na Morave a češtiny na Slovensku. Zdôraznil to v utorok na úvod rokovania slovenskej a českej vlády vo Valticiach na Morave. Schopnosť porozumieť hovorenému a písanému slovu susedného národa už nie je celkom prirodzená pre generáciu dvadsiatnikov a tínedžerov.
Nemôžeme sa spoliehať na občasné súťaže komerčných televízii, v ktorých paralelne zaznieva slovenčina a čeština, zdôraznil Fico. Bola by škoda, keby sa blízkosť a porozumenie jazykov v budúcich rokoch začali vytrácať, dodal. Slovenský premiér vidí v tejto súvislosti priestor na spoluprácu hlavne medzi ministerstvami školstva a kultúry.
Dobrým príkladom pretrvávajúceho porozumenia sú podľa Fica slovenskí študenti na českých univerzitách a naopak. Označil za veľmi dôležité, že nedávno došlo k výmene ratifikačných listín k zmluve medzi Slovenskou a Českou republikou o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní. Tento krok priniesol úľavu veľkej časti slovenských študentov študujúcich v Čechách, ale aj naopak, dodal.
Vlády nechcú zasadať v hlavných mestách
Prvé spoločné rokovanie vlád sa uskutočnilo v roku 2012, a to súčasne v Uherskom Hradišti a v Trenčíne. Rokovanie sa uskutočnilo pár týždňov pred 20. výročím vzniku samostatných štátov a symbolicky 29. októbra, teda deň po štátnom sviatku v Česku a pamätnom dni na Slovensku. Vtedajší premiéri Slovenska a Česka Robert Fico a Petr Nečas sa dohodli, že spoločné rokovania vlád budú pokračovať.
Kabinety by sa mali stretávať raz ročne, v hosťovaní sa krajiny budú striedať a miestom rokovania majú byť iné ako hlavné mestá krajín. Na prvom rokovaní vlád SR a ČR sa hovorilo aj o spoločnom postupe pri ochrane národných záujmov oboch republík v oblasti jadrovej energetiky, o pretrvávajúcom záujme Českej republiky o spoločný podnik v oblasti nákladnej železničnej dopravy a o otázkach spolupráce v armáde.
Druhé spoločné rokovanie bolo v apríli 2014 v Skalici. Toto rokovanie slovenský premiér Robert Fico označil za inventúru vzťahov medzi Slovenskou a Českou republikou. Premiéri aj jednotliví ministri podľa neho prešli základnú slovensko–českú agendu a priority. Obe vlády sa vtedy zhodli na koordinovanom postupe pri výstavbe ďalších cestných spojení. Ministri obrany podpísali memorandum o spolupráci špeciálnych jednotiek, dokument o vzájomnej spolupráci podpísali aj ministri zahraničných vecí.