FICO: Vláda je zodpovedná za dôsledky zákona o občianstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Zľava: Predseda strany Smer-SD Robert Fico a podpredseda Smer-SD Peter Kažimír počas tlačovej besedy o novele zákona o štátnom občianstve a novele zákona o dani z príjmov so zameraním na sociálne bývanie. Bratislava, 24. marec 2011. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 24. marca (WEBNOVINY) – Dnešným neschválením zmäkčenia zákona o štátnom občianstve, ako to navrhoval Smer-SD, vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) prebrala zodpovednosť za negatívne dôsledky súčasného znenia, tvrdí predseda Smeru-SD Robert Fico. „Na budúcu schôdzu opätovne predložíme podobnú novelu. Budeme vystavovať vládnu koalíciu primeranému tlaku,“ avizoval Fico, ktorý cíti, že „napätie v koalícii rastie.

Znenie, ktoré strana predloží, sa bude od dnes neschváleného mierne odlišovať, pretože inak by do parlamentu mohol byť predložený až po pol roku. Zmeniť by sa mohla dĺžka obdobia, koľko by musel človek v zahraničí žiť, aby si pri zisku cudzieho občianstva mohol ponechať aj slovenské.

Opoziční poslanci navrhovali zmäkčiť v súčasnosti platný stav, ktorý presadila práve predchádzajúca vláda pod vedením Roberta Fica, koalícia to však až na lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča a Radoslava Procházku z KDH nepodporila. Naďalej preto platí, že kto získa cudzí pas, musí sa slovenského pod hrozbou pokuty vzdať. Fico si postoj Procházku cení a je podľa neho normálne, že strana sa snaží napraviť vlastný zákon. „Jasne sme pri schvaľovaní zákona (v roku 2010, pozn. SITA) prezentovali, že prípadné nedostatky bude treba naprávať,“ vyhlásil dnes expremiér.

Dnes neschválený návrh Smeru-SD mal zmeniť zákon tak, aby ľudia s reálnou väzbou na cudzí štát mohli mať dvojaké občianstvo. V praxi by to znamenalo, že kto v cudzine aspoň rok žil, pracoval, študoval, podnikal, misionárčil alebo vrcholovo športoval, alebo odtiaľ pochádzajú jeho príbuzní, mohol by si v prípade nadobudnutia cudzej štátnej príslušnosti ponechať aj slovenskú. Kto by však získal občianstvo podľa ostatnej úpravy maďarského zákona o štátnom občianstve, o slovenské občianstvo by prišiel. Táto podmienka je podľa Fica naďalej potrebná a preto je pre Slovensko životne dôležité, aby naďalej platil.

Súčasné znenie presadila minulá vláda ako „protizákon“ na maďarský zákon o občianstve. Ten umožňuje získať maďarské občianstvo každému, kto mal v Maďarsku či Uhorsku predkov a ovláda maďarčinu. V súčasnosti sa u južných susedov pracuje na novej ústave, ktorá by takýmto občanom mohla umožniť aj voliť.

Je to pokrytectvo, konštatuje Dostál

Vyhlásenie Roberta Fica, že keďže dnes parlament odmietol návrh novely zákona o štátnom občianstve, prebrala vláda Ivety Radičovej zodpovednosť za negatívne dôsledky súčasného znenia zákona, označil podpredseda OKS Ondrej Dostál za pokrytectvo. Podľa Dostála problém spôsobil predovšetkým Smer-SD tým, že ním vedená vládna koalícia v predchádzajúcom volebnom období presadila novelu zákona o štátnom občianstve, pre ktorú môžu občania Slovenskej republiky prísť o slovenské občianstvo proti svojej vôli. „A dnes sa Smer tvári, že chce tento problém riešiť. Je to ako keď podpaľač ide robiť požiarnika a snaží sa uhasiť oheň tým, že doňho prilieva olej,“ vyhlásil Dostál.

Dostál

Pokrytectvom a cynizmom je podľa neho aj postoj poslancov za stranu Smer-SD k procedurálnemu návrhu vyradiť tento bod z programu schôdze NR SR, ktorý Dostál predniesol v utorok počas schvaľovania programu schôdze. Predseda poslaneckého klubu Smeru-SD Pavol Paška k tomu uviedol, že ,,ide o štandardnú ústavou zaručenú legislatívnu iniciatívu poslanca národnej rady a vyňatie programu a bránenie je porušovanie ústavy“.

Dostál upozornil aj na to, že poslanec NR SR za Smer-SD Dušan Čaplovič počas stredajšej parlamentnej rozpravy označil hlasovanie za jeho procedurálny návrh za porušenie Rokovacieho poriadku NR SR. Obaja poslanci pritom 7. septembra minulého roku hlasovali za pozmeňujúci návrh svojej straníckej kolegyne poslankyne Renáty Zmajkovičovej, aby bol z programu 5. schôdze NR SR vyradený poslanecký návrh novely zákona o komunálnych voľbách, ktorý do parlamentu predložili poslanci z OKS.

„Je pokrytecké a cynické v septembri 2010 hlasovať za vyradenie poslaneckého návrhu zákona z programu schôdze a v marci 2011 označovať procedurálny návrh na vyradenie iného poslaneckého návrhu zákona za porušenie ústavy a rokovacieho poriadku,“ povedal Dostál a vyzýva poslancov za Smer Pavla Pašku a Dušana Čaploviča, aby sa ospravedlnili buď za svoje hlasovanie a hlasovanie svojich straníckych kolegov za procedurálny návrh poslankyne Zmajkovičovej alebo za svoje výroky, že Dostálov procedurálny návrh a hlasovanie zaň boli v rozpore s ústavou a Rokovacím poriadkom NR SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ondrej DostálPavol PaškaRobert Fico